| RAY a întrebat:

As vrea sa discut cu cineva dar cu argumente stiintifice despre atractia fizica si ce a determinat anumite trasaturi fizice sa fie atragatoare si altele care nu sunt atragatoare

va rog daca nu stiti nu raspundeti

- Care sunt trasaturile frumuseti?
-Cum a fost programat creierul uman sa prefere anumite trasaturi?
-De ce simetria fetei este atragatoare?
Este frumusetea universala?
De ce bebelusi prefera fetele simetrice?
Cum isi alegeau stramosii nostri partenerele?
Cum era stilul lor de viata?

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3130383/
http://www.viewzone.com/attractiveness2.html
http://www.faceresearch.org/exp/
http://www.faceresearch.org/ – Psychology experiments about preferences for faces and voices

Science News – Has a great little summary on the determinants of facial attractiveness (aimed at Kids – so it’s quick and easy to read)

Beauty Check – An excellent site that covers all the science behind different aspects of beauty
References:
Komori, M., Kawamura, S., & Ishihara, S. (2009). Averageness or symmetry: Which is more important for facial attractiveness? Acta Psychologica, 131 (2), 136-142 DOI: 10. 1016/j.actpsy.2009.03.008

| RAY explică (pentru ALGator):

Multumesc mult

| ALGator a răspuns (pentru RAY):

Imi pare rau ca nu am timp sa comentez. Se pare ca simetria perfecta nu e preferata de nimeni.
Exista un studiu facut de un tip de la o universitate din Israel.
Un site nostim e aici. Poate incepi cu el: http://www.anaface.com/

| RAY explică (pentru ALGator):

Nu-i nimic cand ai timp am putea conversa oricand, vad ca esti documentat in privinta asta

| RAY explică (pentru ALGator):

Hai ca fac testul dar sper sa-l fac bine

44 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Frumusetea nu are explicatie stintifica.Inafara de gena de mostenirea trasaturilor fizice din familie nu exista alta legatura cu stiinta si asta ma refer la frumusetea naturala.Nu ai cum sa explici trasaturile frumoase si de ce sunt ele asa petru ca avem pareri diferite.Mie poate imi plac ochii, buzele, parul, tie poate fundu, picioarele etc.Fiecare are viziunea lui catre frumos asa a fost de cand lumea asa a fost si la stramosi nostri

| RAY explică (pentru Freya1):

Nu tu hotaresti ce isi place si subconstientul tau

| ALGator a răspuns (pentru Freya1):

Da si nu. Suntem programati sa percepem anumite trasaturi ca fiind frumoase incit din acest punct de vedere nu e alegerea noastra. Aceasta e fundatia noastra genetica. Peste ea s-au adaugat normele create de diferite culturi (unele deformatoare) si re (de) formarea gusturilor noastre in cursul evolutiei noastre prin viata. La ultimul punct, in principiu poti sa ajungi sa-ti placa orice, dar asta daca faci eforturi sa-ti zadarnicesti natura care te indruma sa-ti placa o anumita anatomie.
Ai dreptate ca studiile facute asupra frumusetii corpului cu greu pot explica. Ele sunt insa foarte exacte statistic, arata tendinta unei mase de oameni.

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Sunt persoane genul meu care nu ai un tipar fix.Adica nu imi plc doar persoanele blonde cu ochii albastri imi plac persoanele fata de care simt o atractie cand le privesc deci sunt de acord cu tine ca nu eu aleg ce imi place ci subconstientul meu dar nu am auzit pe nimeni si nici eu nu stiu cum ai putea si de ce ai incerca sa explici de ce iti plac trasaturile respective.Iti plac si gata subconstientul tau ti-a format parerea asta

| Freya1 a răspuns (pentru ALGator):

Frumusețea este un termen abstract, ale cărui aspecte sunt legate de gusturile omului. Cu definirea mai completă a acestui termen se ocupă estetica, o disciplină din cadrul filozofiei. Ca orice apreciere emoțională, stabilirea frumosului este de natură subiectivă.

| RAY explică (pentru ALGator):

72% cica din 100%
Prominent Features
Good face shape
Small forehead
Good interocular distance
Narrow nose
Wide mouth
Small chin
Poor face symmetry

| RAY explică (pentru Freya1):

