| anonim_4396 a întrebat:

Ati vazut ce a spus Pavel Corut despre Isus? Pentru cei care nu au vazut: a spus ca Isus nu este fiul lui Dumnezeu, si ca biblia este o mare mizerie. A observat ca zeul din biblie este prea mic pentru acest univers infinit. De asemenea a constatat ca Dumnezeu nu putea sa omoare oameni nevinovati( si a dat citatele din biblie, unde arata ca Dumnezeu omoara copii, batrani.) A afirmat ca nu exista nici o dovada pentru minunile si invierea lui Isus, si multe altele. Am observat ca el nu este ateu si ca este foarte bine informat. Ma intreb daca chiar are dreptate, si daca are dovezi pentru ceea ce spune. Va rog sa nu ma criticati, eu am spus doar ce a scris el in cartile lui, si ce a spus el. Asta nu inseamna ca sunt de acord cu el, dar nu sunt nici impotriva lui. Eu cred ca nu ar avea nici un interes sa minta. Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dar daca Paul Corut nu stie adevarul? Daca este un om cu mintea pierduta? daca este indrumat de cel rau? La asta nu te-ai gandit?

42 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

''Ma voi limita la a-i combate sursele domnului Corut, deoarece mica lui incursiune in lumea conspiratiilor se apropie foarte mult de Holy Blood, Holy Grail si lucrarea franceza pe care s-a bazat cartea respectiva.

Domnul Corut s-a aflat intr-o eroare grava inca de la inceputul emisiunii, deoarece sursele citate de el nu reprezinta scrieri recunoscute de crestinism si voi clarifica acest lucru.

Majoritatea ineptiilor debitate de el sunt preluate din sulurile descoperite la Nag Hammadi si Marea Moarta, fiind datate dupa anul 330 d.Hr.

Cum el este o iluminata figura in teoria istoriei, poate foarte usor sa cunoasca unul dintre principiile de baza al istoriei: Cu cat o scriere este mai indepartata de momentul pe care il relateaza, cu atat este mai inexacta.

Juramantul pe falus ( ca exemplu ) si multe alte idiotenii, au fost extrase din acele lucrari si prezentate ca fiind parte a blocului de scrieri recunoscute de crestinism, in dogma crestina.

De asemenea, a evitat sa isi prezinte sursele noilor traduceri din aramaica, lucru ce a ramas ca fiind realizat de dansul, ceea ce este cat se poate de fals.

Cum spuneam, majoritatea informatiilor pe care le-a prezentat sunt distorsionate si preluate din lucrarile 'istorice' realizate de Pierre Plantard si Philippe de Chérisey.

Din pacate, acestia au fost dati in judecata de catre statul francez pentru fals si uz de fals, deoarece dovezile prezentate in lucrarea lor au fost falsificate, precum si noile " traduceri " ale textelor originale in coroborare cu noile manuscrise descoperite la Nag Hammadi si Marea Moarta.

El a omis cateva elemente ( Iisus s-ar fi casatorit, ar fi avut mostenitori etc. ) si a pastrat celelalte prostii imense precum ideea marii conspiratii puse in miscare cu Marele Sinod.

Sursele sale au fost cercetate cu mult timp inainte de a le prelua el, au fost demontate din punct de vedere istoric progresiv.

A mintit atunci cand a spus ca toate prostiile debitate de el pot fi regasite in Vechiul Testament ( fiind trecut prin majoritatea scrierilor ) si , de asemenea, a mintit cu privire la autenticitatea surselor sale.

Domnul Corut nu a realizat nicio traducere, preluand pur si simplu alte lucrari ce au fost combatute, folosind o parte din discursul respectiv, mulandu-l pe ideile sale.

A folosit sisteme de referinta multiple, dar fara nicio legatura de cauzalitate intre ele, combinand idei provenite din surse total contrare, extrapoland o macro-idee ce i se potrivea in respectiva scriere.

Nici la capitol de stiinta nu este la fel de informat cum pretinde ( ma intreb in ce este acest individ cu adevarat versat ), deoarece a stipulat niste pareri stiitifice, pareri ce nu mai sunt in concordanta cu noile descoperiri ( vezi teoria universului in continua expansiune si a supragaurilor negre din centrul galaxiilor, teoria string-urilor, teoria sistemlui solar binar - sunt exemple prin care doresc sa subliniez faptul ca el isi bazeaza intreaga filozofie pe faptul ca divinitatea sa este descoperita si prin realizarile stiintifice curente, dar noi nu suntem in stare sa legam teoria relativitatii de forta nucleara puternica si slaba, precum si de electromagnetism )

Actiunile persoanelor care au fost in direct cu el mi s-au parut destul de slabe ca argumentare si ordine in discurs, cu toate ca domnul Corut nu raspundea direct la unele intrebari dificile si folosea procedee de logica pentru a se feri de ele, gresind de foarte multe ori silogismele create ( vezi premisele false ).

