| jmarley a întrebat:

Ar trebui interzis oamenilor saraci sa aiba copii?

Răspuns Câştigător
| thegodfather12 a răspuns:

Cei saraci, in multe cazuri, isi cresc si educa copiii mult mai bine decat "cei cu bani"...

| AlexDFY a răspuns (pentru thegodfather12):

Se refera la cei care nu au casa, nu au serviciu, dar au 13 copii.Nu la cei cu o situatie financiara mai slaba.

| thegodfather12 a răspuns (pentru AlexDFY):

Tot nu ar trebui, asa a fost de sute/mii de ani."Copiii sunt cea mai mare bogatie"

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru thegodfather12):

De unde ai scos-o omule si pe asta? Cei saraci in majoritatea cazurilor fac mai multi copii pentru alocatie, si apoi isi trimit copii la cersit pe strazi sa le aduca si mai multi bani. Cunosc un caz, o familie cu 14 copii care parintii i-au facut doar pentru alocatie, si ii trimit zilnic la cersit prin tot orasul si daca nu aduc 20 de lei acasa nu le de mancare ziua urmatoare...

Revenind la intrebarea lui jmarley, nu ai cum sa le interzici sa faca copii... mai ales, nu poti da o definitie pentru cuvantul "sarac". Ce trebuie sa insemne asta, intr-o lege? Ca daca au nu stiu ce venit foarte mic, sunt saraci? Pai si daca nu au niciun venit, dar au un cont in strainatate cu cateva sute de mii de euro facuti ei nu stiu cum, sunt saraci? Nu exista o definitie pentru cuvantul sarac...

| thegodfather12 a răspuns (pentru dragosbogdan001):

Nu generaliza, mai ales ca 60% din cei ce ii trimit sunt tigani

| maradona10 a răspuns (pentru dragosbogdan001):

Intreabarea ii prost pusa. eu cred ca cei ce au copii si nu vor sa munceasca (pentru. a isi intretine propri lor copii) si toata ziua stau prin bar si ce muncesc cu ziua se duc in 10 min pe bautura si tigari si mai trimit si copii la munca la ACCESTI OAMENI ar trebui sa le "interzica sa mai faca copii"

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru thegodfather12):

Oricum, daca esti sarac, nu ai cum sa ii oferi unui copil o copilarie normala sau educatie.

| thegodfather12 a răspuns (pentru dragosbogdan001):

La educatie te contrazic, aceia mai saraci(nu foarte saraci) isi educa de obicei copiii mai bine

| maradona10 a răspuns (pentru dragosbogdan001):

Evident ca oricum nu poti sa interzici chestia asta laughing dar ar trebui sa le taie fara doar si poate acel ajutor social (pe care se sprijina aceste putori de oameni ) si trimisi la munca.

| untu a răspuns (pentru thegodfather12):

Asa este! Familia, copii si nepotii sunt cea mai mare avere al lor!

| untu a răspuns (pentru dragosbogdan001):

Asta e din cauza banii din alocatie sunt mici si nu le ajung mancare pentru toata lumea si ei de asta mai tremit la cersit si sa le aduca mai multi bani in plus ca sa ajunga mancarea la toata lumea!

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru untu):

Si in loc sa te duci sa cauti un loc de munca, trebuie sa trimiti copii la cersit. Buna mentalitate!
SA NU AUD ca "poate parintii au probleme de sanatate si nu pot munci", cazurile astea sunt extrem de rare. Mai sunt si familii sarace care muncesc si tot nu le ajung banii, dar decat sa iti trimiti copii la cersit mai bine ii trimiti la scoala ca sa le asiguri un viitor si te lipsesti de cativa lei in plus care nu fac mare diferenta.

| untu a răspuns (pentru dragosbogdan001):

Mie imi spui? Am serviciu deja si am banii si pot sa trimit copii! Sunt familii cu copii, unul dintre parinti care nu au inca un serviciu, cum pot sa-si trimita copii la scoala chiar daca nu au banii deloc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru untu):

Niciun om care-și respectă copiii n-o să-i trimită la cerșit.

52 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Din partea mea, n-au decât să-i sterilizeze pe toţi, bogaţi, săraci, proşti, genii, că oricum doar semănăm suferinţa.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NOname):

Suntem impotriva "violurilor" si cruzimii impotriva animalelor, dar nu ne pasa de oameni. Bravo, ai atins un nivel de ipocrizie care nu credeam ca e posibil.

| T0T a răspuns:

Nicidecum. Sunt copii săraci care deși au dus o viață grea s-au ținut de treabă și au devenit oameni importanți. Nu te-am mai văzut de mult pe aici însă nu pot uita nuanța exagerată și chiar prostească la unele dintre opiniile tale.

| ambicio a răspuns (pentru T0T):

Și ceilalți copii?

| T0T a răspuns (pentru ambicio):