De asta am si pus intrebarea in incercarea de a intelege de ce anume ne atrage anumite trasaturi

| RAY explică (pentru Freya1):

Frumusetea este subiectiva de acord dar trasaturile care stau la baza frumuseti sunt universale, gen o fata simetrica, un studiu a dovedit ca prima oara privim fata omului in mare parte asa stim daca x ne atrage sau nu, de asta e important sa intelegem simetria faciala

| ALGator a răspuns (pentru Freya1):

De acord. Exista tot felul de teorii in cadrul esteticii, care e mai larg decat cel al atractivitatii.
Aici am folosit frumusete in sensul de atractivitate intuitiva pentru sexul opus (sa zicem). Indiferent ca e definita abstract sau nu, statistic se pot disemina niste criterii. Asta presupune ca atunci cand facem aprecierea aceasta sa nu fim prea marcati de prejudecati pe care ni le-am impus in timul vietii.
De exemplu sunt la moda femeile cu trup subtire, cu abdomen plat etc. In alte perioade a fost invers. Daca facem abstractie de gusturi (incercam) atunci ramane o atractie instinctiva pe care o putem resimti la vederea unui chip. Nu cred in interpretari facile inspirate din Freud, de exemplu ca un barbat gaseste atragatoare femeile care se aseamana cu mama. Nu intru nici in alte detalii anatomice :-)

| RAY explică (pentru ALGator):

Atunci de ce bebelusi gasesc fetele simetrice frumoase, ei zambesc cand vad fete frumoase, pana la urma cultura poate determina ce percepem noi a fi frumos si urat? pe mine nimeni nu m-a invatat ce e frumos si urat de ce pot face diferenta?

| ALGator a răspuns (pentru RAY):

Wow, pai esti total nereusit! Just kidding.

Apropo. Am facut un test IQ pe net de curand. Propriu zis era aproape IQ pentru ca nu dadea note. Straniu e ca, fiindu-mi groaza de "testele de istetime" m-am rugat sa ies cu un punctaj cit mai mic, sa scap odata de orice fobie de genul asta. Din pacate, am aflat doar in procente cate raspunsuri bune am dat, nu si un indice IQ propriu-zis. Distributia statistica ne spune ca circa 75% dun populatie au (avem) inteligenta mediocra si doar 15% sunt cei inteligenti.

| ALGator a răspuns (pentru RAY):

E documentat? E vorba de frumusete sau de aspectul prietenos zimbitor al fetei?
Nou-nascutii au functii de procesare a chipurilor mult mai puternice decat adultii (compenseaza probabil lipsa altor deprinderi). Am citit pe undeva de un experiment in care ei recunosc poza ciopirtita a mamei amestecata cu alte fotografii. Sunt convins ca e asa. Eu am amintiri vizuale (scene intregi) de dinaintea virstei de 3 ani. Stiu pentru ca la doi ani m-am mutat din localitate si nu am mai revenit. Am avut intodeauna in minte casa si impartirea camerelor in care am stat pana la 2 ani. Am revenit la casa respectiva la maturitate, tirziu, si am recunoscut casa, amplasarea ei in curte. Imaginile de atunci nu sunt multe, dar sunt clare si viguroase, nu vagi.

| RAY explică (pentru ALGator):

Inteligenta e relativa, azi stiinta incearca sa descopere inteligenta emotionala, sa stii ca savanti au fost multi care nu au fost genii si doar ti-au dedicat viata stiinteti, de exemplu cel mai inteligent om a murit somer

| ALGator a răspuns (pentru RAY):

Asa e. EQ pentru inteligenta emotionala, etc.
Mai conteaza si societatea unde traiesti. In unele din societati cei care au IQ < Xx sunt dispretuiti si batjocoriti. Nici scoala nu se sinchiseste de cei aproximativ 75% plus cei 15% submediocri. Ar vrea sa-i faca sa ajunga la nivelul celor cu super dotare instruindu-i pe toti cu aceleasi metode. Desi instruirea e un drept universal.

| ALGator a răspuns (pentru RAY):

All right. Cind vrei sa-ti cauti partener ia cu tine un bebelus ca instrument de masura.

| RAY explică (pentru ALGator):

Vreau sa spun acel copil oare poate sa i se scimbe preferintele in timp ce creste?

