| AvalohAlyn a întrebat:

Aveti vreun model in stiinta, filosofie, literatura sau religie, demn de urmat?

15 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu, ciugul de peste tot.

| cristi202 a răspuns:

Iisus Hristos. Nimeni nu a fost ca El. Si nimeni nu cred ca a avut sau are curajul sa se compare cu El.

| Flav a răspuns:

In literatura: Neghinita
In filosofie: Sisif - cu sinuciderea lui, mereu am vrut sa-l ascult, si mereu realizam ca-i prea tarziu s-o mai fac.
In stiinta: RalucaTpu - ia cateodata niste decizii pe site, de spun ca-s prea inapoiat eu!
In religie: pai...nu stiu, pas!

| Razvan a răspuns:

Teatru.Caragiale.Original,amuzant,ironic pana in maduva oaselorhee hee

| Bacemi a răspuns:

. Si marile personalitati faceau greseli si vor face in continuare. Prefer sa iau de la fiecare ce cred eu de cuviinta ca e bine. Sunt multi oameni care merita sa ma gandesc la ei ca la modele de urmat din diverse motive.

| shadovv a răspuns:

Hmmm... nu am un anumit model dupa care sa ma iau. Incerc sa fiu eu insumi mereu, sa nu ma mint ca sunt altcineva big grin

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

In Romania moderna, de azi, imi place Dan Puric pentru tot ceea ce face si spune. Un tip captivant care cu un limbaj simplu ajunge la sufletul ascultatorului/cititorului. Puric este un tip oral, auditiv, care simte anumite constrangeri in fata colii de hartie...este urmasul lui Petre Tutea.
Scrierile sale se adreseaza unui public care stie sa citeasca, un public care are nostalgia reperelor identitare, un public care crede in Dumnezeu, sau care spera ca Dumnezeu exista. Succesul, absolut inexplicabil, al lui Dan Puric vine din vibratia rostirii, nu din acuratetea demonstratiei.
Nu-l consider un model, ci doar il admir pentru tenacitatea si dorinta de a trezi acest popor din somnul sau ancestral...

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Ar fi mulţi: Martin Luther King Jr. (lupta împotriva rasismului), Mahtma Gandhi (lupta împotriva exploatării coloniale), Albert Einstein (ştiinţa bine fundamentată), Leonhard Euler (activitatea matematică).

| mdaria a răspuns:

De ce am avea nevoie de un model de urmat? Un exemplu despre care ne vorbesc doar cartile? Trebuie sa incercam sa fim cat mai mult noi insine, nu sa incercam sa fim ca altii sau sa urmam pe altii. Putem fi mai mult decat au fost unii dintre ei...

| google_6002 a răspuns:

Octavian Paler.Nu de urmat neaparat, dar e un om care intr-adevar avea o inteligenta iesita din comun.Chiar merita sa-i citesti scrierile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religie : Isus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intodeauna peste tot "Eu"si ce-i mai culmea; N-am pic de ego...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar tu Alan, ai vreun model din domeniile enumerate?

| TheForeignConstantin a răspuns:

Nicusor de la Braila pentru mine... hahaahahahahahaha

| NEC a răspuns:

Euclid big grin