E o gândire hitlerească să interzici existența vieții unor categorii de persoane pentru că din cauza mediului din care provin tu consideri că nu au șanse la mai bine pe viitor. Bill Gates spunea că nu e vina ta dacă te naști sărac însă e vina ta dacă mori sărac. În mare parte e adevărat. Prin efort și muncă orice om își poate reconstrui viața. Tocmai pentru că sunt și asemenea oameni care o fac merită o șansă. E ca și cu avorturile. Niciodată nu voi susține să iei șansa de viață cuiva. Oricum pe lângă suferința sărăciei, până și aceasta e mai valoroasă decât moartea.

| J0B0MAT a răspuns:

Ar trebui interzis celor atât de idioţi încât să pună o astfel de întrebare.Şi celor iresponsabili.

| Clorox a răspuns:

Ar trebui interzis cretinilor sa puna intrebari de genul?

| WaterDrop a răspuns:

Esti nebun? In felul acesta toti acei bani pentru alocatii si pensii ar fi furati de guvern care si asa fura destul.

Ah si inca o problema, este imposibil sa nu existe oameni saraci intr-o societate, caci nici un director nu va da cu matura. Utopica intrebare deci happy

| xerxes1 a răspuns:

Ar trebui interzis celor care pun asemenea intrebari.

| UnOmModest a răspuns (pentru xerxes1):

Stai asa, nu stiu ce este alarmant in intrebarea omului, omul abordeaza o problema delicata, despre care putin se vorbeste sau atunci poate esti de acrod cu oamenii care fac cate 6 copii si traiesc din ajutorul social?

| Staind a răspuns:

Ar fi tampit sa elaborezi o lege de genul.
Mai bine am avea grija sa nu mai existe oameni saraci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. este dreptul lor sa aiba copii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clar!

Si prostii ar trebui castrati.

| CdeMetal a răspuns:

Ar trebui să le fie interzis tâmpiților să folosească internetul.

Răspuns utilizator avertizat
| Kogaion a răspuns:

Nu poti interzice nimanui sa nu aiba copii. Statul ar trebui in primul rand sa faca cumva sa nu mai existe oameni saraci, daca observi cei de la oras(oameni cu job-uri si etc), si-au dat seama ca un copil inseamna o responsabilitate enorma in ziua de azi(scoala, meditatii, sa faca un sport, etc) si prefara sa faca unul maxim doi, in schimb cei de la tara, care traiesc din ajutoare sociala, altceva n-au de facut si unii chiar fac mai multi copii pentru ajutoare, la scoala nu ii duc, de mancat ce gasesc, haine ce primesc de la alti oameni si tot asa. Deci nu trebuie o astfel de lege, statul trebuie sa-si educe populatia.

| OnePiece a răspuns:

Eu pana la 18 ani nu am avut smartphone.

E plin de comentarii aberante pe aici. Bineinteles ca oamenii saraci ar trebui si ei sa aiba copii. Oi fi eu un lenes care freaca menta, dar altii muncesc din greu ca sa-si scoata familia din rahat, fie ca fac munca practica, sunt olimpici, sunt sportivi sau deschid afaceri.

| tehno125482 a răspuns:

Nu

| Bernardus a răspuns:

Sa nu le dea alocatia pe mai mult de un copil, sau sa le ia taxa mare pe mai mult de un copil. Si eventual sa le dea gratis metode de contraceptie.

| ambicio a răspuns:

Eu cred că ar trebui să fie interzis. Ok, există copii care provin din familii sărace care au reușit să aibă o viață de succes dar să nu ignorăm faptul că există o mulțime de copii care provin din astfel de familii și duc o viață mizerabilă. Pe lângă faptul că nu au acces la o educație bună dată de familie (cei 7 ani de acasă) și poate la învățământ (mulții copii la o vârstă decentă sunt obligați de părinți să renunțe la școală pentru a muncii), ei au tendința de a copia comportamentul părinților care în marea majoritate a cazurilor sunt alcoolici și violenți. Mi-e atât de milă de ei. Să nu mai vorbim de cazul în care părinții își abandonează copii, aceștia ajung în orfelinate, unde de asemenea nu au o educație prea bună.
Ar trebui să fie introdus o lege în care orice cuplu care dorește să aibă copii să aibă parte de o educație în acest sens. Chiar nu pot sta nepăsătoare la atâția oameni inculți care suferă de pe urma acestor părinți.

| T0T a răspuns (pentru ambicio):

Ce ai zis tu e cum te-ai duce și i-ai împușca ca să le curmezi suferința. Mie mi se pare același lucru. Refuzi să le dai șansa să spere la mai bine și șansa să poată ajunge unde își doresc. Mie mi se pare oribil.

| ambicio a răspuns (pentru T0T):

Te transformi ușor, ușor în băiatul roz, se pare că rolurile se inversează.
Mie mi se pare groaznic să văd atâția oameni care suferă din cauza sărăciei. Ok, "nu e vina ta dacă te naști sărac, însă e vina ta dacă mori sărac", ce șansă au acești oameni să realizeze că pot avea un viitor mai bun dacă nu sunt educați? Trăiesc într-un mediu în care sunt mai multe familii sărace cu copii care urmează comportamentul părinților, e dureros să văd asta zilnic.