| ALGator a răspuns (pentru RAY):

Interesant de ce sunt programati asa.
Un criteriu ar fi sa-si recunoasca mama indiferent cum e chipul ei (asimetric).
Altul, legat de cel cu asimetria, ar fi sa recunoasca persoane din jurul lor care nu reprezinta un pericol -,, chipuri frumoase". Sau e o greseala de programare. Sau e o testare de start simplificata a functiei de analiza a chipurilor (o fata simetrica trebuie sa fie pe jumatate mai usor de analizat). Sau...

| ALGator a răspuns (pentru RAY):

Asa ar trebui sa fie, de vreme ce la studiile pentru maturi simetria nu mai e pe primul loc. Incercam sa excludem aici preferintele insusite cultural. Inseamna ca artistii care nu practica simetria in creatiile lor (in general kitschul exagereaza cu simetria) sunt inspirati pentru ca adreseaza preferinte innascute ale adultilor.

| RAY explică (pentru ALGator):

Asta nu inteleg nici eu de ce simetria atrage, cica fetele simetrica au sistem imunitar mai bun, sunt mai inteligente https://www.youtube.com/watch?v=Or6Igr7AMVI

| mudokins78 a răspuns:

Incetati cu cearta! va bat la poponet pe amandoi, pufosilor!
(suna cumva gay?)

| ALGator a răspuns:

Am mai citit niste pareri intr-un articol ca multa energie intelectuala este afectata pentru creerea frumosului si a distractiilor in detrimentul progresului. Aceasta e mostenit de la primitivi care aveau acelasi hard si soft ca noi dar nu au descoperit wireless-ul si celelalte. Ambitia omului de a crea frumos si de a-i distra pe altii era pusa tot pe seama instinctului cuceririi unui partener (intrebarea ta: Cum isi alegeau stramosii nostri partenerele).
Frumsetea pare a fi nestructurata, amorfa. Dar eu suspectez ca exista o componenta relativ fixa legata de atractia sexuala (care poate apare si in estetica) plus o componenta transfigurata prin cultura. Desi si chiar aceasta motivata in subconstient pentru a atrage atentia semenilor. De exemplu, un barbat care face impresie la multi alti barbati chiar daca este in cautarea unei partenere, beneficiaza de un surplus de admiratie si din partea femeilor.
Putem lega,, instinctul estetic" care e perceput ca aparent aleatoriu (poate si din cauza unor componente din el) de activitatile intense si super-inteligente din subconstient. O teza este ca subconstientul e puternic si dominant si prin aceasta acapareaza o mare parte a liberului arbitru, chiar daca noua ni se pare invers (pentru ca subconstientul nu lucreza in lumina reflectoarelor, e ca un sever fara monitor).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru fiecare tara frumuseția este diferită

Ea stă in ochii privitorului

În Japonia, dinții strâmbi sunt considerați a fi ceva drăguț
n multe culturi africane, alungirea urechilor e considerată a fi o chestie mișto ceea ce l-a noi nu e asa.

Tot în Japonia, a avea fața în formă de V e o chestie la modă

În Etiopia, buzele deformate sunt o tradiție

Mulți americani au o preferință pentru fundurile mari

În China, legarea picioarelor e o chestie necesară pentru femeile care vor să se mărite

Stilul de look a la Brigitte Bardot e renumit în Japonia

Femeile preferă să rămână naturale în Franța, fără să se epileze

În Estul Mijlociu, ochii femeilor sunt cele mai importante caracteristici

Plus asta cu o fața simetrica ochii cat mai departați si gura mare pot sa ne atragă din subconstient dar studiul nu arata ca 100%100 din oameni prefera asta, oare cei care au ramas de ce față sunt atrași? Hai sa nu ii putem pe toți in aceeași oală.

Unii oamenii prefera ochii mari alți ochii mici

alții gura mare alții gura mica

alții prefera oamenii cu statura medii la alții le plac oamenii inalți.Lista continua la nesfarsit

Precis ai mai auzit asta de 100 de ori si deja te-ai săturat

Vrei ceva mai mult

Ok.Studiul arata că fața simetrică bla bla bla dar restul nu te interesează ce preferă?

