| Elegant a întrebat:

As vrea sa ma fac Psiholog sau Profesor de lb. engleza. Ce sa aleg? Cat castiga un Psiholog?

4 răspunsuri:
| CleanHeart a răspuns:

Alege psihologia, e atat de faina si poti castiga mai bine decat un prof de engleza mai ales daca reusesti sa iti deschizi propiul cabinet si mai capeti si experienta pe parcursul timpului.

| Gabipn2017 a răspuns:

Depinde ce ti ar place mai mult.Personal,as alege psihologia, desi e mai complicata, e multa teorie.Pe cealalta parte, pentru a fi profesor trebuie sa urmezi facultatea de Litere, unde faci sintaxa, gramatica.Insa daca esti pasionat de limba engleza,poți alege varianta asta...un psiholog ce-si deschide un cabinet castiga in functie de zona in care se afla, de reclama pe care si o face si de calitatea serviciilor oferite. Daca alegi sa fii psiholog intr o instituție, gen penitenciar, spital, scoala probabil pornesti de la minimul pe economie, 1500 de lei, gen. Apoi, cu trecerea timpului si acumularea experienței, salariul va creste

| Gabipn2017 a răspuns:

Si inca ceva, am vrut sa dau si eu la psihologie la Iasi.Insa la înscrieri erau atât de mulți, încât am renuntat...sunt foarte mulți studenți la psihologie, ai putine locuri de munca. Poate deschizând-ti un cabinet sa ai mai multe sanse...

| StefanaRoxx a răspuns:

Bună, cu psihologia e mai greu deoarece e greu să te ridici fără un sprijin, fără experiantă. știu pe cineva care a facut psihologia și acum lucreaza ca inginer la o firma de confectii pentru ca, daca ti ai dat seama nu a iesit mare lucru, am vrut si eu sa urmez psihologia dar foarte multe persoane mi-au spus ca nu prea merge, de ce? Probabil pentru ca noi oamenii, preferam sa ne sinucidem in loc sa cerem ajutor( asta fiind o ironie). Psihologia inseamna timp si bani irositi, din punctul meu de vedere si din spusele celor ce au terminat in acest domeniu. Nu au avut unde practica, si ca sa iti construiesti un cabinet privat iti trebuie multi banuti dar si putina influenta, daca tu ti-l faci si nimeni nu-ti vine..deja ne putem da seama de rezultat. Oricum, sper ca tu sa nu te descurajezi si sa alegi ceea ce crezi ca ti-ar place tie sa faci, pana la urma e vorba de viitorul tau.