| anonim_4396 a întrebat:

Aveți încredere în acest site atunci când vă informați despre armele nucleare?
Este el suficient pentru a înțelege corect acest domeniu? Din câte văd sunt multe informații interesante gata aranjate pe secțiuni.
Este nevoie să mai citesc și de pe alte site-uri informații sau acesta este arhisuficient?
https://nuclearweaponarchive.org/Nwfaq/Nfaq1.html

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Pentru un om pasionat de fizica nucleara, nu stai foarte bine la calculul probabilitatilor.

Pentru ca cineva sa-ti poata da un raspuns corect, ar trebui sa se intample urmatoarele lucruri:

1) Pe TPU sa existe un specialist in fizica nucleara capabil sa verifice informatiile dintr-o publicatie si sa determine daca sunt corecte sau nu

2) Acest specialist sa fi intrat vreodata tocmai pe situl ala, care este doar unul dintre miile de situri care trateaza acest subiect

3) Acest specialist sa-si fi dedicat suficient timp sa verifice informatiile de pe acel site

4) Acest specialist sa-ti citeasca din intamplare intrebarea si sa-ti raspunda

Cam care crezi ca este probabilitatea ca TOATE cele patru evenimente de mai sus sa se intample?

Statistic vorbind, ai sanse la fel de mari ca in mijlocul desertului Sahara sa intalnesti un om care are un ochi verde si unul albastru, este stangaci si este nascut pe 29 februarie la ora 23:59.

Iar tu nu vrei doar unul, ci "cativa oameni" care sa-ti confirme primele capitole.

7 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Intreaba-te singur: dar puteau sa minta? au un motiv sa minta?
Daca ai probleme de incredere, verifica mai multe siteuri si-ai rezolvat problema.

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Nu este treaba de mințit, poate autorul a mai greșit niște cifre, chiar dacă s-a documentat temeinic s-ar putea, să crezi că ști bine un lucru și să îl transmiți ca fiind corect fără să mai verifici.

| johnnny123 a răspuns:

Si nu ti se pare absurd sa intrebi pe TPU daca situl ala detine informatii corecte? Crezi ca aici este o comunitate formata numai din specialisti in fizica nucleara care au verificat in amanunt toate informatiile de pe situl ala si-ti pot confirma ca este totul corect?

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Dacă sunt măcar câțiva care confirmă primele capitole, atunci presupun că este ok.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru un om pasionat de fizica nucleara, nu stai foarte bine la calculul probabilitatilor.

Pentru ca cineva sa-ti poata da un raspuns corect, ar trebui sa se intample urmatoarele lucruri:

1) Pe TPU sa existe un specialist in fizica nucleara capabil sa verifice informatiile dintr-o publicatie si sa determine daca sunt corecte sau nu

2) Acest specialist sa fi intrat vreodata tocmai pe situl ala, care este doar unul dintre miile de situri care trateaza acest subiect

3) Acest specialist sa-si fi dedicat suficient timp sa verifice informatiile de pe acel site

4) Acest specialist sa-ti citeasca din intamplare intrebarea si sa-ti raspunda

Cam care crezi ca este probabilitatea ca TOATE cele patru evenimente de mai sus sa se intample?

Statistic vorbind, ai sanse la fel de mari ca in mijlocul desertului Sahara sa intalnesti un om care are un ochi verde si unul albastru, este stangaci si este nascut pe 29 februarie la ora 23:59.

Iar tu nu vrei doar unul, ci "cativa oameni" care sa-ti confirme primele capitole.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te controlează profesoara pentru asta într-un proiect sau e pentru tine?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pentru mine. Sunt numai ochi și urechi atunci când vine vorba de astfel de chestii.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Uită-te la documentare, alea sigur ar spune multe adevăruri.