| TamplaruAnisoara a întrebat:

Aseară,luni 5 decembrie ora 21, 30 la emisiunea "lumea de mâine" s-a vorbit despre pielea artificiala din care se confecționează îmbrăcăminte și încălțăminte+ alte lucruri, că se obține din ciuperci. Ba mai mult se obținea și probabil prin aceiași tehnologie și cu 5000 de ani in urma. Cum comentați? Menționez că s-au găsit dovezi arheologice în acest sens.

13 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu inteleg ce atita tam tam ca se face incaltaminte de piele sau alte produse, care este pana la urma problema?

Oamenii cresc animale sa le consume corect? Atunci daca consumam carnea animalelor, de ce sa nu folosim tot de la acel animal?
Dupa uni ar trebuie sa aruncam pieile sau ce? Omu va minca carne in continuare, asa ca nu vad problema celor care sunt impotriva incaltamintei si imbracamintei de piele.
Aia probabil cred ca incaltamintea si imbracamintea din piele de animale e asa, ceva omorim animale doara sa le luam pielea laughing

Chestia este ca lucru asta se intampla rar, in ultima vreme spre deloc, erau animale de alea canrivore care erau omorite pentru blanuri, dar astazi majoritatea is facute cu piele luate de la animalele sacrificate pentru consum.

Parerea mea este ca e reclama, incaltaminte din ciuperci acu 5 mii de ani laughing cred ca e o gluma proasta, asta suna a prosteala pe fata.Dovezi arheologice, adic? Daca o bucata de piele este lasata in parasire, mai mult ca sigur peste ea se instaleaza culturi de ciuperci si mai stiu eu ce alte ginganii, vin astia acu sa ne spuna povesti ca alea erau din ciuperci laughing

Acu 5 mii de ani omul era vinator culegator, despre ce tehnologie vorbim aici laughing

| TamplaruAnisoara explică (pentru relian):

Ce este a mai fost și ce a fost va mai fi zice Biblia, inclusiv vânători și culegători.

| relian a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Si care este tehnologia aia prin care faci din ciuperci pantofi? Deci este ceva f simplu banui, faci o combinatie de ciuperci cu brocoli, bagi si ceva carne de pui si a iesit tocana de ciuperci cu pui, e bun, dar eu cred ca aia mincau mai degraba sa se incalte cu asa ceva.

Daca sa zici a fost inainte mii de ani o alta civilizatie care sa distrus, au ramas ceva oameni, care au continuat, asa este posibil, ar putea sa fie acele urme ce ramasese dupa aia, altfel nu prea vad alte tehnologii.

Cind doara culegi si vinezi, nu vad ce tehnologie ai putea sa ai, aia nici sageti bune nju aveau pe atunci.

O fi gasit unu de asta ceva incaltaminte de asta de la vechea civilizatie, se pot pastra chestii mii de ani daca is conditii, tot ce se poate sa fi existat o alta civilizatie acu zeci de mii de ani, sau poate si mai mult.

| TamplaruAnisoara explică (pentru relian):

Că și creștină deduc atât din Biblie cât și din descoperirile arheologice și inspirația oamenilor de știință precum Euler care era și el un creștin că Înțeleptul Creator a creat totul după niște standarde și formule care se aplica cât va exista Universul adică la infinit. Oamenii de știință doar le "descoperă" citește "sunt inspirați de Duhul Sfânt".

| relian a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ma trem ca Creatorul tau na calculat bine, Pamantul nu va exista la infinit asa cum tu spui sau crezi, nici cit va tien universul. Ar putea sa reziste ca planeta daca galaxia va fi ultima ce va dispare, dar cu viata pe ea, asa cum o stim si vedem acum, nici pomeneala.

Oamenii de stiinta descopera ceva nu fiind inspirati de duhuri, descopera pentru ca depun o munca, pentru ca acea descoperire nu se datoareaza muncii unor oameni de astazi, este rezultatul muncii si studiilor a multor oameni, de cand aparu omu, deci nu s-a trezit nimeni inspirat de un duh si asa de la zero sa faca, ori sa descopere ceva.

