| Dorotheea21 a întrebat:

Ar supravietui omenirea daca de maine, toti oamenii ar vedea alb-negru? Cum credeti ca s'ar schimba, ce anume s'ar schimba?
Am auzit intrebarea de la un baietel de 11 ani si am modifcat'o un pic. happy

27 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ar fi naşpa, că ar dispărea culoarea roz; şi eu sunt obişnuit să văd viaţa-n roz. happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Și leii văd alb - negru.

| Dorotheea21 explică (pentru sadrian46):

Lei nu au o civilizatie de intretinut.

| sadrian46 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Până la ultimul leu. Nici oamenii nu au. Fiecare trib se întreține, nu civilizația.

| Dorotheea21 explică (pentru sadrian46):

Scuze, a trebuit sa citesc un mesaj-carte.
Fiecare trib nu este o formula invechita de cand exista internetul? happy
De fapt, am o alta curiozitate.
Spune-mi te rog, ai intrat pe TPU de mai mult de 70 de ori pe zi, asta in fiecare zi? login, logout.

| sadrian46 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Nu le-am numărat. Dacă îmi place să fac ceva, u număr.
De când există Internetul lumea se transformă într-un sat mare.

| Celcestietot a răspuns:

Ar fi cam imposibil. În cele mai multe dintre cazuri, dacă vezi alb și negru ești pe pragul de a orbi (așa știu). Știu că există ochelari speciali care te pot ajuta să vezi culorile ca un om normal (sau măcar pe acolo), asta dacă vezi în alb și negru. Și răspunsul ar fi : vor supraviețui happy!

| aXy99 a răspuns:

Nu doar ca ar supravietui, dar nu s-ar schimba mai deloc.

| Dorotheea21 explică (pentru aXy99):

Asa crezi tu?batting eyelashes
Ce mananci? Ce bei? Cum ai recunoaste la inceput substantele daunatoare si pe cele care nu iti pot face rau?
Sa crezi tu ca nu s'ar schimba nimic daca nu ai mai distinge culoarea rosie de cea verde sau albastra, in orice, de la chimie si pana la transport, gastronomie si toate celelalte activitati umane. happy

| gemeni6226 a răspuns (pentru Dorotheea21):

La asta nu m-am gindit eu imediat m-am gindit la ce imi face placere culoarea in viata de zi cu zi si nu m-am gindit logic ca din punct de vedere logic ce importanta are.Ce sa fac sunt mai mult orientata artistic decat logic asta e.Cateodata prin aceasta insusire a mea ca eram citeodata visatoare si cu capul in nori reuseam sa-l duc la exasperare pe sotul meu foarte logic de meserie inginer.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Dorotheea21):

Tu esti constienta ca exista in viata reala oameni care vad alb-negru, nu? Si n-au probleme cu ce mananca sau ce beau. Aici ar aparea probleme majore daca ar ramane fara simtul vizual cu totul...sau cel olfactiv, tactil...gustativ evident, dar sa vezi alb negru e perfect ok.

| Dorotheea21 explică (pentru AnastasiaK):

Nu am cunostinta despre oameni care vad alb negru iar eu m-am referit la TOATA lumea. Daca exista 5000 care vad alb-negru nu influenteaza cu nimic civilizatia, pentru ca exista 7 miliarde care vad culorile lumii.

| Dorotheea21 explică (pentru gemeni6226):

Eu m-am gandit la chimie.batting eyelashes
Cum faci chimie si toate cele ce se produc cu ea, in alb-negru?
Numai la aceasta se gaseau mii de lucruri diferite care sa schimbe cu totul lumea de acum.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Da perfect adevarat, desi pe vremea raposatei mele tinereti am fost la liceu de chimie industriala si am facut experiente destule, acest aspect al trecutului meu l-am uitat din pacate.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Dorotheea21):

5000? 300 de milioane ar fi mai aproape de adevar, dar fie laughing E o forma de daltonism.

Tu ti-ai inceput argentarea cu "ce bei?" si "ce mananci?". Pai oamenii aia stiu ce beau si ce mananca, ba chiar pot spune ca duc o viata normala. Am avut inclusiv un astfel de amic care era fotograf. Deci eu zic ca nu sunt chiar atat de importante culorile pe cat vrem noi sa credeam. Iar in chimie, substantele se recunosc dupa multe alte proprietati, culoarea din cate imi amintesc eu nu era nici pe departe cea mai importanta peoprietate. Bineinteles ca ar fi mici diferente daca toti oamenii ar vedea alb negru, dar nicio schimbare radicala zic eu.

| gemeni6226 a răspuns:

Pe mine m-ar deprima.Sincer.Imi place lumea colorata, zilnic imi desfat privirile cu flori si peisaje colorate m-as schimba si nu in bine.Am nevoie de culoare pentru a ma simti bine.In mod sigur m-as si imbolnavi psihic.

| Dorotheea21 explică (pentru gemeni6226):

Si eu cred ca deprimarea ar fi prima care ar lovi foarte puternic.

| Nilsson a răspuns:

Ar supraviețui cea mai mare parte, lumea ar fi mai tristă și nostalgică dar nu văd ce ar împiedica-o să se adapteze, sunt persoane care își pierd vederea de tot și se împacă cu situația.
Ar fi afectate toate industriile care se bazează pe perceperea colorilor (producția de ecrane, cosmetice, amenajări, modă, vopsele).

| Dorotheea21 explică (pentru Nilsson):

Cred ca mult mai multe. Cei care au acromatopsie nu pot sa piloteze. (tot caut pe internet detalii de cand au inceput raspunsurile si am gasit multe 'Nu', 'Nu', 'Nu') laughing pana adapteaza avioanele sa zboare cu indicatii sonore nu luminoase, uitam sa le construim. Monocromaticii nu pot sa lucreze in industria electronica, cica exista un cod al culorilor la cabluri, de neinlocuit samd. Am ajuns sa ma gandesc mai mult eu la intrebarea acelui copil, miám dat si monitorul pe alb-negru, sa vad 'lumea' un pic in felul acesta. laughing
Stiu cum suna raspunsurile astea, ca cele de la un fel de 'simpozion' eco de acum doi ani in fostul meu liceu, cand toata lumea era de parere ca brusc, daca nu ar mai exista petrol, ar fi afectate numai transporturile.
La o lume in care nu ar mai exista plastic nu s'au gandit. laughing
Foarte slab TPU azi.

| Dorotheea21 explică:

Haideti.
Avem imaginatie, sau /? happy

| Theo94 a răspuns:

"If humans could only see in grayscale, what difference would it make to life as we know it? Would it create any significant deviation from the evolutionary path? Or maybe from discoveries and inventions which stemmed from the ability to see colours?"

https://www.quora.com/......ee-colours

| edit28 a răspuns:

Fetele o vor duce greu, cu pozele doar alb-negru pe Facebook si Instagram. In rest cred ca vom supravietui.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Cei mai afectati vor fi artistii laughing)

| UnderPressure a răspuns:

Moda, cosmeticele si toata industria lor ar intra in faliment.
Ce faci, cum esti azi? happy

| Dorotheea21 explică (pentru UnderPressure):

Obo. happy Am umblat toata ziua pe la cumparaturi, este nebunie in oras.
Distreaza'ma. Pune o intrebare.

| UnderPressure a răspuns (pentru Dorotheea21):

Am niste enigme dar nu stiu cu care sa incep. happy
Ai fost ucigătoare săptămâna trecută.
Ți-am trimis un mesaj cu ceva. happy

| Gurgundu a răspuns:

Eu vad deja alb-negru de 5 ani, avand pUlito-gingoloasa cronica