| EmaS a întrebat:

Aveti puterea necesara ca sa iertati pe cel care v-a gresit, lasand prin aceasta o rana adanca in sufletul vostru?

Răspuns Câştigător
| chelstone a răspuns:

Din moment ce ierti pe cineva nu poti ramane cu o rana in suflet, iertarea implica acceptarea a ceea ce s-a intamplat si astfel treci peste fara a avea suferinte sufletesti.

27 răspunsuri:
| EmaS explică:

Cazatura
Multi ani inainte.Cu cat devii mai matur, esti mai intelept.Este bine sa te ierti pe tine insuti ca sa ai pace, si numai dupa aceea vei putea sa ierti si pe altii.Neiertarea duce la amaraciune,la boli de inima, tensiune, etc.Cu vointa si ajutor de la Dumnezeu, poti sa ierti.

| EmaS explică:

Bamse
Crede-ma ca m-am luptat multa vreme cu neiertarea.Si din aceasta cauza chiar m-am imbolnavit.Am inceput sa sufar cu inima,cu tensiunea,si mi se parea nedrept ca tot eu sunt aia ce trebuia sa sufar.Dar cu timpul am inceput sa inteleg ca si Dumnezeu ma iarta pe mine neconditionat,si cum spunem in rugaciunea,,Tatal nostru:Si ne iarta noua precum si noi iertam gresitilor nostri,, Am cerut ajutorul lui Dumnezeu si El m-a ajutat sa pot sa iert si de atunci, ma simt mult mai bine.

| EmaS explică:

Chelstone
Asta da, ai dreptate daca ai puterea sa ierti, primesti si vindecarea.

April
| April a răspuns:

Marturisesc cinstit:iert foarte usor pe altii,dar mi-e aproape imposibil sa ma iert pe mine insami. Daca s-a intamplat sa gresesc cuiva vreodata,mi-a trebuit mult timp sa ma vindec de rana de mine insami facuta:nici nu va inchipuiti cat de adanc poate durea o parere de rau,iar daca ajunge sa fie remuscare, risti sa-ti pierzi linistea pe viata.A fost greu, dar am invatat sa ma iert pe mine insami.M-am regasit fiindca m-am rugat asemeni lui Eminescu:
"Ca sa pot muri linistit
Mie pe mine reda-ma."

| Alphawolf a răspuns:

Intodeauna. Eu nu stiu sa urasc, doar pe moment, dar imi trece foarte repede.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Stii cum se spune : iert, dar nu uit!

| DianaScorpio a răspuns:

Am facut asta de mai multe ori, si treptat a disparut si durerea, insa de uitat, tot nu am uitat.

| Ecea a răspuns:

A ierta inseamna a oferi sansa celuilalt de a mai gresi odata.

| Chris a răspuns:

Da; intr-un final, indiferent de greseala, depasesc momentul.

| Hăgiul a răspuns:

Cred ca am destui muschi... ureaza-mi noroc!

| bamse a răspuns:

Iert pe cine isi cere iertare, isi da seama ca a gresit si ii pare rau.

Nici Dumnezeu nu iarta pe om fara pocainta, de aceea exista si iad.

Se spune ca raiul e plin de pacatosi pocaiti, iar iadul plin de pacatosi nepocaiti.

A ierta pe cineva care ti-a gresit si nu isi cere iertare si nu ii pare rau inseamna sa-l incurajez pe acel om sa greseasca in continuare.

Daca prin a ierta te referi sa ai puterea sa nu-l urasti pe cel ce ti-a gresit, e altceva. Insa si aici, doar cei cu experienta pot vorbi, noi ceilalti mai putin.

parintele Arsenie Papacioc a fost dus impreuna cu fratele lui care era general in aramata romana intr-o inchisoare, si acolo l-au impuscat pe fratele parintelui in cap, in fata lui. Dupa un timp, roata s-a schimbat si criminalul fratelui sau a ajuns in mana parintelui ( in tinerete fusese chimist in armata regelui si era un om cu influenta ). Fiind fata in fata cu criminalul l-a asigurat ca nu ii va face nimic si i-a dat si paza. Asta e iertarea.

Pana nu ajungi insa in situatia lituaniianului acelua caruia i-a violat unul fetita de 5 ani si apoi a fost achitat de tribunal nu stii cat poti sa ierti. Ala a luat pusca si l-a impuscat pe violator. Voi ce ati face?

Poate spune cineva cu mana pe inima ca nu ar fi in stare de omor, adica de opusul iertarii?

Ganditi-va bine, caci a ierta este divin. Nu oricine si oricum e in stare de asa ceva. Si in orice caz, nu suntem capabili de a ierta prea mult.

