| Mădă0611 a întrebat:

Aveam niste cizme din zmeu stie ce materiale si ma curenta orice chestie conectata la o priza, de apoi ma curenta orice metal, cu papuci din piele naturala si talpa din cauciuc nu am probleme. De ce? Si oare cu papuci din piele ecologica o sa ma curenteze?

27 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Posibil ca doar cei din piele naturala si talpa de cauciuc ofera o impamantare buna, referitor la intrebarea ta nu stiu daca te va mai curenta sau nu, dar stiu ca daca e acelasi material ca papuci din piele naturala si talpa din cauciuc sunt sanse sa nu te mai curentezi, nu inteleg cum te curenteaza orice e conectat la curent?

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Zicea electricianul ca ma incarc cu energie si ma descarc in orice metal. L-am vazut si pe nenea care facea plinul aparatului cu rontaieli ca se curenta, saracu. laughing

Am vazut niste papuci faini si-s din piele ecologica..., nici nu stiu daca m-ar tine ca ii spal la masina. Nici nu ma simt bine gandindu-ma ca port pielea cuiva care era viu. M-ar tine? La 40 de grade Celsius, cel mult.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Da asa ceva e posibil, si eu personal cand desfac un pc/laptop trebuie sa ma descarc electric, noi folosim manusi din plastic sau atingem carcasa nu placa de baza, nu stiu nu vreau sa afirm ceva fara sa stiu

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Cu papuci din piele naturala si talpa din cauciuc sau silicon nu ma curentez nici cu mainile ude.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Cu adidasi cu talpa de cauciuc cum e?

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

N-am probleme.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Atunci cumpara adidasi e mai cool, dar de calitate sa nu transpiri in ei ca iar te electrocutezi

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Adidasi vreau. Am vazut ceva fain de la Puma, ca mai nou numai naspeturi se fac, asa ca astia faini mi-au atras atentia. La munca ating diferite aparate si sa nu ma curentez. Nici cu ghete cumparate de mine nu m-am curentat, doar cu cizmele alea primite, pareau piele intoarsa, nu stiu ce material era.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Nike air max nu isi plac?

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Am. Nike Air Max Command Kids. Ei au talpa din silicon.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Aia te curenteaza?

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Nup. Da-s piele peste tot si vine vara, asa ca imi cautam ceva mai subtirel. Vad ca astia de la Puma au cam trecut pe piele ecologica. Ce stii despre ea?

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Din cate am auzit de puma nu sunt chiar de calitate, adica ca desigen sunt ok dar ca calitate nu prea, de ce nu isi cumperi adidasi cu talpa subtire? adidasi cu piele naturala costa, nu stiu cat de natural pot fi aia nici la adidasi la 800 de ron nu primesti ceva natural din piele ca costa, nu poti fi sigur ca e piele, sunt multe minciuni in marketing

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Puma sunt de calitate, daca-s originali, si sunt piele daca scrie piele, acum depinde ce iti iei. Mi-am luat Janine Dance care-s pentru dansatori, sunt super usori, si nu-s de bagat la masina de spalat, dar eu i-am bagat si am vazut de ce-s usori laughing, aveau carton in talpa, in rest nu au patit nimic. Piele, cauciuc, n-am avut vreo problema, pana m-am impiedicat in rigole... si i-am julit. Am avut multe perechi de Puma. Adidasii din piele naturala costa de la 150 de lei in sus, depinde de moda, sau cum se numeste. Astia vazuti sunt cu talpa subtire, nu foarte, ca Janine Dance, la ce am mai gasit nu mai este marimea mea.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Atunci cumpara de aia mady si gata te-ai rezolvat

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Si daca ma curenteaza alea? Asta intrebam.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu stiu mady, nu pot dovedi ca te curenteaza sau nu, daca sunt ca cei care i porti acum sau din acelasi material sunt sanse mari sa nu te curenteze

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Nu-s. Am purtat 4 perechi de papuci si nu am patit nimic, cu cizmele alea doar am observat.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Poate fi si efectul placebo mai sti

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Eeeee, pe dracu. Am crezut ca s-a defectat ceva si cand mi-a zis electricianul ca nu, si mi-a aratat, m-am gandit direct la incaltaminte. A 2-a zi mi-am luat ce purtasem inainte. S-a confirmat ce banuiam, adica nu m-a curentat deloc.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

E bine cand se confirma ceea ce crezi

| relian a răspuns (pentru Mădă0611):

