| AvalohAlyn a întrebat:

Au fost multe cazuri in care oameni aflati in moarte clinica au vazut deasupra corpului cum pluteau si vedeau doctorii si auzeau ce vorbesc iar apoi cand si-au revenit le-au spus doctorilor ce ziceau si ce faceau ei (doctorii)cat timp oamenii erau morti clinic..Asta a uluit si a impartit lumea medicala.Practic ei erau desprinsi cu sufletul de trup si vedeau tot ce se intampla apoi medicii aproband ca e adevarat dupa ce le-au zis ce se intampla cat timp erau morti clinic. Unii o sa zica ca e halucinatie dar cum poate fi ada ceva cat timp doctorii au afirmat ca ceea ce vazuse si auzise omul mort clinic a fost adevarat? Prea reala pare experienta ca sa fie o halucinatie.Si intrebarea mea e cum de au vazut si auzit tot daca unii sustin ca dupa ce mori iti pierzi cunostinta si nu mai functioneaza creierul? Sunt multe cazuri in care oamenii deci s-au vazut de sus cum erau morti si ii resuscitau si este destul de inexplicabil asa ceva... Poate cineva sau ceva sa explice acest lucru? Sau e clar ca e o dovada a existentei vietii de dincolo? Ce parere aveti de asta si de astfel de cazuri?

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Da, îți pot explica eu: Nu există absolut niciun caz de acest gen verificat și validat prin metode științifice. Zero.

Nu faci decât să iei de bune niște povești ce-și au originea prin diverse reviste sau situri care "tratează" subiecte paranormale.

Poveștile astea au foarte mare priză la un anumit public și au devenit extrem de populare pentru că milioane de oameni vor să creadă în asta. Dar faptul că sunt repetate și susținute de mii de oameni nu le face adevărate.

Orice dovadă solidă în acest sens ar revoluționa complet știința și modul în care înțelegem universul. Dar, după cum vezi, știința nu a fost deocamdată zguduită de vreuna dintre aceste "mărturii".

| drutzix a răspuns:

Pe langa ce a spus johnny123 as vrea sa adaug:

Moarte clinica este un termen medical, acesta se refera la oprirea respiratiei si circulatiei sangelui. Acest termen NU se refera la activitatea cerebrala care continua dupa moartea clinica.
Deci nu este inexplicabil faptul ca cineva ar percepe ceea ce se intampla in jurul lui din moment ce activitate cerebrala exista.
Asta plus halucinatiile explica destul de bine ceea ce ai spus tu deci nu reprezinta o dovada a existentei sufletului.