| Joker3134 a întrebat:

Avand in vedere ca visul e un soi de simulare a realitatii, frica si emotiile din vis te afecteaza si in viata reala? Gen daca esti stresat in somn sau simti frica.

8 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Creierul tau e destul de "destept" sa faca diferenta dintre vis si realitate. Ce-i drept, pe moment te poti simtii destul de rau dadca ai un cosmar sau te-ai speriat in somn, dar nu cred ca exista sechele pe timp indelungat, sa zic asa.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Socul emotional din timpul visului poate cauza decesul! ghinion de nesansa, Coane Spirache

Răspuns utilizator avertizat
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Joker3134):

Anon31241212 a facut "o varza ala cluj" cu ce a putut el intelege din lecturile concrete ale altor persoane. Atunci cand ai timp: vorbeste direct si nemijlocit cu cativa medici-criminalisti

| Anon31241212 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Cand vei avea maturitatea de a intelege ce am scris poate o sa intelegi ca eu nu vorbeam din punct de vedere medical. Si doi la mana daca te crezi inteligent pot sa ne spui tu daca cunosti atatea in amanunt. Daca ai venit doar sa critici crede-ma ca m-am documentat si stiu mult mai bine ca tine. Pupici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Visul este un rezumat abstract, un efect al emoțiilor din viața de zi cu zi, așa că nu visele îți afecteaza viața, ci viața îți afectează visele... Visele sunt "efecte secundare", nu cauze.

| Anon31241212 a răspuns:

Prin vise, creierul se elibereaza de emotii. Fie ele pozitive, fie ele negative. Iti dai seama cat e destept creierul uman de poate transforma astfel de emotii in imagini? Cand dormim lucreaza subconstientul. Daca esti pasionat de vise, cauze spirituale sau energii, vei intelege mult mai bine acest aspect. Se spune ca visele nu sunt doar simple vise. Subconstientul are capacitatea de a comunica cu universul prin intuitie. Nu ti s-a intamplat vreodata sa ti se indeplineasca un vis cu adevarat? Iti zic eu sigur ca da. Doar ca tu nu iti dai seama. Dictionarul de vise te poate ajuta sa intelegi mai bine simbolistica elementelor din visele tale. Fiecare element are semnificatia sa. ( se spune cand visezi serpi ai dusmani, etc)
E o stiinta si asta sa stii. Inca nu se stie de ce visam. Putem doar sa ne dam cu presupusul. Universul are felul sau de a lucra. Buddha spunea ca ceea ce gandesti aia ti se va intampla. E legatura dintre univers si intuitie sau gand.
Nu poti sa mori de la o spaima cauzata dintr un cosmar. Frica sau emotiile alea ele se descarca prin vis. Noi cand ne trezim ne este frica pe moment :,, Doamne ce cosmar am avut"... Dupa care ea dispare. Fiindca te ai eliberat de ea. Asta e si ideea. Sa scapi de emotiile reprimate.

| Cristine9595 a răspuns:

Poti sa te trezesti speriat dintr un anume vis, sau poti sa te gandesti si pe parcursul mai multor zile daca a fost ceva care te.a marcat