| T0T a răspuns (pentru ambicio):

S-a văzut că se poate! Educație pot primi căci învățământul e gratuit. Tu o iei ca și cum toți părinții săraci ar fi niște oameni de nimic de la care copiii lor nu pot învăța. Nu e nici pe departe o regulă. În democrație sărăcia e indispensabilă. Atât categoriile mai avute cât și cele sărace vor exista mereu și diferența dintre ele e una pronunțătoare. Nu cred că sunt roz dacă aleg să fiu moral și totuși și realist în același timp. Tu tinzi să generalizezi și să consideri că le știi deja soarta acelor oameni deși nu o faci. Dacă ar fi după tine i-ai împușca, deci dai dovadă de puțină doză psihopatică. Îți spun eu că marea parte din acei copii nu ar vrea să fie morți, însă dai dovadă doar de cruzime, nu de milă.

| T0T a răspuns (pentru ambicio):

Dacă ar fi după tine ne-am întoarce în timp și am lua din drepturi oamenilor sărmani că deh, doar oamenii avuți au dreptul să se bucure de ele...Mi se pare aberant. Dacă cineva chiar ar vrea să schimbe ceva și ar putea ar fi absolut idiot sau sadic să vină cu asemenea idee când se pot face atâtea pentru acești copiii în loc să se arunce bani pe armament și pe mofturile celor bogați.

| ambicio a răspuns (pentru T0T):

Nu cred că dau dovadă de cruzime, am zis că propun o educație în acest sens înainte a concepe un copil.

| ambicio a răspuns (pentru T0T):

Eu susțin evoluția lor, cred că ai dus la extrem părerea mea.

| T0T a răspuns (pentru ambicio):

Soluția să le iei din drepturi acelor oameni care mulți nu au nicio vină că sunt cum sunt că poate nici ei nu au avut parte de un mediu ok e una proastă. În loc să le iei din drepturi de ce să nu le oferi condiții? Mi se pare limpede o soluție crudă sau idioată.

| ambicio a răspuns (pentru T0T):

Repet, susțin evoluția lor.

| T0T a răspuns (pentru ambicio):

Nu zic că nu sunt oameni care nu merită să aibă copii, însă nu sunt de acord cu această generalizare. Oricum nu ai cum să interzici unui om să facă copil. Că el poate tot din lipsa aia de educație îl va face. Ce se va întâmpla atunci? Absolut același lucru care s-ar întâmpla în cazul de față, copilul va fi dus la orfelinat de către protecția copilului. Deci soluție proastă și inutilă pe deasupra.

| T0T a răspuns (pentru ambicio):

Părerea ta nu am dus-o la extrem ci ea prin caracterul său era deja dusă la extrem și am spus de ce. Învață-te să nu mai fi așa pripită. Sunt lucruri importante ce merită judecate în profunzime, nu superficial. Încă sper că nu ai asemenea mentalitate sau caracter și că doar superficialitatea și-a spus cuvântul.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Oricum sper că în viitor conducătorii noștri să devină mai responsabili sau măcar situația să nu devină mai rea decât e acum.

| Cannibal a răspuns:

Nu ar trebui să la fie interzis, orice om are dreptul să își întemeieze o familie.
Doar că uneori ei fac copii cu carul și nu prea se gândesc că nu au ce le pune pe masă.

Răspuns utilizator avertizat
| Sonic2070 a răspuns:

Ar trebuii sa se ofere cursuri de ingrijire a copiilor in conditii de salbaticie rolling on the floor

| FloareaSoarelui96 a răspuns:

Ar trebui interzis ălora ce au răspuns mai sus şi au spus că sunt de acord.

| CinevaCurios24 a răspuns:

Din cate familii sarace ies copii brilianti... Faptul ca sunt intr-o conditie proasta ii ambitioneaza pe multi sa lupte pentru mai bine. Familiile mai instarite in schimb cumpara copiilor telefoane si calculatoare care distrag atentia copiilor. Ei compara jucatul pe calculator cu invatatul si majoritatea aleg calculatorul. In schimb copiii mai saraci sunt obisnuiti cu conditia lor, si nu au cerinte foarte mari in legatura cu entertaiment-ul. Personal mi se pare o prostie ca oamenilor saraci sa li se interzica facerea de copii(no ofense). Desigur sunt si tiganii care fac mult rau de mici, dar de vina este educatia si grupul social.

| XeniaYael23 a răspuns:

Da

| YTproHACK5 a răspuns:

Nu

| Guess20 a răspuns:

Nu, pentru ca nu are nimeni dreptul sa interzica oamenilor sa procreeze, mai ales oamenilor saraci, pentru ca pentru ei copiii sunt singura si cea mai mare BOGATIE happy