Sa ne fereasca Dumnezeu sa ajungem intr-o situatie ca a acelui sarman tata, caci eu unul nu stiu ce as face.

| TahionN a răspuns:

Oricine este tentat sa spuna ca ar putea, unele persoane doar imaginandu-si, in realitate este foarte greu sa ierti. Cand ierti, se spune ca esti impacat cu tine insuti si ca poti merge mai departe. Da, dar atunci cand ierti, doar ierti, de uitat, nu uiti.

| Esperança a răspuns:

NU! Noi oamenii nu avem nici o putere,dar Dumnezeu care este plin de indurare,iertare, bunatate etc... ne poate da aceasta putere daca si noi la randul nostru dorim acest lucru. Odata ce ti-ai predat viata Lui Dumnezeu si il lasi pe El sa iti conduca viata, pasii chiar si sentimentele El prin bunatatea Lui te face sa ierti si sa uiti. Doar iertand si iubind pe cel ce iti greseste si te blesteama dai dovada ca esti un copil al Lui Dumnezeu!

| remus a răspuns:

Greu, foarte greu... dar nu imposibil, totul depinde de vointa proprie, sa avem in vedere ca; traim o singura viata pe acest pamant impreuna buni s-au rai, nu luam nimic cu noi cand parasim aceasta viata.

| Licuriici a răspuns:

Am auzit acest citat: "Biblia ne indeamna sa ne iertam dusmanii, nu si prietenii". Eu as avea puterea sa iert si sa uit! Atata timp cat nu este ceva legat de familia mea, dar si atunci as avea puterea sa iert!

| NuAmGăsitNume a răspuns:

As ierta daca ar fi doar a doua sansa.dar daca a mai facut inainte nu as mai ierta persoana respectiva.

Stii cum se zice: Ierti, dar nu uiti.

| Ruxuletz a răspuns:

Buna...da,am iertat de multe ori pe cel de langa mine chiar daca mi-a lasat o rana adanca in suflet straight face... si uneori imi aduc aminte de anumitele greseli si incep sa plang, dar deja sunt pe punctul de a nu mai ierta nimic pentru ca iert si tot continua, nu are sens big grin

| Frankie a răspuns:

Depinde. Daca iubesc prea mult acea persoana nu as putea sa nu o iert... Poate mi-ar lua ceva timp dar as ierta`o

| plasticsmile a răspuns:

Doar daca va face tot posibilu sa o/il iert pentru ce a facut si daca imi dovedeste sincer ca nu se va mai intampla

| LightingManuel a răspuns:

Ema, invata Sfanta Scriptura ca :A intrebat unul dintre Apostoli big grinoamne, de cate ori sa iertam pe cel ce ne-a gresit? [...]Sa iertati de 70 de ori cate sapte.(Adica pana la nesfarsit)Daca nu ai sentimentul de a iubi pe aproape si a i ierta lui ori ce greseste, atunci cum i va fi lui Hristos sa te ierte pe tine care nu doresti sa inveti iertarea? Acum sa iti spun o intamplare ortodoxa : Se duce o femeie la parinte sa se spovedeasca,si i spune ce i spune, si ajuge sa spuna si despre o persoana cu care erea certata.
Ia spune, despre ce este vorba?
Parinte, am pe o persoana care mi-a facut foarte mult rau, m-a tinut
prin judecati si scandaluri...
...Parinte,eu o iert,dar nu o pot uita pentru ce mi-a facut.
Fiica mea,vezi tu,eu acum dupa ce te voi spovedi si cu Duhul Sfant te voi dezlega, cum ar fi dupa ce pleci tu din biserica,peste putin timp sa iasa Mantuitorul din icoana si sa imi spuna ca te-a iertat,dar nu te poate uita pentru. cat I-ai gresit Lui?
Atunci femeia a inteles ca daca ierti,si dupa ai ceva asupra
omului si il ti minte, nu poti sa ai dragoste de el,si asa zisa iertare care i-o oferi tu este acea de a nu il mai baga in seama si a nu mai continua tu sa i faci rau fizic, dar cu sufletul tot il pismuesti, si docmai din cauza aceasta nu ai liniste.

| Smile007 a răspuns:

Da.iert si incerc sa uit, chiar daca e greu

| Ramonyk_4829 a răspuns:

Poti avea puterea sa ierti, dar ai si vointa? Daca esti intr-adevar sigura ca poti ierta, iarta si cu timpul acea rana va disparea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incerc sa iert.iar ei au grija sa-mi reaminteasca ceva despre facerea de bine.stii cum e ema? am scos cuiul din usa, dar a ramas gaura.cam asa e cu iertarea.te iert, dar nu pot sa uit. poate inaintand in varsta o sa pot ierta mult mai mult decat o faceam la 20 de ani, si decat o fac la 47, pentru ca in ultima clipa sa pot ierta totul pana si pe mine insumi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nam puterea sa iert atunci cand iertam si ne uitam in urma nu ne mai tulbura gandul la persoana care am iertat-o e o lucrare grea tainica eu cred ca una este a te impaca si alta este ierta si cred ca putini iarta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,orice rana se vindeca si poti cistiga un prieten, Numai bine.

| Bijou a răspuns:

Chiar daca ierti, nu uiti

| pucheadorel a răspuns:

DA, pentru că această putere mi-o dă Dumnezeu! Cine spune NU, părerea mea este că ar trebui să se gândească bine dacă spune adevărul sau nu...