Air max nu stiu daca mai are si comand ce spui tu, eu am air max si atat si costa cam 160$ is cei mai scumpi NIKE de la magazin. Daca si cu aia te curentezi m-am lamurit, iti cumperi cizme de la Pinto alea sigur o sa fie bune is din piele peste tot si talpa si tot, sau ce firme mai sunt, nu-s asa de scumpi sunt si de 500$ dar si de 3-4-5 -7 mii, acu depinde ce bani ai laughing dar poate ca Nike di europa is alte modele habar nu am, dr mie astia air max mi sau parut cei mai tari pantofi ce i-am folosit vreodata, ma refer pantofi sport.Sta asa cum sunt ei facut, nu se turtesc, nu se fac lopatari, is exact ce cautam si am din 2009 atunci iau facut prima oara modelu asta ce zic si de atunci ii tot fabrica.Dar dupa 2009 au facut ceva modificari 2010, apoi 2011 si etc dar cei mai buni is 2009 de aia anul asta au fabricat iarasi modelu 2009 iar eu cautam de un an aia verzui, nu-i gaseam pe nicaeri in toata lumea nu mai erau. Apoi ii vad zic astia sunt mi-am mai tras o pereche am 3 perechi laughing. Acum nu stiu cum sunt pentru femei, adica cum stau, cum te simti, ce zic eu is de barbati dar au si pentru femei.Nu stiu despre ce masinarie vorbesti, dar daca e o masina ceva leagai cun surub un fir de masina si capatul alantu leagal la impamaintare sau leagal de ceva care merge in pamint.Nu stiu cei acolo dar daca masina aia te curenteaza inseamna ca nu are impamntare, ca daca ar avea nu ai mai simti nimic.Dar poate te curenteaza curentii din aer nu de la masina aia ce spui ce o mai fi.Tu esti incarcata + de pe undeva, in apropierea masinei aleai se intampla ceva astfel ca aerul se ionizeaza si cand te apropii de locu ala are loc descaracri din astea mici laughing.Ok trec din nou la pantofi, un pantof de calitate sau bun nu e neaparat din piele, ca vad unu pe aici asa crede sau spune.Astia ce zic eu air max nu-i nimic din piele la ei dar sunt cei mai scumpi ce i-am vazut la magazin.Aia din piele is buni daca joci fotbal, vara is buni astia din pinza sau ce materiale mai folosesc intra aeru prin ei.Is buni la aerbat sunt facuti special pentru alegrat astia air max deci te tin f mult.Dar nu stiu ce spui tu acolo command kids, o fi. Revin iar la curentu electric eu nu cred ca te curenteaza ca erau pantofii aia din nu stiu ce.toti pantofii is izolatori cat de cat toti, si daca sunt uscati si firu ala cu curent pe el daca il atingi nu simti nimic.Cred ca erai uda pe talpa mai mult ca sigur.Eu am pus mina pe firu cu faza cu pantofi uscati si nimic absolut nimic.Sau uda pe maini umeda ceva genu asta sa nu fii.

| Mădă0611 explică (pentru relian):

Am zis mai sus ca am pus mana umeda pe metal si nu am patit nimic cu adidasi buni in picioare, adica Nike cu talpa din silicon si Adidas cu talpa din cauciuc, doar cu cizmele alea aveam probleme. Electricianul a venit cu nu stiu ce aparat si a verificat daca e ceva bai la aparat, nu era.

Ce stii despre pielea ecologica?

| relian a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu ma pricep la chestii de astea, dar imi plac lucrurile de calitate, iar de piele ecologica nu-s curios adica ce piele ecologica frate auzi la ei ce tampenii mai scot. Pielea ecologica se refera la ce anume, la faptul ca animalu de pe care s-a luat pielea aia a fost crescut natural sau ca nu e piekle este ceva inlocuitor? Eu folosesc piele normala sau pana pentru pantofi, aia e tot, restul nu-s curios.Am pantofi din piele, am si din canvas nu stiu cum ii zice in romana bumbac ceva f gros si nike aia ce panza o fi aia habar nu am, dar nici nu ma intereseaza atat timp cat nu miros deloc, indiferent cat i-as purta, am avut unia ii purtam zilnic, nu miroseau niciodata.Bine eu nu-s in RO poate de aia nu-s asa de curios de incaltari si chestii de astea.La haine port numa bumbac, sau matase naturala camasi, dar rar si alea, in rest doara bumbac 80 cu 20 alte fibre sau 100% bumbac.Vad pe unia nike adidas chestii sintetite 100% pai eu daca numai pun mana am si murit laughing. Deci imi pare rau nu stiu despre pielea aia ce spui nimic, sincer la barbati eu ce am vazut sunt din piele sau alte alea, dar aici le zice alte materiale nu spune exact ce material este vorba decat de piele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Cand aveai tu posibilitati de Nike Air Max de 200$, eu eram mic copilbatting eyelashes.

| relian a răspuns:

Dar tu ce pagina ai? Am vzut la tine ca ai nu stiu ce pagina, am vrut sa vaz si zice nu-i disponibila in zona mea laughing. scuze ca scriu aici dar nici mesaje nu poti primi, cred ca ai setat sa nu mai poata careva sa trimita mesaje laughing voiam sa vad ce te curenteaza laughing

| Mădă0611 explică (pentru relian):

Ce pagina?

Dap, tăt am oprit, tăt; mesaje, mail-uri, notificari inutile, tăt. Niste aparate de la munca, si-s verificate de nenea electrician, si de mine-s verificate cu alta incaltaminte. Am zis, nici cu mainile ude nu ma curenteaza. Iar aparatul de rontaieli e chiar tare, usita aia e din metal, e capcana cand ai papuci dubiosi.