Totul are legatura cu trecutul, orice decoperire, nu este ceva ce poti sa spui X a facut, doara ala este responsbail pentru toata descoperirea.
Asa ceva nu exista, toti continua munca celor dintai, toate se datoreaza tuturor oamenilor ce au trait si traiesc acum.
Lumea noastra nu este creata dupa standarde, viata aparu pentru ca existau aceste conditii deja, daca conditiile ar fi fost altele, nu mai vedeam ce este acum.

VChiar in biblia de care tu spui, sc rie asta, in geneza, eu asa stiu ca incepe.
Pamintul era deja, deci exista, dar era pustiu, adica fara viata, dar avea apa, atmosfera, iar restul s-a facut pe aceste conditii, sau aparu in axceste conditii.

Dar poate inceputul a fost facut pe altfel de conditii, poate ca noi nici nu am fost fac uti, aparuti aici pe planeta asta si doar am ajuns intimplator, am colonizato, pentru ca existau conditii asememanatoare de unde venisem.

Nu este vorba de nici un duc de nici un creeator. Ce arati tu oameni de stiimnta cresatini, alea is povesti, respectivu o fi fost crestin prima data, apoi a zios hai sa lege cumva stiinta de religie, asa aparu si el prin peisaj si crestyini sar unite unu crestin, adica care nu era dar a devenit laughing
Un om de stiinta cand nu are raspunsuri nu da fuga la Creator, cand nu stii ceva, asta nu inseamna ca gata duhuri sau creatori. Or sa stie altii poate mai tirziu, acel om a facut ceva pana aici, mai departe or sa faca altii, poate peste citiva ani, poate peste cateva generatii, dar se va merge mai departe.

Răspuns utilizator avertizat
| blackann a răspuns:

Nu comentez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi explicatie pentru care nu se explica cum au construit egiptenii piramidele, devenim din ce in ce mai prosti. Chiar este studiata de catre oamenii de stiinta problema, si se pare ca asa e, devenim din ce in ce mai prosti.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum mai proști? Făceau egiptenii rachete balistice, scuturi anti-rachetă, smartphone-uri, programe pe calculator, televiziune în culori?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Istoria ne arata ca fiecare civilizatie a avut apogeul si decaderea ei, daca egiptenii sau maiasii nu aveau roboti nu inseamna ca erau prosti, erau destepti din alte perspective, exemplu calendarul maias, si astazi expertii se intreaba de unde stiau ei atatea lucruri neavand acces la tehnologie.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

"erau destepti din alte perspective" - Păi și noi suntem deștepți din alte perspective. Smartphon-ul e doar un exemplu

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Da, dar culmea, daca il folosesti doar pentru tik-tok si socializare te prosteste.

| IarsiIar a răspuns:

Nu toti inlocuitorii de piele sunt din ciuperci.
Iar cei care sunt, nu sunt din ciupercile comestibile pe care le cunoastem noi. Sunt alte soiuri. Iar aia nu mai este "piele" si nu e artificiala pentru ca e facuta dintr-un produs natural. Asa cum intelegem noi termenul astazi. Mai corect, imitatie de piele. Dar sunt si din derivate de titei. La aia i-as zice artificiala.
Ai vazut palarioarele alea maro pe la targuri? Sunt facute din iasca. Tot o ciuperca. Si stiu ca se fac ghetute din iasca dar inca nu am vazut "pe viu".
Dar TinderWolf are dreptate: degeneram. Nu mai stim, nu mai cunoastem nimic.
Nu stiu cati ani ai si daca ai vazut alte emisiuni sau ai citit. Dar cele mai vechi menţiuni ale existenţei prafului de puşcă datează din anul 142 în timpul dinastiei Han. Insa se crede ca era deja folosit de chinezi cu vreo 4000 de ani Inainte de Hristos. Dar era folosit in ritualuri religioase. Cand a fost folosit ca arma a devenit foarte cunoscut. Din pacate.