| Maria_2969 a întrebat:

Biblia a fost scrisa de Moise, corect?

Răspuns Câştigător
| GFantastikBaby a răspuns:

Nu, nu toata. Doar primele 5 carti: Geneza, Exod, Levitic, Numeri si Deuteronom.

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biblia a fost insuflata de Dumnezeu prin Duhul Sfant.Ea a fost scrisa de Moise,Matei,Marcu,Luca,Ioan,Apostolul Pavel,Prooroci mari si mici,David,Solomon, fii lui Core, si contemporanii Domnului Isus.Biblia a fost scrisa ca sa ne invete sa ne mustre, sa dea intelepciune ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este corect, Moise nu avea cum sa scrie despre evenimente intamplate dupa moartea lui. Astazi se admite ca nici chiar primele carti, pana la moartea lui Moise, nu au fost scrise de catre acesta, desi, anterior, se spunea ca el le-a scris. Numai bine!

| ramona30 a răspuns:

La cum arata povestirile din biblie cred ca a fost scrisa de fratii Grimm sau de Petre Ispirescu.

| bamse a răspuns:

Incorect.

| Borgir a răspuns:

Eu stiu ca Moise a venit doar cu ele 10 porunci! Oricum moise nu avea cum sa scrie noul testament si evenimentele dupa ce el a murit.

| 4b a răspuns:

Nu este corect! Moise a fost unul dintre autori...Biblia este cartea sfanta lasata pentru noi ca sa ne indrume pasii pe cararea vietiiwinking

| Filozoful a răspuns:

Biblia a fost scrisa de apostoli.Moise nu a scris nici un fragment din Biblie.

| LifeIsFullOfColour a răspuns:

Really?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU.nimeni nu poate spune exact, precis, ce a fost.D-zeu a lasat ceva.insusi Iisus ne cere,ca duh sfint, prin EL, sa mergem la D-zeu.biblia este de la D-zeu.in origini.trebuie doar sa intelegi.Nu vreau sa ocup spatiu, vad ca si juristi, dau sfaturi de si cum si cine a scris biblia.citesc si ei, dar inteleg? Toata stima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.biblia a fost scrisa de mai multi autori inspirati de duhul sfant, de-a lungul mai multor ani.secole probabil.

| DjCriss a răspuns:

Cred ca da

| daiana_6999 a răspuns:

Da da