| GodBlessYou a întrebat:

Aud multi oameni spunand ca multe dintre profetiile bibliei sau adeverit, imi puteti spune doar una? Ca chiar am cautat si nu am prea gasit, spuneti-mi doar un citat care s-a adeverit, sa-mi spuneti si unde se afla citatul in biblie ca sa pot verifica. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| ramona30 a răspuns:

Nu mai acorda atata importanta Dibliei, e o carte de povesti si basme careia i se acorda mult prea multa importanta. Nici macar relevanta istorica nu are.
O sa auzi unii crestini care o sa-ti spuna ca unele profetii din vechiul testament s-ar fi implinit. Sa nu uiti doua lucruri:
1) cartea aia cu profetii a fost scrisa dupa ce ele s-au implinit (suna ca naiba dar asa e);
2) partea cu mesia nu s-a indeplinit nici pana azi, candidati la titlu de Mesia au fost multi, printre care si Ion ala de iti punea apa in cap si zicea ca te-ai botezat intru domnu si multi altii. Pana la urma l-au declarat pe unu isus ca fiind mesia dar asta nu apare in nicio carte de istorie sau ca o relatare a vreunui martor ocular. Au aparut la cateva sute de ani niste relatari ale unora care ziceau ca e var, nepot sau copil de-al lui d-zeu cu nevasta-sa sfanta duha. Sa-i credem?

9 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

Aprob un lucru spus de @ramona : Cartea e scrisa de oameni, deci poate fi ceva fictiv.

| DorelSudoru a răspuns:

Acum vorbitii de profetii...o carte de 2000 de ani in care scrie ce se va intampla acum laughingMai uitati-va la filme nu cumva se va gasi cineva care sa salveze lumea?

| MagicSmile7 a răspuns:

Biblia e plina de profetii, de prevestiri a ce avea sa se intample. Unele sut facute cu sute sau mii de ani inainte.Astfel avem proorocia lui Iacov din Geneza 49, 10 ca Mesia va fi din semintia lui Iuda, facuta cu vreo mie sase sute optzeci si noua ani inainte. Avem proorocia nasterii lui Isus in Betleem cu vreo 8 sute de ani inainte.Proorocia despre caderea Babilonului a fost facuta de Isaia pe la anul 732 in Hr. alta pe la 712, iar implinirea e in anul 536, deci dupa aproape doua sute de ani. Proorocia de daramare a Ierusalimului cu 40 de ani inainte.Proorocia de dezrobire a Ierusalimului de sub arabi cu vreo 1936 de ani inainte.Proorocii de adunarea lui Israel in Palestina si refacerea statului Israel au fost facute de Isaia cu peste 2600 de ani inainte. Unele sunt in curs de implinire chiar sub ochii nostri.

| MagicSmile7 a răspuns:

"cartea aia cu profetii a fost scrisa dupa ce ele s-au implinit "
Oare a fost prorocul Isaia langa crucea lui Isus, a privit suferintele Lui si apoi a scris"Dispretuit si parasit de oameni, om al durerii si obicinuit cu suferinta, era sa de dispretuit ca iti intorceai fata de la El, si noi nu l-am bagat in seama."Oare a asistat la imormantarea lui Isus, ca a scris:"mormantul Lui a fost la un loc cu cel bogat"? Cartile Vechiului Testament au fost traduse din ebraica in greaca la Alexandria, prin anul 300 in. Hr.Sub Ptolemeu, traducere care este numita "Septuaginta".In Septuaginta e si cartea proorocului Isaia cu capitolui 53. Iar mai recent, dupa descoperirea sulurilor de la Qumran, langa Marea Moarta, oamenii de stiinta, prim mijloace moderne, au cautat sa vada vechimea acestor scrieri.Astfel cu ajutorul aparatului Geiger, pe baza carbonului 14, au stabilit ca sulurile scrise aveau o vechime de 150-170 de ani inainte de Hristos.Intre sulurile de la Marea Moarta e si Isaia 53 cu prorocia Domnului Isus. Porfiriu, un stralucit filosof pagan si aprig dusman al crestinismului.Pe la anul 275d. Hr. el a spus ca Daniel era o ticluire. Dar Porfiriu cand a stabilit data de 150 in.Hr nu stia ca se face de rusine, caci cartea lui Daniel era deja tradusa in Septuaginta pe la anul 300 in. Hr si nu stia ce spune Iosif Flaviu in cartea sa"Antichitati Iudaice" partea a x|, cap.8, parag.3, 4 si 5, ca in anul 332 in. Hr. cand Alexandru cel Mare a vizitat Ierusalimul, preotul Iaddua i-a aratat proorocia lui Daniel despre biruintele sale si ca Alexandru insusi a fist uimit.De unde a stiut Daniel cu vreo 220 de ani inainte despre biruintele lui Alexandru si ridicarea imperiului grec?

