| 6684464 a întrebat:

"Binele si raul trebuie sa fie intr-un echilibru, nu poate sa existe numai una dintre variante" imi spusese cineva :O, acum... unde este logica in asta? Tin minte ca am mai auzit asa ceva in vreun film sau desen mai demult.
De obicei cand cineva imi spune ceva ce nu mi se pare verosimil incerc sa-i inteleg perspectiva, dar in cazul asta...

18 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Fa un exercițiu de imaginație.
Dacă ar exista numai bine, cum ar fi? Perfect? Dar nu ar exista unii sar plictisi de acest lucru și ar vrea sa facă altceva?
Da dacă ar exista numai rău, cum ar fi? Haos? Încotro s-ar îndrepta omenirea dacă ne-am face reciproc doar rău?

| Steregoi a răspuns (pentru Catrice):

Daca ar fi un echilibru intre bine si rau omul ar muri si ar invia intr-un ciclu nesfarsit de morti si invieri. Deci logica ta este gresita.

| Catrice a răspuns (pentru Steregoi):

Ce legatura e intre bine și moarte?!?

Sau îți imaginezi ca dacă faci bine o sa ai parte de tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte?

| Steregoi a răspuns (pentru Catrice):

Am zis eu ca e vreo legatura sau compatibilitate intre bine si moarte? Mai citeste ce am scris. happy

| 6684464 explică (pentru Catrice):

"Dacă ar exista numai bine, cum ar fi? Perfect?" Daca totul ar fi numai rau, tot perfect ar fi. In cazul asta perfect=total/absolut.

"Dar nu ar exista unii sar plictisi de acest lucru și ar vrea sa facă altceva?" Nu am inteles, daca nu ar exista ce? Binele?

"Da dacă ar exista numai rău, cum ar fi? Haos? Încotro s-ar îndrepta omenirea dacă ne-am face reciproc doar rău?" In cazul asta te referi la o societate si aici bine=drept, rau=nedrept.
Da un raspuns in care definitia binelui la care te referi sa fie opusul definitiei raului si nimic mai mult sau mai putin.

| Ineys a răspuns:

Ideea aceasta de bine si rau are un caracter complex. Poate fi asociata cu ziua si noaptea, chiar Ying si Yang.

Totusi nu sunt de parere cu asta. Cine nu ar vrea sa fie doar bine in lume? Sa existe doar bine si doar oameni buni?
Sa dispara toate bolile, saracia, sa avem resurse infinite, tot ce ne dorim, sa traim la nesfarsit sa putem sa facem tot ce ne dorim, etc.

Din pacate in lumea noastra exista si rau si nimeni nu poate schimba asta. Raul va exista intotdeauna.

Pentru ca avem nevoie de hrana si trebuie sa ucidem animale ca sa ne hranim, ne iubim familiile si ii punem inainte necunoscutilor, pe noi de cele mai multe ori ne punem inainte tuturor si alte multe chestii.

Sa fie intr-un echilibru ar fi ok, dar nu sunt. Peste tot vezi mai mult rau decat bine.

| 6684464 explică (pentru Ineys):

Ok, si echilibrul ala care este? La ce fel de rau in raport cu binele trebuie sa existe?

| Ineys a răspuns (pentru 6684464):

Sa nu faci rau voit, si daca faci din greseala sa incerci sa-ti indrepti greseala.

Desigur ca in lumea de azi, multi fac rau voit, ce sa mai vorbim de indreptat?

| 6684464 explică (pentru Ineys):

Ok, deci cu alte cuvinte, explicatia ta la "Binele si raul trebuie sa fie intr-un echilibru, nu poate sa existe numai una dintre variante" care este? Trebuie sa existe si raul atat timp cat este din greseala, fara intentie? Sa se intample din cauza neatentiei, ignorantei sau indiferentei?

| Ineys a răspuns (pentru 6684464):

Eu am zis ca NU poate sa existe doar bine, NU ca TREBUIE sa existe rau.

Sa existe doar bine ar fi ideal, dar nu se poate pentru ca asa functioneaza lumea noastra.

Totul se bazeaza pe actiune -> consecinta.

| 6684464 explică (pentru Ineys):

Pai stai asa, daca "NU poate sa existe doar bine" si "NU ca TREBUIE sa existe rau", ce trebuie sa mai existe cu binele daca nu raul(scopul intrebarii)?

| Steregoi a răspuns (pentru 6684464):

Omul e mai mult inexistent decat existent. Inainte sa fie conceput in pantecele mamei omul nu exista si nu traia nicaieri. Dupa ce moare omul nu mai exista sau nu mai traieste nicaieri. Nonexistenta a ceva bun cum este omul inseamna rau. Omul este o fiinta buna creat sa fie bun. Nonexistenta dupa moarte este mai de durata sau chiar vesnica ( in cazul majoritatii oamenilor ) in comparatie cu cei 70 de ani de existenta. Deci nu exista niciun echilibru intre rau si bine, si raul in cazul omului este mai mare decat binele. La nivel universal binele poate exista fara rau si binele este mai mult si mai mare decat raul iar tot ce se vede tinde numai spre bine potrivit cu scopul lui Dumnezeu care este adept doar al binelui. Dumnezeu cunoaste dintotdeauna si raul adica stie ce inseamna rau si stiind ce este raul stie sa ocoleasca raul si sa nu faca raul ci doar binele. Raul aparent pe care il face Dumnezeu este spre bine. Cineva nu poate ocoli ceva daca nu cunoaste acel ceva adica daca nu cunoaste limitele acelui ceva chiar si doar din punct de vedere conceptual.

| Steregoi a răspuns:

Cuvintele tale sunt degeaba fara explicatii si argumente valabile.

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru Steregoi):

Logic ca abereaza. Spune NU drogurilor straight face

| Panamax a răspuns:

Binele si raul se intrepatrund.Raul tau poate insemna binele altuia si invers.
Tu pierzi 1000lei pe strada si ii gaseste un cersetor.
Daca ar exista doar binele nu am reusi sa-l deosebim fara rau.
Lumina fara intuneric, caldura fara frig, un profesor bun fata de unul scarbos etc.

| 6684464 explică (pentru Panamax):

Cu alte cuvinte vrei sa spui ca "Binele si raul trebuie sa fie intr-un echilibru, nu poate sa existe numai una dintre variante" se refera la faptul ca binele se face datorita raului("Raul tau poate insemna binele altuia") si invers("si invers")?

Restul ce ai spus acolo nu are legatura cu intrebarea ci de dependenta existentei amandurora in scopul cunoasterii diferentelor intre ele.

| Panamax a răspuns (pentru 6684464):

Nu ai inteles nimic. Probabil ca si intrebarea ai copiat-o de pe Facebook si ai postat-o aici doar ca sa faci pe interesantul.

| 6684464 explică (pentru Panamax):

Nici nu ai explicat mare lucru.
Ideea e ca expresia contrazice ceea ce a spus Einstein si, evident, realitatea.
EVIDENT ca binele poate exista fara rau si nu trebuie sa fie nici o balanta intre cele doua, de asta nu inteleg logica din spatele expresiei si speram sa fie cineva care sa ma lamureasca, fie si cu un raspuns prost dar verosimil.
Pentru ca nu am primit mare lucru de la voi am incercat sa raspund interpretand raspunsurile voastre intr-o versiune verosimila a raspunsului la intrebarea mea.
Cu alte cuvinte m-ati ajutat oarecum, dar nu in modul in care m-am asteptat...