| Seba2013 a întrebat:

Aristotel spune ca nu putem sti adevarul daca nu cunoastem PRIMA CAUZA. Cunoasterea stiintifica este data prin cunoasterea cauzelor. Mai spune ca experienta nu este o adevarata cunoastere.
Ce parere aceti?

https://reflexionesmarginales.com/......y-spinoza/

Teorías actuales de la causalidad en filosofía de la Ciencia
Autores: Isidoro Reguera Pérez

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Aristotel cunoștea "Prima cauză"?

| Miauti a răspuns:

Si Hermes ii spune fiului sau Thaos despre adevar si cum definim adevarul.

| Emma30555 a răspuns:

Experienta nu e o cunoaștere neapărat prin prisma faptului ca omul este subiectiv și pentru altul aceeași experienta sa aibă alta cunoaștere dar totuși ptin experienta învățăm anumite lucruri și știm sa evitam altele. Dacă știm cauza rezolvam și problema. Chiar și medicii spun sa tratezi întâi cauza apoi efectul. Dacă descoperi ce îți cauzează o problema sau un blocaj se rezolva de la sine. PRIMA CAUZA nu o poate înțelege nimeni, poate doar filozofii.

| blackann a răspuns:

Lasa-l pe Aristotel, citeste-l pe Kant.

| EliLeli a răspuns:

Ok.