| deeeeeebora a răspuns:

Uite ce, eu nu ma apuc acum sa-ti caut in Biblie, caci pe tine te intereaza.stiu ca Biblia a spus ca stiinta in zilele de pe urma se va mari. spune-mi cand a fost mai mare stiinta decat acum si de unde stiau niste primitivi asta?

| chocolate3755 a răspuns:

Am auzit si eu din astea.Din ce am auzit eu se spune ca cu 7 ani inainte de sfirsitul lumii,vor avea loc tot felul de calamitati naturale,accidente grave etc., si in ultimul timp sunt multe cutremure, inundatii...nu stiu, eu cred ca multe din ele se adeveresc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.biblia insasi este o profetie in care trecutul arata spre viitor.si s-a indeplinit intocmai. ceia ce vei citi in vechiul testament se va fi implinit si inca se indeplineste si in zilele noastre.jertfa mielului fara cusur, pentru iertarea pacatelor arata de fapt spre jertfa mantuitorului pe cruce.fiindca de aia i se spune mielul lui Dumnezeu. piatyra din capul unghiului,care a fost lepadata de toti zidarii, a ajuns a fi cea mai de seama piatra la zidirea templului si arata mantuitorul Iisus Hristos, care este cap al bisericii sale dupa ce a fost rastignit de catre cei pe care a venit sai salveze.profetul iona,a stat in pantecele chitului trei zile, aratand spre cele trei zile cat a stat si mantuitorul in mormant.iar in zilele noastre se implinesc profetiile din apocalipsa, dar sunt nesemnificative si neluate in seama din cauza indiferentei oamenilor.va veni si ziua tapului ispasitor care va fi facut raspunzator pentru toate relele ce le-a facut el si adeptii lui.fiindca este raspunzator. vrei un raspuns concret? din tarana esti si in tarana vei merge fiindca din ea ai fost luat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incredibil...dati ma O PROFETIE VERIFICABILA care sa se fi implinit. Nu profetii de genul "proorocul X a profetit ca Iisus de va naste". Ceva concret, fara posibilitati de interpretare. Ceva de genul: "joia neagra din 1929", iau cele doua razboaie mondiale, holocaustul, Marea Schisma. Daca se poate cu data evenimentului cu precizie de o zi, cu informatii despre persoana care l-a initiat (Nume, date personale), cu motivele sau cauzele clare ce au dus la producerea evenimentului respectiv. Saracul Crinu vine cu prooroci care au locuit in burta unui peste mare timp de 3 zilerolling on the floor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@simple
"stiu ca Biblia a spus ca stiinta in zilele de pe urma se va mari. spune-mi cand a fost mai mare stiinta decat acum si de unde stiau niste primitivi asta?"

Cunoasterea stiintifica va creste exponential si de acum incolo, iar peste 1000 de ani, daca nu intervin unii factori, va fi de n ori mai mare decat cea de astazi. Deci sfarsitul lumii aclamat de Biblie poate avea loc bine si frumos peste 1000 de ani de acum incolo. Iar daca asta nu e indeajuns sa-ti dai seama de magaria pe care ai scris-o, din momentul acela din viitor de care am vorbit, cunoasterea stiintifica va continua probabil sa creasca tot intr-un ritm ametitor, astfel incat peste alte 1000 de ani va fi si mai mare...sa vorbeasca Biblia oare de momentele acelea? Cum anume ai stabilit tu MOMENTUL DE MAXIMA CUNOASTERE STIINTIFICA, astfel incat sa fi sigur ca (in conformitate cu Biblia ta) se apropie sfarsitul lumii? Ia lumineaza-ne si pe noi!