| Meme10Memu a întrebat:

Au toate formele de viață un strămoș comun?

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Da. Cuvântul lui Dumnezeu:
"Căci El zice şi se face; porunceşte, şi ce porunceşte ia fiinţă." (Psalm.33:9)
"El este mai înainte de toate lucrurile, şi toate se ţin prin El." (Coloseni.1:17)

| Meme10Memu explică (pentru anonimg):

De ce nu ajung la un consens când trebuie să decidă ce fosile să includă în „arborele familiei" umane? Nu cumva fosilele pe care le analizează sunt exact ceea ce par a fi, adică fosile ale unor specii dispărute de maimuțe?

Dar ce se poate spune despre fosilele așa-numitului „om de Neanderthal", prezentat deseori ca o dovadă a existenței omului-maimuță? Cercetătorii încep să-și schimbe opinia cu privire la acesta. În 2009, profesorul Milford Wolpoff a scris în revista American Journal of Physical Anthropology că „neanderthalienii s-ar putea să fi fost, de fapt, o rasă de oameni".

| anonimg a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu cred în Biblie; că omul a fost creat de Dumnezeu, desăvârșit în ce privește sănătatea și frumusețea.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dar ce se poate spune despre fosilele așa-numitului „om de Neanderthal", prezentat deseori ca o dovadă a existenței omului-maimuță laughing laughing

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Apreciez la tine ca nu impui altora credinta ta, tu crezi si asta e

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Dap, e actualmente o disputa daca neandertalienii erau aceeasi specie cu noi. Dar aceasta disputa nu are nicio legatura cu validitatea teoriei evolutiei.

Concluzia pe care o trage el este fantasmagoria unui om incult. Dupa cum zice filosoful evanghelic Alvin Plantinga, "sustin teoria evolutiei" este shibboleth ca esti om cult.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Nu era acelasi specie si era alta specie

| Celcestietot a răspuns:

Bineînțeles! Dumnezeu ne-a creat!

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Tu întrebi ceva și oile spălate pe creier vin cu versete din biblie laughing

De vreme ce și plantele sunt o formă de viață, mă întreb cum argumentează prostimea creștină spălată pe creier originea comună a omului și a plantelor.