| VasileRapidistu13 a întrebat:

Baietii astia de stiinta gen Sam Harris zice ca nu stim inca cu exactitate ce e constiinta si ca nu stim in totalitate ce e creierul, sa-i credem? Nu cred ca ar avea neaparat vreun motiv sa nu zica adevarul dar ce interes ar avea cineva sa te ajute pe tine sa iti faci creierul mai performant? Sistemul te vrea prost.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~ VasileRapidistu13 : Baietii astia... zice ca nu stim. sistemul te vrea prost~

nu am vrea să te combatem dar - așa cum mai spuneam anterior - poți să fii mai explicit?

pese - treișpe ăla din username, vine de la vârstă?

| VasileRapidistu13 explică (pentru sierra1):

Baietii astia,am zis asa sa fie si mai amuzant, cine vrea raspunde la intrebare cine nu, nu, eu nu sunt geniu sau un om foarte inteligent, sunt doar un simplu om curios de fel, intreb sa aflu chestii de acum o sa intreb cu seriozitate mai multa.

| sierra1 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

D-aia spuneam să fii mai explicit cu intrebările - ca să le ințelegem bine și implicit să-ți răspundem bine

| doctorandus a răspuns:

"sistemul te vrea prost" este o zicala de teoria conspiratiei.

| VasileRapidistu13 explică (pentru doctorandus):

Cu ce scop sa te vrea destept? sa protestezi? intr-adevar au nevoie de tine sa ai o inteligenta sa ti faci treaba in societate, nothing more, acum e parerea mea si eu sunt impotriva teoriilor conspiratiei, dar nu te vor asa geniu.

| doctorandus a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Ie-te, na! Eu sunt membru Mensa și nu protestez. Iar aici în Olanda mă număr printre săraci.

| johnnny123 a răspuns:

Asta ar fi o explicație a faptului că nu știi să faci acordul subiectului cu predicatul...

| VasileRapidistu13 explică (pentru johnnny123):

Baietii astia din stiinta zice -am folosit asa sa fie mai amuzant, pofitm ...baietii astia din stiinta zic urmatoarele,e ok acum? de acum o sa intreb cu maxima seriozitate, dar era si expresia aia la noi romanii "baietii zice ca " evident ca nu e corect gramatical dar e folosit ca suna mai amuzant, nimic special si oricum eu nu sunt geniu, intreb ca sunt pasionat de stiinta si psihologie, mai bine intrebi si te faci de ras decat sa stai toata viata si sa nu ma misc de pe scaun, mai bine te lovesti incercand.

| EliLeli a răspuns:

Sistemul nu te vrea prost. Chiar nu se stie ce este constiinta si in ce fel se poate face creierul mai performant. Se mai activeaza gene care activeaza anumite parti ale corpului si genereaza anumite abilitati, de la sine. Nu se stie cum se poate face asta artificial (la comanda), probabil este nevoie sa fim pusi in anumite situatii.