| YourDailyApple a întrebat:

Ati fost vreodata disriminati? Dar ati discriminat vreodata pe cineva? V-ati gandit ca din cel care discrimineaza, puteti ajunge sa fiti si dvs. discriminati? Sa facem un exercitiu de imaginatie : O persoana nu este angajata de catre patron dintr-un motiv oarecare ( fie ca e de o anumita etnie, religie, are alta orientare sexuala sau nationalitate, sau sufera de vreo boala... ), patronul nu ii spune motivul real pentru care n-o angajeaza pe pers. discriminata. Timpul trece... patronul ajunge, sa spunem, sa aiba un accident si este dus la un spital, unde surpriza! Si-a gasit loc de munca cel discriminat, si acum va trebui sa il opereze.
Cum credeti ca s-ar simtii patronul?

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Daca am fost discriminata? Da, si nu o data.
Dar la randul meu nu discriminez pe nimeni sau cel putin evit s-o fac pe cat posibil. Toti avem un loc sub soare.
Iar in ceea ce priveste exemplul dat de tine, patronul in mod sigur ar avea ceva emotii si remuscari de constiinta (daca are asa ceva), iar doctorul are un juramant si obligatie morala fata de pacient, asa ca va sti sa-si stapaneasca frustrarile, orgoliile si nu-si va risca intreaga cariera pentru o nedreptate care i s-a facut in trecut, il va trata pe patron ca pe oricare alt pacient, nu se va razbuna (numai daca nu e vreun "ciomu" spre ghinionul amandurora).

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Am discriminat şi uneori încă o fac şi am fost discriminat şi uneori încă o păţesc.
Toţi discriminăm numai că unii nu ne dăm seama.
De pildă eu discriminez întotdeauna proştii, iraţionalii, religioşii habotnici precum şi pe cei care au senzaţia că universul se învârte în jurul lor.
Discriminat am fost în trecut pentru alegerea de a purta părul lung (situaţia n-a durat mult pentru că... nu-i aşa... "nu contează cât de lung ai părul/important e cât şi cum gândeşti"). Am mai fost şi încă sunt discriminat de către Stat pentru care plătesc taxe dar nu ader la religia cretin-ortodoxă. Eu plătesc taxe, statul construieşte biserici şi când vreau să merg la spital, tot eu trebuie să plătesc.
Tot Statul m-a discriminat 11 ani de zile obligându-mă să fac ore de îndoctrinare religioasă în şcoală şi tot Statul a fost acela care a dat premiu unui coleg religios în dauna mea, nereligios (chestia cu media la religie).
De asemenea, televiziunea română (tvr) pentru care eu plătesc dă de o săptămână încoace 29 de ore din 24 program de prozelitism greţos creştinopat deşi în Cluj sunt maxim 40% ortodocşi.
În rest... noi să fim sănătoşi.

| Vizitiul a răspuns:

Nu s-ar mai simtii patron, s-ar simtii supus. Ce greu cand muncitorul nu mai depinde de tine si depinzi tu de el...

| carpediem a răspuns:

Nu s-ar simti patronul. Nici nu si-ar aminti de persoana in cauza. Si eu discriminez rromi in sensul ca au o bila neagra din start, insa acord o sansa ca mai sunt si exceptii. Cel mai mult discriminez prostia, care involueaza specia. Oricum nimic nu e corect, sunt doar definitii care la nivelul de practica nu se aplica. Totul e lupta, totul se sfasie.

| NuConteazaCineSunt a răspuns:

Daca am fost discriminata? Oooo da, din cauza ca am participat la concurs cu niste oameni care au cunostinte bune, si au spus ca eu am fost cea mai buna dar nuuu, nu a trebuit sa castig numai eu, ci toti! Sau a trebuit sa nu iau locul 1 din cauza cunostintelor si care faceau totul ca dracul, nu puteau face nimic calumea!
In fine, revin la intrebarea ta!
Cred ca patronul s-ar simti cam "naspa" (sa spun in termen "nou"), daca as fi eu in locul patronului cred ca m-as face mica (,) cat o gaina rusinoasa!
LoL...Dar poate sa-l doara si undeva ca doctorul trebuie trebuie sa isi indeplineasca sarcina, indiferent de ce persoana trebuie operata!

| Cristy990 a răspuns:

S-ar simtii in pericol, iar fii frica pentru ca nu a angajat persoana respectiva iar aceasta poate vrea razbunare.

| titi a răspuns:

Anesteziat?

| lordbogdan a răspuns:

Daca persoana(adica cel discriminat) ar fi un om suficient de inteligent pentru a realiza ca nu merita sa piarda timpul,,chinuind''fostul,, prieten''nu cred ca acesta ar trebui sa simta teama ci mai degraba o anumita rusine sau sa aiba mustrari ca a pierdut o asemenea,, captura''. parerea mea si numai a mea

| DarkBlood32 a răspuns:

Am fost de multe ori discriminata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il doare in aripa pe patron, oricum doctorul are un juramant si un contract, n-o sa stea sa refuze un pacient din motive personale, dupa ce-l opereaza il poate sabota in alte feluri.
Patronul o sa ramana jenat de situatie dar banii si statutul lui pot transforma si un revolutionar intr-un bun pupincurist"ah sa vezi ce-i fac!" rahat, vorbe in vant!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact cum s-a simtit politistul care a intrat la dentist si ala;-Vai domnule, dv sinteti politistul care m-a amendat si mi-a luat permisul alaltaieri.Intrati si faceti-va comod va rog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vreau sa fac niciun exercitiu de imaginatie. Discriminez si sunt discriminat, la fel cum se intampla cu majoritatea oamenilor. Numai ca unii se dau Jesus, iar altii recunosc asta, fara sa le pese.
Cat despre patron, "cum o vrea dumnezeu" big grin

| Ivona_1550 a răspuns:

Oare si-ar aduce aminte?