| Ltyiiol a întrebat:

Ar putea găurile negre să absoarbă și antimateria?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| JackR a răspuns:

Eu zic sa citesti un pic mai mult despre antimaterie. Exista, a fost observata in radiatiile cosmice, a fost produsa in laboratoare (cei de la CERN au reusit chiar sa "conserve" antimaterie la nivel de minute, ceea ce este enorm, avand in vedere ca materia si antimateria se anuleaza reciproc).

La nivelul interactiunii dintre antimaterie si gaurile negre, inca se speculeaza, pentru ca nu se cunoaste exact cum este influentata antimateria de gravitatie. Exista ipoteze ca exista acelasi tip de interactiune ca al materiei, altele care sugereaza ca totul se petrece "in oglinda", in sensul ca pentru antimaterie ar trebui sa existe si antigravitatie. Daca ne bazam pe teorie "clasica" conform careia antimateria este inghitita de gaura neagra, atunci se va produce o descarcare de energie cauzata de anihilarea antimateriei si a unei cantitati echivalente de materie. Despre ce se intampla cu aceasta energie, fizica pe care o cunoastem in prezent nu are raspunsuri.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Gaurile sunt negre, fiindca nu se stie ce in interiorul lor, din ce sunt compusi si cum functioneaza.
Teorii sunt multe, dar inca nici gravitatia nu este explicata.
Antimateria de asemenea nu a fost vazuta de nimeni, doar unele manifestari (efecte) au fost atribuite acestora.

Ca urmare, daca avem doua necunoscute sau chiar mai multe, atunci nici rezultatul nu se poate cunoaste.

| JackR a răspuns (pentru Bula):

Eu zic sa citesti un pic mai mult despre antimaterie. Exista, a fost observata in radiatiile cosmice, a fost produsa in laboratoare (cei de la CERN au reusit chiar sa "conserve" antimaterie la nivel de minute, ceea ce este enorm, avand in vedere ca materia si antimateria se anuleaza reciproc).

La nivelul interactiunii dintre antimaterie si gaurile negre, inca se speculeaza, pentru ca nu se cunoaste exact cum este influentata antimateria de gravitatie. Exista ipoteze ca exista acelasi tip de interactiune ca al materiei, altele care sugereaza ca totul se petrece "in oglinda", in sensul ca pentru antimaterie ar trebui sa existe si antigravitatie. Daca ne bazam pe teorie "clasica" conform careia antimateria este inghitita de gaura neagra, atunci se va produce o descarcare de energie cauzata de anihilarea antimateriei si a unei cantitati echivalente de materie. Despre ce se intampla cu aceasta energie, fizica pe care o cunoastem in prezent nu are raspunsuri.

| LPCTSTR a răspuns:

Da, și odată abdorbită, se va adăuga masei găurii negre.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Gaurile nege si antimateria sunt doar teorii elaborate prin speculatii matematice; pentru fenomene carora inca nu li s-a inteles mecanismul de functionare.winking tongue

| Ltyiiol explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Mă tem că nu văd legătura dintre răspunsul tău și întrebarea mea?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Ltyiiol):

Dacaicicel raspu nu te satisface: pune mana pe carte si inata; daca doar citesti si imiti papagalii o sa ai gauri negre in intelegerea fizicii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ltyiiol):

Nu-l baga in seama, nu degeaba il am eu la block. E prost de bubuie si incearca sa faca pe altii sa intre in secta lui.
Da, gaurile negre pot absorbi si antimaterie.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Ltyiiol):

Atunci cand vei identifica si cataloga toate vietatile din oceanul planetar: iti voi da un raspuns pe intelesul tau!winking tongue

| Ltyiiol explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

De fapt, cred că nici până atunci nu vei fi capabil să o faci?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Ltyiiol):

Dupa ce tu; nu mai devreme.winking laughing tongue

| Steregoi a răspuns:

Antimateria are o durata de existenta foarte scurta si se combina cu materia câștigând materia. Găurile negre pot atrage si antimaterie dar care se contopește cu materia. Antimateria e mult mai putina decât materia si unde apare dispare repede in fracțiuni de nanosecunda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am gasit mai multe detalii aici dar nu stau sa traduc:
https://www.quora.com/......black-hole