Imi pare rau ca astfel de persoane reusesc sa ajunga in pozitii din care pot influenta masa mainstream, dar rating-ul conduce si la astfel de acte.

vezi si papirusurile egiptene ce prezentau incursiunile lui Moise si actele realizate de acesta, descoperite in 2 piramide - Google is our friend ; Discovery a prezentat la un moment reclame cu privire la un documentar preluat de la un post european)

Domnul Corut se afla iar intr-o grava eroare, deoarece prima data cand s-a "vrut" demonstrarea falsului acestui fenomen a fost in 1187 din alte surse''.

Spune un om foarte bine informat in legatura cu istoria religiilor ,conspiratiile,religia etc.

| Razvan a răspuns:

Nimeni nu stie adevarul. Oamenii sunt incapabili sa inteleaga planul divinwinking

| danut a răspuns:

Hei! Cine este Pavel asta? Lumea este plina de cretini care se cred intelepti, dar puteti sa-mi spuneti si mie ce a realizat bolsevicu asta, nu ce si-a imaginat el ca este sau ce a visat el noaptea in subconstientul lui bantuit de cine stie ce?

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Oricat de citit si de umblat in lume de-ai fi, daca in minte nu ai si un strop din intelepciunea divina, risti sa te incurci in propriile cuvinte. Cel mai tare se contrazice el. Acest om este cel ratacit. Daca a convins pe cineva, s-a intamplat asta doar cu acei indivizi care nu au avut argumente solide in a contrazice aceste erezii. Nu pentru ca este el destept. Deplorabila a fost insa si interventia unor fete bisericesti in emisiune. Faptul ca nu au fost siguri pe ei, i-a dat curaj sa-si exprime prostia in continuare. Cel rau intra in lume si in mintea omului intr-un mod foarte viclean, caci altfel l-am respinge din start. El vine amagitor, sub aspectul asa zisei stiinte moderne. Daca preotii nu-si fac datoria, este treaba lor, ei platesc. Asta nu inseamna ca Isus nu este Fiul lui Dumnezeu. Pe de alta parte el afirma ca nu exista diavol. Ei bine, aceasta este cea mai mare capcana pe care diavolul ne-o pune in fata: sa credem ca el nu exista. Nu el este adevarul, un biet si lamentabil om, care a ratacit departe de esenta neamului omenesc. Adevarul este la Dumnezeu, iar daca El a hotarat sa ne lase toate mesajele de viata in Cartea Sfanta, Biblia, inseamna ca sunt tot parte din Adevarul Suprem. Mintea noastra nu le poate patrunde cateodata, deoarece este intunecata si plina de ite tesute haotic. Afirmatiile facute de el, nu vor darama credinta niciunui crestin adevarat (nu cu numele) si nu-l va destabiliza. Ele nu fac altceva decat sa-i intareasca in ratacire pe cei rataciti.

cami
| cami a răspuns:

@danutzsan, are dreptate. Asta se intampla si in viata reala, atunci cand cineva insista, persista, obliga ceva; e clar : are un scop! (cam dezvantajos pentru tine).

daniela
| daniela a răspuns:

Nici nu am putut sa-l urmaresc. Mi s-a parut o blasfemie tot ceea ce spune. dar fiecare cu credinta lui

| CosteaVlad a răspuns:

Aoleuuuu. tu chiar crezi asemenea prostii. Zice el ca nu exista nicio dovada pentru minunile si invierea lui Iisus. Nu se poate dovedi c-a fost asa? Atunci sa dovedeasca el ca NU a fost asa, daca are cumhee hee. zici tu ca "e foarte bine informat"; a trait pe vremea aia, a vazut el cu ochii lui ca a fost sau nu a fost asa... i-auzi frate, de unde mama melcului poate el sa fie asa de informat, sa-mi zica si mie sa ma informez si eu, ca tare dezinformati mai suntem noi sa moara veta, ca trebuie sa ne informeze altii cu tampenii, mai sa fie laughing.hee hee. Iar "citatele din biblie" pot fi interpretate in foarte multe feluri, iar multi le cam interpreteaza fix cum vor ei. Un om ca si crestin n-ar trebui sa se indoiasca de existenta lui Iisus si a lui Dumnezeu indiferent de cine ce anume ar zice despre acest lucru. Si eu m-am trezit odata la usa cu o tanti care cica venise "sa discute ceva interesant", ca nu stiu de ce religie era ea si a-nceput sa-mi bage-n cap ideile din religia ei. chestii cum ca vine apocalipsa si daca sunt pregatit si alea alea. i-am zis du-te tantiiii si plimba-te cu apocalipsa ta cu tot si nu mai baga tampenii in cap la oameni. Si apropo, vrei dovezi ale existentei lui Dumnzeu? Cauta pe TPU despre acest subiect si o sa vezi ca o sa gasesti multe lucruri cu adevarat interesante, nu prostiiwinking. Bafta!winking

