| RAY a întrebat:

As dori sa vorbesc cu cineva interesat de sensul, scopul vietii, cum sa dam sens vietii, de ce sa traim, natura umana si cum sa ne alegem un drum in viata, cum sa traim viata?

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

S-a afirmat aici pe site, și nu de către oricine, ci de către useri luminați, că viața nu are sens. Și atunci, de ce să căutăm ceva ce nu e?

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Trebuie sa stii ca exista o diferenta intre sensul vietii si pofta de viata.

Sensul vietii este o brasoava ideologica. Daca ai nevoie de sensul vietii pentru a trai, suferi de depresie, mergi la psihiatru.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Eu doar cautam persoane cu care sa discut filozofie atat

| doctorandus a răspuns:

De ex. daca esti crestin/musulman si ti-a murit fiul/fiica, nu povestile cu Dumnezeu te fac brusc fericit.

| EliLeli a răspuns:

Trebuie neaparat sa faci asta? Nu are nimeni niciun scop, suntem cu totii inutili. Asta nu inseamna ca nu putem alege sa traim frumos.

Răspuns utilizator avertizat
| lifesabiach a răspuns:

De 10 ani cauti sensul vietii pe site-ul asta, de trait cand traiesti?

| RAY explică (pentru lifesabiach):

Eu vad ca te bagi ca musca în fundul vaci

| danuttttts a răspuns:

Citeste psalmii, poate se prinde ceva de tine. dar iti voi scrie si aici ca sa nu zici ca nu ti-am scris. viata pe pamantul asta e scurta. deci ar trebui sa cautam raspunsurile la intrebarile noastre la cei care stiu adevarul, dar cine stie adevarul? Dumnezeu stie adevarul, pe El sa il intrebam. Dumnezeu a coborat pe pamant sa ne salveze acum 2000 de ani cand a murit adica Iisus Hristos. El spune ca dupa moarte, omul, intra in vesnicie, intr-o vesnicie a vietii sau o vesnicie a mortii. El spune ca ar trebui sa ne straduim sa prindem vesnicia vietii, nu cea a mortii, pentru ca nimeni nu poate suporta moartea vesnica. El spune ca doar El e calea spre viata vesnica, si ne-a dat cararea pe care sa mergem spre viata vesnica, adica El, El este cararea.
scopul vietii este sa traiesti. dar cum sa traiesti? unii traiesc sub semnul vietii, altii sub semnul mortii, fiecare isi mananca roadele dupa semnul sau. DAR punete sub semnul vietii.
cautal pe Dumnezel, cel adevarat, nu minciuni sau ateisti
cauta legea adevarata.
du-te la biserica, si intreaba-l pe preot simplu, carei scopul vietii, daca nu esti satisfacut, intreab-o pe maicata pe taicatu, pe fratele, pe sora, pe vecinu, pana iti pica. dar iti zic, citeste psalmii si biblia. pentru ca ce cauti este Dumnezeu, dar nu stii inca