De cand sunt pe TPU de puțin timp imi apar la populare doar intrebari legate de frumusetie de pe ID tău

esti OBSEDAT fetele te vad un macho nu ințeleg de ce nici poză nu ai
Esti un tip foarte complexat si prin asta reiese ca suferi de frumusete fiincă probabil nu te consideri atractiv.Respira inspiră se vede ca ai doar o viata virtuală si o varsta de 35 de ani. Majoritatea iți dau dreptate parcă le-ar fi frică doar fiincă ești pe locul 7 in clasamentul general dar nu ai fost niciodata userul anului si nici nu vei fi vreodata la cat de obositor esti si la raspunsuri copy paste de pe internet. Tu nu ajuti tu faci omul să se simtă rău si complexat.

O Zi bună!

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca ma citeste cineva in secret e si asta ceva, eu nu tanjesc sa fiu userul anului fii calma, nici nu am spus ca sunt macho si ca sunt frumos, asta e un site de intrebari pe mine ma intereseaza mult aspect prin asta cunosc natura umana mai mult, nu sunt obsedat dupa fete am 27 de ani si sincer ma bucur ca nu am avut iubita in viata mea, slava cerului ca ma pazit de asa ceva, am o varsta de 27 de anii apropo, am spus eu vreodata e ce e frumos place tuturor? Am spus ca anumite trasaturi sunt universale atat, am cerut dovezi nu argumente fara vreo dovada ai dovedit nimic, tot ce ai scris a fost o descarcare emotionala atat, scrii acolo da atat conteaza? Am scris eu ca atat conteaza? Daca tot ma contrazici fa-o rational, sunt obsedat sa cunosc natura umana asta e un adevar, ma pasioneaza domeniul asta, eu nu am legatura cu intrebarile mele pur simplu sunt curiozitati care ajuta, nu cum ai scris tu ca eu am ajuns pe locul 6 prin copy paste te asigur ca acel copy paste sunt dovezii stiintifice nu aberati, deci sper ca ai inteles ca eu doar am o pasiune in a descoperi omul atat

| CleanHeart a răspuns (pentru RAY):

1 la mana eu nu am avut nici o descarcare emotionala fiincă nu imi pasă de tine
2 la mana degeaba nu recunosti esti complexat de aspectul tău fizic apoi urmeaza curiozitatea fiincă din asta s-a nascut
3 la mană lasă-mă cu studiile tale si cu zeul tău de stiință
4 la mană nu iți mai da atata importantă fiincă ești enervant
5 se pare ca ți s-o urcat popularitatea la cap si ai devenit un fustrat care se crede cel mai inteligent si care are tot timpul dreptate.Numai la vreo 6 intrebări si raspunsuri de la acestea a trebuit sa mă uit să mă conving de asta. Pe langă asta vad ca ai impresia că pentru mine care ești un străin esti important.Nu dragă pentru mine doar familia si prietenii sunt importanți.Sa zici la 27 de ani ca esti mandru ca nu ai avut prietenă in viața ta inseamnă că ori ai ceva la bibilică ori nu iți plac femeile, poate esti asexual. Toți iși doresc să aibă copii si să iși intemeieze o familie pana la urma numai pe tine te-am auzit sa zici așa ceva sau mai mai auzit dar nici chiar sa fie atat de multumit.Da poate unii nu isi doresc copii sau casatorie dar in inima lor tot vor ceva.Nu trăiești in realitate trăiești in lumea ta.

| RAY explică (pentru CleanHeart):

