| Theo94 a întrebat:

Ar mai putea azi sau in viitor (apropiat) un popor fara tara sa isi faca propria tara, cum s-a intamplat cu Israelul in 1948?

Stateless nation

https://en.wikipedia.org/......ess_nation

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, dacă mai continuăm noi românii tot așa, adică cum nu ne convine ceva, plecăm aiurea, s-ar putea să rămână țara fără noi, iar noi fără ea. Dar să o refacem ca și sioniștii pe a lor, asta da, dar peste 2000 de ani de diaspora.

| Zuzu1991 a răspuns:

In conditiile actuale, nu prea
insa in viitor, orice e posibil, pot sa vina zombi si sa nu mai existe natiuni deloc, iar supravietuitorii sa isi faca propria natiune unde au ei chef
sau orice scenariu de genul asta (razboi nuclear, explozie solara grava, potop generat de schimbarea brusca a polilor magnetici, etc., etc., etc.)

| Werrich a răspuns:

In 2008 regiunea sârba Kosovo a devenit stat autonom și nu mai aparține Serbiei.

| Theo94 explică (pentru Werrich):

Kosovarii majoritatea sunt albanezi in jur de 90%.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tiganii

| Mopmop a răspuns:

Nu cred. Ar trebui indeplinite multe coditii...una din ele sa mai existe un alt Stalin. Chiar daca prin absurd ar fi posibil ar fi o alta zona ca in Orientul Mijlociu (nu ca nu ar mai fi zone de genul asta acum )