| remus a răspuns:

Exista un singur DUMNEZEU, preotii mai mult s-au mai putin manipuleaza masele in favorul propriu.

| cristiancristir a răspuns:

Pe mine m a uimit cand am vazut ca are aceias parere despre existenta lui Dumnezeu si despre religie pe care o aveam si eu. Chestia este ca noua ne explica preotii cum trebuie sa interpretam biblia in loc sa o citim noi si sa gandim propria interpretare. Daca am incepe sa o citim am vedea ca biblia poate fi demolata inca din prima parte -facerea-. Citeste si convinge-te singura. Nu mai lasa pe altii sa gandeasca pentru tine.

| andalu a răspuns:

Dupa tine ce dovezi crezi oare ca ar putea sa aiba avand in vedere timpul in care s-au petrecut evenimentele respective?! Singurele dovezi cred ca pot fi doar cele bazate pe logica, niste dovezi,,'palpabile' nu cred, chiar nu cred ca exista,, iti dai seama ca daca ar exista nu ar mai fi nici persoane care sa "nu se incline" in fata lor si sa nu inceteze sa creada in "spusele" Bibliei.

| Klara a răspuns:

Eu ii dau dreptate...si cred (sau sunt sigura) ca Pavel e evreu si a vrut sa vorbeasca deschis.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Dragii mei, Pavel are perfecta dreptate. O pozitie similara a adoptat scriitorul evreu Leon Feuchtwanger in romanul sau "Evreica din Toledo". Se pare ca Elohim din Biblie erau zei-oameni, Care nu se pot identifica cu Adevaratul Creator al Universului. Asta ma voi stradui sa demonstrez in romanul "Jocul de-a Zeii", care va apare in luna martie a.c.Este foarte posibil ca israelitii-habiru sa nu fi fost nici macar o zi din viata lor sclavi in Egipt. Toate cele bune!

| ileanaadrianastan a răspuns:

Iisus poate sa fie numit fiul spiritual al Creatorului Universului, dar nicidecum fiul biologic. Si aceasta deoarece D-zeu este un Spirit a Carui Unicitate este incontestabila. Sper ca romanii sa inteleaga asta. Daca nu inteleg, atunci va fi cu adevarat o Tragedie nationala. Religia asta crestina le va distruge sufletele si economia.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Pavel Corut are o gandire periculos de rationala si foarte putini romani il inteleg, din nefericire. Cramponarea romanilor de crestinism s-ar putea constitui intr-o TRAGEDIE nationala.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Iisus poate sa fie numit fiul spiritual al lui D-zeu si propriul sau Mesia. Dar nu este avatarul Creatorului unic si incorporal al Universului. Thora nu a fost revelata divin pe muntele Sinai, ci scrisa de israelitii antici intr-un limbaj arhaic. Erorile din Thora au fost corectate in secolul XIX de catre Rabinii Reformei judaice.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Iisus trebuie considerat un Mesia/Christos de sex masculin al propriei sale epoci.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Numai un prost poate sa creada ca Iisus e Dumnezeu. Noua Ordine Mondiala nu a fost creata pentru prosti.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Anul 2014 a inceput OK. Statul Israel ii recunoaste ca rabini cu drepturi aproape depline pe cei care gandesc in maniera domnului Pavel Corut. S-a planificat ca Noua Ordine Mondiala sa fie religioasa, dar foarte etica. Va fi vorba despre credinta intr-o Divinitate incorporala si etica. Adica exact ceea ce a spus Pavel Corut si am scris eu in romane. Aceasta este religia Noii Ordini Mondiale. O religie veche de peste doua secole. Se numeste iudaism liberal.

| Dragosgan a răspuns:

Are dreptate tipul.Tot ce a spus este adevarat. Daca vreti o demonstratie logica care neaga egzistena lui Dumnezeu uitati:Noi oamenii gandim, adica gandim cu ajutorul cuiva? Cineva ne zice oare:,, Ba, du-te acolo si fa aia?,, Mie mi se pare ca nu.Ineamna ca daca gandesti si reactionezi dupa ce ai gandit, esti stapan pe tine. Daca tu poti omora, fura sau fugi.Nimeni nu te opreste(adica mintea iti da libertate). Asta e o demonstratie logica.Biserica a incercat sa ne faca sa ascultam de entitati divine care nici nu pot fi dovedite.Asa ca, mai bine gandeste dupa gtine, pentru ca popii sunt hoti si vor sa te pacaleasca.

| RoxiiSiAtat a răspuns:

Eu sunt de parere ca Dumnezeu exista. Daca ii ceri ajutorul si crezi cu adevarat in El o sa te ajute
Oricum.sa spunem ca Dumnezeu nu exista. Dar daca exista? Atunci ai pierdut totul. Iar daca tu crezi si El nu exista nu ai nimic de pierdut, nu?happy

| zuzumic a răspuns:

Cred ca tu ar trebui sa crezi in continuare ceea ce iti spune inima sa crezi... uite iti spun din experienta personala...si eu am avut momente in care m-am indepartat de Dumnezeu si de cuvantul sau si in ceva timp am inceput sa am vise ciudate de exemplu aveam un vis ce ma "bantuia "noapte de noapte In care eram urmarita de o aratare oribilila care vroia sa imi faca rau si care lua forma fintelor dragi din viata mea, la un moment dat eram consitenta ca e diavolul si am incercat sa spun Tatal nostrusi nu reuseam de loc entru ca nu puteam sa rostesc cuvintele, insa la un moment dat am gasit o biblie si rosteam rugaciun din biblie. Lucrul cel care m-a pus pe gandurii din tot aces vis afost exact ultima parte :eu nu am citit in viata mea dinbiblie si totusi in vis spuneam rugaciuni pe care nu le am mai auzit niciodata dar am aflat ca elede fap exista.SI acum imi amintesc exact acel vis dar de atunci am ajuns la concluzia ca tot acel vis de fapt a fost o atentionare ce mi-a dato Dumnezeu pentru a nu o lua pe drumul diavolului.

sper ca nu te am plictisit cu ce am scris mai sus dar vroiam sa iti dovedesc cu o dovada"palpabila" ca tu trebuie sa crezi in ceea ce ai creut si pana acu, si ca existentza lui Dmnezeu nu e chiar un subiect usor de abordat. eu cred ca toata lumea isi poate spune parerea dar nu toata lumea are dreptate iar dreptatea o gasesti in sufletul tau si in constiinta ta

| zuzumic a răspuns:

De ce toti cei care nu sunt de acort cu aberatiile tipului asta Pavel nu stiu cum si-au luat stupid? uni chiar nu puteti accepta opinile altora?

| HappyPills a răspuns:

Nu se stie,
dar totusi sunt multi care sunt impotriva lui si multi care sunt de partea lui

| danutzsan a răspuns:

Te-ai întrebat de ce este atît de înverșunat? de ce vrea cu tot dinadinsul să te facă să crezi că are dreptate? Cînd cineva trage de mine, cînd vrea prin toate mijloacele să mă convingă de anumite lucruri este clar că ascunde ceva. Cînd ceva este peste puterea noastră de înțelegere, ironizăm, ridiculizăm, ignorăm. pavel corut fix pix.

| BlueByte a răspuns:

@Madalina, nimeni nu stie sigur!

| adinescu a răspuns:

"Slava domnului ca sunt ateu" n-am zis eu asta ...de cand cei care nu cred in dumnezeu au mintea pierduta sau sunt indrumati de cel rau? Aveti p langa voi persoane apropiate care le este greu sa recunoasca ca nu cred in dumnezeu pentru ca le este frica d cei cu gandirea limitata le vor intoarce spatele.

| nemo_6725 a răspuns:

Nu i-am citi cartile si probabil n-am sa o fac niciodata dar el greseste foarte mult. am si argumente in acest sens.

| Nişka a răspuns:

De unde a venit acest Paul Corut cu aceste afirmati? Si cine este el[e prima oara cand mi se face cunoscut numele acestuia]?
Sa spunem ca ar avea dreptate, insa sunt multi ca el.De altfel de unde a acumulat el aceste informatii?
Ca acest Paul Corut sunt multi.
In final parerea mea este ca : acest domn se insala amarnic.