1,Fi fara griji ca sentimentu e resiproc
2, Poate ca ai dreptate nu neg asta dar e si o curiozitate rationala
3, Fara ele azi nu scriai tu pe TPU, fara stiinta
4, Cine ti-a dat importanta tu care ma ataci si esti fana mea in secret sau eu care am spus ca nu ma consider frumos, macho, inteligent
5, Niciodata n-am spus ca am dreptate, mereu am spus daca ceea ce afirm nu corespunde cu propia realitate ma insel, de exemplu daca eu cred ca una frumoasa nu ar sta cu un sarantoc urat inseamna ca ma insel eu sau ceva lipseste din ecuatia, eu nu vad lumea in negru si alb, din contra propile mele afirmati singur caut sa vad daca sunt adevarate, ce importanta imi dau eu pe aici?
sa stii ca au mai fost fete care ma faceau ciudat apoi dupa ce vorbeam spuneau ca sau inselat, te-ai uitat la 6 intrebari si gata ma cunosti cool, cica ai ceva la cap daca nu ai iubita cool,nu ma intereseaza ce isi doresc alti, te asigur ca nu toti isi doresc o familie,lumea s-a schimbat nu a ramas ca acum o suta de anii in gandire,da poate sunt ma binecuvant dumnezeu cu asta mai sti,dar nu sunt din pacate ca ma atrag fetele,vrei sa fiu sincer cu tine? eu nu am incredere in fete,femei de asta nu vreau relatie,familie plus ca am fost respins de mult ori asa ca m-am saturat,te-ai calmat acum? traiesc intr-o lume unde fete se vand pe banii, o lume plina de fete ipocrite, false, mincinoase, obiecte sexuale, traieste tu in realitatea ta eu o accept pe a mea asa cum e

| ALGator a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel in cauza poate sa se apere si singur.
Vreau doar sa observ ca aceasta discutie, indiferent de substratul (nemarturisit, intuit, banuit etc) pentru care a fost lansata trebuie, la fel ca orice alta de pe TPU sa fie dusa la obiect, asa cum il duce mintea pe fiecare.
Din pacate, ai ales ca finalul comentariului tau sa fie atac la persoana.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ALGator):

CAKM baietas nu-i intelg ce vrei sa zici

| Daniel9988 a răspuns:

Depinde...De exemplu, femeia de care sunt eu indragostit poate fi superba pentru majoritatea, acceptabila pentru unii si oribila pentru altii!

| RAY explică (pentru Daniel9988):

Nu cred asta, fata aia va avea anumite trasaturi universale, trebuie sa te atraga si fizic fata

| Daniel9988 a răspuns (pentru RAY):

Poate sa fie frumoasa de sa cada ciorile, daca este proasta(scuza expresia), degeaba.Smart is the new sexy!

| RAY explică (pentru Daniel9988):

E si asta un adevar, trebuie sa aiba si o personalitate, inteligenta cat de cat, degeaba stai cu o tarfa care se cu tot orasul asa e https://www.youtube.com/watch?v=RiNUmqLBp-M

| AndreiWeisz a răspuns:

Frumusetea este o chestie subiectiva, nu ceva ce poate fi masurat. Da, o fata simetrica este mai atragatoare, dar se poate la fel de bine sa ti se para mai frumoasa o alta persoana care poate nu are fata perfect simetrica. Stramosii nostri nu prea isi alegeau partenerele atat de mult, poate doar cei care erau mai bogati. Restul erau casatoriti de parintii lor intr-un fel sau altul.

| RAY explică (pentru AndreiWeisz):

O fata perfect simetrica nu este atragatoare, eu vb de stramosi nostri de acum o suta de mii de ani

| AndreiWeisz a răspuns (pentru RAY):

Stramosii nostri se bazau pe chestii mult mai instinctuale, gen protectie, siguranta etc.

| RAY explică (pentru AndreiWeisz):

La fel si azi, tehnologia a evoluat nu omul, omul este tot acolo, acelaa prosti facem ca aia

| Tiopevuz a răspuns:

In fiecare tara au niste criterii de frumusete, Depinde de regiune. In trecut in China, femeile trebuiau sa aiba talpa piciorului foarte mica si erau obligate sa poarte papuci care le opreau talpa din crestere, in Africa se autoflageleaza ca sa si faca tatuaje pe gingie. Fiecare popor are standardele lui de frumusete multi urmaresc sa si le insuseasca. Poate sa fie atragatoare si o fata asimetrica atat timp cat te a prins in misterul ei. Noi tindem sa cautam frumusetea perfectiunea idealul dar de multe ori realitatea ne da o palma peste fata si ne trezim la realitate

| RAY explică (pentru Tiopevuz):

Desi romancele sunt urate in alte tarii de aia sunt asa populare peste tot unde merg

| c0rvus a răspuns:

Frumusetea este subiectiva.
Pari cam obosit cu atatea intrebari inutile.

| RAY explică (pentru c0rvus):

Ce sens a avut sa imi raspunzi, am scris doar cine are habar de stiinta, pa