| ManelistuCamataru a întrebat:

Atunci cand un obiect este aruncat in aer si cade inapoi la pamanmt folosim aceasta ecuatie de gradul 2
(h = -4.9t^2 + v0t + h0) ca sa calculam viteza, timpul, distanta, etc. Care este demonstratia pentru aceasta formula (h = -4.9t^2 + v0t + h0)? Am cam putine cunostinte de fizica si as avea nevoie de o explicatie mai concreta. PS Formula din paranteza am lutat-o de pe acest site: https://mathbitsnotebook.com/Algebra1/Quadratics/QDproje ctilemotion.html

1 răspuns:
| Panamax a răspuns:

Cred ca asa calculeaza teroristii cand arunca ceva in aer.