| anonim_4396 a întrebat:

Au existat tot felul de ipoteze, cum ca dupa ce mori totul se sfarseste si e ca si atunci cand dormi si nu visezi nimic, doar ca pe o durata nelimitata de timp. Oara sa existe reincarnare sau sa continui cumva, undeva dupa moarte sau pur si simplu totul se sfarseste?

Răspuns Câştigător
| Tyberiu2000 a răspuns:

Uite un răspuns care o să te facă să te simți mai bine. În fizica cuantică informația nu poate fi distrusă, chiar dacă tu arzi o hârtie, informația care alcătuia particulele, care alcătuiau la rândul lor hârtia încă o să existe, deși hârtia propriu zisă e distrusă. Înseamnă că informația care îți alcătuia conștiința încă există, doar că sub o altă formă. Chiar dacă spui că există sub resturi de substanță organică, îngropate sub pământ, aceasta este informația ce alcătuiește trupul, cum conștiință nu se știe ce e, și nu există nici o lege a fizicii care să ducă la existența ei, poți presupune că există un tip special de "date" care alcătuiesc conștiința, deci chiar și după moarte, esența că ești o ființă vie o să continue să existe, sub o formă sau alta. Teoria aceasta are mult mai multe detalii, și lucrez de mult la ea, dar cred că asta e suficient să îți dau un răspuns la întrebare.

9 răspunsuri:
| Mario1994 a răspuns:

Moartea e misterioasa. Nimeni nu stie. E prea ciudat.

| iwefgOficiall a răspuns:

Cred ca dupa ce murim sufletul nostru se duce an alta parte dar nu cred ca te reancarnezi an altcineva.

| Mclaren12 a răspuns:

Ateii nu cred ca exista viata dupa moarte doar pentru ca sfanta stiinta nu poate, pardon, nu vrea sa le ofere explicatii. Ei nu cred pentru ca nu exista dovezi palpabile, nu pentru ca au certitudinea asta.
Cat despre reîncarnare, paganii de acum mii de ani credeau in asa ceva, dupa a venit crestinismul si le-a taiat capetele cu monoteismul si judecata de apoi. Poate daca nu exista crestinismul, lumea pagana ar fi fost la ora actuala mult mai avansata decat este omenirea acum si subiecte precum "ce se intampla dupa moarte" nu ar fi fost niste näluci pentru creduli.

| Lucian121 a răspuns:

Cred ca nimeni nu știe ce se întâmplă după moarte. Da’ de ce te gândești la asta!? laughing

| Mario1994 a răspuns (pentru Lucian121):

Pentru ca nu ai cum sa nu te gandesti la moarte. Ne e frica de necunoscut si ti se pare amuzant?

| Lucian121 a răspuns (pentru Mario1994):

Traiste-ti frate viața, las-o naiba de moarte...

| aneliram a răspuns:

Cred că atunci totul se sfârșește (deși aș vrea să existe reîncarnare pământească ), dar dacă există la omeni reîncarnare trebuie să existe si la animale de exemplu. Din câte am înțeles eu ( nu știu dacă am interpretat corect) este vorba despre rai și iad, omul care a avut păcate foarte grave se va chinui în iad veșnic, în timp ce omul care a fost iertat va reînvia în rai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Tyberiu2000):

Iti multumesc foarte mult pentru raspuns, este cel mai coerent raspuns pe care l-am primit! Tot asa credeam si eu, ca vom continua sa existam intr-un fel sau altul, prin moduri de genul acesta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.