| RAY a întrebat:

Ar fi bine daca ne-am descarca frustrările,complexele, nervi ocazional sau sa le reprimam mereu?

15 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Reprimatul nu e ok in general.

E recomandat sa mai si defulam insa credinta populara e ca nu poti sa faci asta decat daca iti dai cu capul de pereti sau bati pe cineva. Realitatea e ca poti sa defulezi in somn prin vise, jucandu-te, prin sport, arta..sau orice alte pasiuni ai avea.

| RAY explică (pentru RoCkKiD):

Dar reacti emotional gen injuraturi, jigniri, limbaj vulgar = sunt tot defulari? sunt ok?

| RoCkKiD a răspuns (pentru RAY):

Nu e rolul meu sa-ti spune ce e ok si ce nu, asta te priveste dar da, sunt moduri de a defula. Pana la urma modul in care defulam (pentru ca toti facem asta, altfel am fi toti nevrotici) e un semn de eleganta si adaptare.

Freud de exemplu numea arta via regia (calea regala) a defularii. Ca exemplu de defulare eleganta si frumoasa.

| RAY explică (pentru RoCkKiD):

Consider ca ba da este ok sa spui unui om ce sa faca, dar el are obligatia sa filtreze informatia prin ratiune

| RoCkKiD a răspuns (pentru RAY):

Nu e ok pentru ca ce se potriveste la mine nu se potriveste la tine. Eu iti pot da exemple pozitive iar tu sa incerci sa derivi ceva de acolo prin ratiunea mentionata mai sus.

| RAY explică (pentru RoCkKiD):

Corect

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Mie-mi place să mă descarc. Iar când mă calmez, râd de gândurile mele anterioare.

| RAY explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Observ,dar sa stii ca esti o fiinta prea buna pentru lumea asta

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru RAY):

În sfârșit, cineva cu simțul umorului! Mulțumesc! O fi o "glumă" destul de interesantă...

| RAY explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Nu e o gluma, vb serios

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru RAY):

De ce aș fi?

| RAY explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Esti prea buna, prea sincera, onesta, ai asteptari prea mari de la niste anonimi

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru RAY):

Aia cu anonimii e adevărată, recunosc! Dar restul... sad Aș vrea eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. e ok sa ne descarcam de cate ori simtim nevoia cu conditia de a nu face victime. laughing sentimentele reprimate se intensifica si la un moment dat pierdem controlul. trebuie doar sa nu ne mai lasam afectati de intamplarile din jur, intelegand profund ca totul doar se manifesta.