| RAY a întrebat:

As vrea sa discut cu cineva despre agresivitatea umana
Ce anume o determina? este o trasatura biologica sau culturala?
De ce baieti dupa cum am observat provoaca mereu poate fi ca raspuns frustrarile, complexele adunate in timp sau faptul ca nu au parte de sex?
Ce parere ai despre violenta? esti violent? te-ai simtit vreodata agresat de cineva fizic?

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Agresivitatea umana e o constructie cu ma multe etaje. Intrucit intr-o populatie normala procentul de antisociali e foarte mic (mai mare pentru barbati) nu se poate spune ca e o trasatura biologica.
Teoria spune totusi ca un complex de trasaturi particulare genetice (omitem leziunile cerebrale si alte accidente) poate pune baza agresivitatii. Peste aceasta se adauga mediul familial si social al copilariei si cel al maturizarii.
Neozeelandezii care au facut o statistica foarte extinsa au constatat ca exista si doua tipuri de agresivitate, dintre care una se potoleste in jurul virstei de 25 de ani pe cand cealalta nu dispare niciodata.
Subiectii sunt multi dintre ei constienti de agresivitatea lor.
Un factor care poate influenta este deprinderea timpurie, capatata prin educatie, a copiilor sa isi exerseze autocontrolul.
Altii au folosit metafora ca ereditatea incarca pistolul cu munitie iar viata apasa sau nu pe tragaci.
La asta mai putem adauga ca exista societati care cultural practica agresiunea si duritatea. Nici cea româneasca nu e chiar blinda.
Tot socialmente sau cultural violenta este prezentata in mod romantat, ca o trasatura de eroism, de barbatie. Oamenii cu caractere dure apar ca niste exemple. Reactiile lor de punere la punct a celor care,, si-o merita" sunt admirate.
S-ar putea constata inca odata ca acesti oameni sunt si victime, prizonieri ai agresiunii, si agresori in acelasi timp.
Am scris din ce imi amintesc.
https://en.wikipedia.org/wiki/Antisocial_personality_disorder#Epidemiology

22 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

"Ce anume o determina?"

Instinctul de aparare sau conservare.

"este o trasatura biologica sau culturala?"

Este o trasatura biologica, agresiunea fiind un mecanism de aparare.

"De ce baieti dupa cum am observat provoaca mereu poate fi ca raspuns frustrarile, complexele adunate in timp sau faptul ca nu au parte de sex?"

Depinde, agresivitatea are mai multe cauze nu doar una, dar in cele din urma e un raspuns dat la nesiguranta, cand nu esti sigur de ceva tinzi sa te aperi.

"Ce parere ai despre violenta?"

In genre consider ca e inutila.

"esti violent?"

Uneori, desi nu mai mult ca media.

"te-ai simtit vreodata agresat de cineva fizic?"

Sa zicem, ca de multe ori in copilarie la scoala da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum barbatii, nu mai sunt victimele psihopatelor de femei? laughing)
Este o trasatura a prostiei in primul rand. Depinde / conteaza foarte mult si mediul in care a cresut persoana respectiva ( daca in copilarie tatal o batea pe mama destul de rau, des, copilul poate creste cu ideea ca asa este normal, ca asa trebuie sa fie ). In majoritatea cazurilor, alcoolul are un cuvant de spus. Sunt contra, nu rezolvi nimic cu pumnul, daca vad o scena de violenta in public nu pot stau indiferenta.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Femeile nu folosesc violenta si inteligenta

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Posibil

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Femeile te manipuleaza emotional incat sa devi catelusul lor ca apoi cand gaseste alt barbat fuge la altul

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Fii serios!

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Sunt extrem de serios, voi fetele vedeti barbati asa
Barbati frumosi =gene bune, bun de sex
Barbati care nu prea va atrag = buni de casa, cuminti, provideri =catelusi de companie

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Tu chiar ai o placere fantastică să te contrazici cu mine?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Sincer da, ador chestia asta, pentru ca stiu ca imi dai dreptate

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Când am să fiu beată si semi inconstientă poate îți voi da dreptate! Dar cum asta nu se va întâmpla, niciodată, mă tem că nu iti voi da dreptate. Se ia una bucată bărbat perfect, papusel cum vrei tu... " gene bune" "bun de sex" cum vrei... ce poatr face o femeie cu el? 1- stii vorba aceea " era perfect până a deschis gura", daca este asa, îl gaseste atractiv pentru o seară 2- nu poti incepe o relatie fara să te atraga ceva la persona din fata ta, ochii, buzele, sufletul minteaa orice!

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Hai sa bem o tuica pls

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu mă simt pregatită

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Vor trece anii si imi vei da dreptate, acum esti tanara, isi plac barbati frumosi dar ai si baieti in lista ta a prieteni, vei vedea ca aia frumosi vor doar sex atunci vei cauta un baiat de casa =provider

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

De unde stii tu ce vreau eu? De unde stii tu ce îmi doresc? De unde stii tu ce îmi place mie? Nu stiam că esti această baba omida!

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Sunt in mintea ta mereu, stiu totul despre tine

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Reao

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ce galant, dar ce am mai făcut?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Miai dat eronat reao

| AndreiWeisz a răspuns:

Nu sunt de acord cu violenta, dar daca este nevoie, o folosesc. In general nu sunt o persoana violenta, aia e clar. Daca m-am simtit agresat? Nu prea, adica presupun ca intr-o bataie amandoi ne "agresam", dar de obicei celalalt arata mult mai rau la final laughing

| WoKy a răspuns:

Parerea mea e ca e o trasatura culturala a fiecarui individ in parte. Ceea ce determina gena, din punct de vedere comportamental si nu doar atat, poate fi schimbat. Lipsa de sex? Poate fi intr.adevar o frustrare pentru unii si la o anumita varsta dar personal as zice ca insuficienta culturala determina incapacitatea de a.ti sustine opinia cu argumente fapt ce duce la violenta. Citez "Mintea conduce pumnul, nu invers".
Legat de faptul ca doar baietii provoaca... da, in majoritatea cazurilor din aceasta lume, masculul provoaca. Sunt cazuri, vorbind de fiintele rationale, in care legea pumnului se aplica deoarece exista lucruri nerezolvabile doar prin argumente.
Acum. dau start injuraturilor.

| PIPER23 a răspuns:

Unii oameni sunt violenti pentru ca au crescut in violenta. Altii din cauza anturajului. Violenta poate fi si biologica, ca si instict aparator. Insa violenta golanilor, violenta verbala, este dureroasa de asemenea, provocata insa de prea multa prostie.

| TheWhiteDemons a răspuns:

Nu sunt violent, iar cand am dat de persoane violente am incercat sa ii ajut si sa comunic linistit cu el.Dar mai sunt si copii violenti care fac asta numai de placere pentru a se da mari pe langa prieteni.Pentru ei, violenta inseamna un mijloc de a pune la respect o persoana, de-al agresa, lasandu-l fara cuvinte in fata batausului, prin asta ei numesc intelegere. Daca ai incerca sa il infrunti ori l-ai enerva mai tare ori l-ai descuraja din violenta.Violenta este intalnita in principal la persoanele cu un trecut mai distrus, probleme in familie, sau divorturi, dar acest obicei este invatat de fiecare copil, ei crezand ca daca esti violent esti respectat.Acest lucru este lipsit de respect si nu este legal in unele tari, deoarece doar conversatia bate confurntarea.