| Fatamuntilor a întrebat:

Au animalele o inteligenta nativa?
Ati auzit desigur expresiile:,,Esti beat ca un porc" Ati vazut voi porci beti? Eu,nu!
Sau,, Esti un magar"
Si alte comparatii cu alte animale care cu siguranta ati auzit!
Sincer vorbind, aceste comparatii mi se par putin nedrepte fata de animale.Au fost cazuri in care animale s-au dovedit mai destepte ca oamenii.Si aici nu vorbesc de animalele dresate.
Am gasit aici un top a celor mai inteligente animale
http://casa.acasa.ro/......15569.html
Avand in vedere ca animalele in general nu sunt invatate sa faca ce stiu, noi oamenii ne deosebim fata de ele?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

A mea catea nu am dresat-o prea multe, cu toate este un catel foarte inteligent, este un Bordel Collie. In seara asta aveam o rosie cherry pe care voiam sa o arunc in punga de gunoi si cum eu nu am nimerit "cosul", rosia s-a dus ceva mai departe unde nu as fi putut sa ma aplec sa o iau si asa ca Daisy a mea a luat-o in gura si mi-a lasat-o in mijlocul bucatariei.

Mai are o chestie care pe toti ne-a uimit, nu ii place sa fie udata pe labute, dupa ploaie sunt baltoci, ea nu intra ca alti caini prin ele, le ocoleste laughing.

M-a vazut ca feonul il folosesc pentru uscarea podoabei capilare, iar ea cand este dupa vreo baie pe care i-o fac sau cine stie uda de la vreo ploaie, nu suporta ca blanita ei sa fie uda, asa ca ma duce in camera unde tin feonul pentru a o usca.
Si multe altele de la ea venite fara ca sa o invat de dinainte.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Omul este un animal si omul are nevoie de cunoastere ca fara cunoastere nu poate ajunge sasi valorifice potentialul, la fel e si la alte animale se nasc cu anumit potential pe care il descoperea prin cunoastere, ne nastem cu anumite frici si cu o anumita personalitate dar daca nu avem ocazia sa o descoperam nu o vom deveni astfel

| T0T a răspuns:

Dacă pentru tine un cimpanzeu care scoate cu ajutorul bețelor insecte din copaci e mai inteligent decât omul e grav.
Omul este cel ce a dezvoltat cea mai mare inteligență și de aceea e și predispus să realizeze și lucruri oribile. Dacă omul uneori nu merită comparat cu un animal nu e din cauza inteligenței ci din cauza comportamentului față de această Planetă și tot ce e pe ea. Creativitatea minților bolnave pot crea lucruri oribile. Animalele nu prea dispun de creativitate.
Tu comparând un om cu un animal o faci doar din anumite considerente comportamentale. S-a evidențiat bine mai sus.
Nici pe noi nu ne-a învățat nimeni să facem ce știm, am evoluat singuri și acum e nevoie să fim învățați ca să ne menținem nivelul uriaș la care am ajuns.

| ALGator a răspuns:

Depinde de ce fel de definitie a inteligentei folosim. Inteligenta poate fi aceea de a rezolva operatiuni matematice in minte si nimic altceva sau a supravietui cu succes pe toata perioada lungimii maxime a speciei din care apartii.
Daca luam in consideratie a doua definitie, foarte putine specii sunt lipsite de inteligenta.
Putem compara cu meseriile. Isi face un taietor de lemne treaba mai prost pentru cu nu rezolva integrale? Sau poati pune un profesor universitar direct la taiat copaci fara o instruire prealabila? Intre un expert in taiat lemne si unul in rezolvat integrale, care din ei e mai expert?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru ALGator):

BULDOZERISTUL; el trece cu usurinta peste orice opstaol.winking laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei neaparat sa vezi un porc beat, intra pe YouTube si scrie 'drunk pig' in fereastra de cautare. O sa gasesti destule filmulete de felul asta, pentru ca sunt destui oameni fara prea multa minte pe lumea asta.
Oricum, expresia 'beat ca un porc' nu se refera la porci beti, ci la comportamentul asemanator dintre unii oameni beti si toti porcii (tavalit prin santuri, tarat in patru labe prin noroi etc.).
Despre magari nu stiu ce sa zic, dar adevarul e ca magarii cam sunt magari.