| AvalohAlyn a întrebat:

Ar putea exista dimensiuni paralele? Sau ar putea d.p.d.v științific sa existe reincarnare sau intrarea într-o altă dimensiune a Universului dupa moarte? Ce vrea sa insemne posibilitatea existenței multiversului?

2 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Deci, toate acestea sunt teorii momentan, dar nu este imposibil. Sufletul oricum este vesnic (ex: dedublarile), iar stiinta nu si-a spus cuvantul oficial in privinta reincarnarii sau a vietii dupa moarte. Multiversurile din cate stiu eu, sunt universuri formate dintr-un fel de explozie Big Bang (o sa numim Big Bang - teoria a 2-a), practic prima explozie existenta. Haide sa iti dau un exemplu : cand dai drumul la dus, aceea este explozia Big Bang 2, iar acele linii de apa care ies din acele mici gauri sunt universurile. Teoria Big Bangului practic ne spune ca acea explozie este doar a unui univers, dar ceea ce ti-am spus eu este un fel de generator de univers.

| gemeni6226 a răspuns:

Mie de cand ma stiu mi-a placut sa citesc carti fantastice.Dar cea mai buna pilda ca si ceea ce cindva era de domeniul fantasticului poate deveni realitate sunt cartile lui Jules Verne.Tot ceea ce el a visat pe vremea lui a devenit realitate.Eu cred in existenta dimensiunilor paralele. Existenta multiversurilor inseamna dupa parerea mea si dupa ceea ce am citit destul despre asta caci fiecare om este creeator adica prin forta gindului creeaza.Si daca nu se materializeaza instantaneu tot ceea ce gindeste omul in acest Univers, intr-un alt univers se poate materializa.De ce? totul e vibratie.Noi gindurile noastre tot ceea ce ne inconjoara, tot, corpul o avem ca instrument pentru a ne descurca in aceasta lume.Vazul,auzul pipaitul, gustul.Am putea spune multe dar acele multe ginduri si idei ar necesita multe, foarte multe carti.Eu am pe aceste teme si nu numai o sumedenie de carti.Dar si meditatia e foarte buna deoarece prin ea poti face conexiuni si iti vin idei care altfel nu ar fi avut sansa sa se nasca.Suntem peste 7 miliarde fiecare din noi cu miliarde de ginduri, deci-te las sa meditezi pe tema asta.