| Swwetly a întrebat:

Bun..Deci se știe că Dumnezeu știe totul, știe ce se întâmplă în viitor.De ce l-a mai creat pe Lucifer (Satan) dacă știa că o sa se revolte împotriva Lui sau de ce i-a mai creat pe Adam și Eva daca știa că ei o să aducă păcatul in lume. Ofer funda celui mai satisfăcător răspuns!

Răspuns Câştigător
| unvecin a răspuns:

Dumnezeu este dragoste.

A simțit nevoia de a împărtăși cuiva dragostea Lui.

A creat ființe libere, în ciuda faptului că ele pot să aleagă răul, pentru că numai o ființă liberă poate simți că este iubită și poate iubi.

A știut că răul va apărea, de aceea a creat planul de mântuire prin care răul este eliminat din univers, fără a forța voința cuiva, fără a revoca libertatea ființelor create.

| RAY a răspuns (pentru unvecin):

A știut că răul va apărea, de aceea a creat planul de mântuire prin care răul este eliminat din univers, fără a forța voința cuiva, fără a revoca libertatea ființelor create.

de ce minti? dumnezeu a regretat ca a facut lumea apoi a facut potopul, nu a facut nici un plan de mantuire, de ce nu la facut de la bun inceput si de ce nu pentru toti? de ce a ales doar un singur popor? dumnezeu in vechiul testament spune

În Osea 13:4 se spune: „Dar Eu sunt Domnul, Dumnezeul tău, din ţara Egiptului încoace. Tu cunoşti că nu este alt Dumnezeu în afară de Mine şi nu este alt mântuitor în afară de Mine." (vezi şi Isaia 43:11). În mod repetat în Scripturi, Dumnezeu este descris ca singurul Mântuitor (Salvator)

deci hai sa nu blasfemam biblia =cuv lui dumnezeu cum vrem noi, nu exista nici un mantuitor, nici un plan de mantuire, si doar legamantul lui dumnezeu cu poporul lui atat

| RAY a răspuns (pentru unvecin):

Dumnezeu este dragoste.

pe naiba este dragoste http://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie/
chiar si crestini ti au dat seama ca dumnezeul evreilor este un personaj negativ, de asta sa vrut ca dumnezu sa aiba un rol cat mai mic cu putina in planul inventat de biserica, in fapt iisus nu a spus multe din ce credeti voi

| RAY a răspuns (pentru unvecin):

„Pentru ce Mă numeşti bun?", i-a zis Isus. „Nimeni nu este bun decât Unul singur: Dumnezeu." (Marcu 10:18) " …căci Tatăl este mai mare decât Mine." (Ioan 14:28).

| RAY a răspuns (pentru unvecin):

Matei 15:24, Iisus a spus: "Drept răspuns, El a zis: „Eu nu sunt trimis decât la oile pierdute ale casei lui Israel.".

91 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu zic ca, toti zeii au fost creati de oameni, din necunostinta si neintelegerea lucrurilor din natura.
Asta explica de ce au existat zei pentru toate fenomenele naturale.

Ulterior, unii au simtit nevoia de a stapani lumea.
Cum sa procedeze? Simplu. Au "creat" cate un dumnezeu a tot-puternic, dar nevazut de nimeni, pentru a putea baga frica si a putea manipula astfel masele. In numele lui "Dumnezeu", "Allah", "Budha" etc. popoarele au fost indemnate la razboaie de ocupatie, au fost exploatati economic, intr-un cuvant au fost dobitociti la maxim.

Din miturile inventate, "Dumnezeu" este cel bun, de urmat (vocea nevazuta a conducatorului), Lucifer este dusmanul, iar Adam, Eva si copii lor au fost inventate pentru a arata originile oamenilor si pentru a motiva pedepsele. Nu s-au gandit insa ca, unii mai destepti vor pune intrebarea: cine au fost parintii celei de a 3-a generatii? Fiindca raspunsul la aceasta intrebare - oricare ar fi - contrazice toate invataturile!

| Blaga_Adina_1985 a răspuns (pentru Bula):

Dumnezeu este unul singur interpretat în limbi și culturi diferite. daca studiați celelalte religii veți vedea că se aseamănă, numai că au nume și origini diferite

| Bula a răspuns (pentru Blaga_Adina_1985):

Si ce este cu popoarele care au mai multi zei?
Sau de ce difera (deseori radical) cartile sfinte ale religiilor principale?
Mitul lui Adam si Eva de ce nu este in cartile sfinte ale celorlalte religii principale?

( Alte intrebari nu mai pun, fiindca n-ar incapea pe serverul TPU big grin )

| Steregoi a răspuns (pentru Blaga_Adina_1985):

Nu e adevarat. Allah nu e Dumnezeu.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Blaga_Adina_1985):

Nu ai dreptate. Budismul crede in Buda, care a fost pamantean. La fel si mahomedanii cu Mahomed. Si alte, alte cate religii.

| RAY a răspuns:

In biblie nu scrie de nici o revolta,sunt basme crestine,satana a fost un simplu slujitor a lui dumnezeu atat,iar sarpele nu a fost satana,satana apare doar in cartea lui iov unde ispita un om la voia lui dumnezeu,dumnezeu nu stia rezultatul,nu stia nici unde sunt adam si eva,nu stia nici daca au mancat sau nu marul, dumnezeu a regretat ca a facut lumea,pai cum sa regreti daca stiai ca vei regreta,dar vezi tu religia este manipularea perfecta,un geniu a inventat clar manipularea asta,devi un individ ignorant,limitat,dogmatic si usor de manipulat care ai face orice pentru credinta ta inclusiv a ucide, religia este jugul celor bogati care a calcat in picioare pe cei saraci mereu si ghici ce nnici un zeu nu a venit pe pamant, nici unul, repet sectele, religile sunt spalare pe creier http://istoria-universului-2020.blogspot.com/......ctive.html

| RAY a răspuns:

Acum 3 ore | Nilsson a răspuns:
Ca sa raspund cat mai concis: pentru ca Dumnezeu isi iubeste creatia si ne-a lasat posibilitateade a ne intoarce la El chiar daca am gresit.
Daca ar crea numai fiinte care sa I se supuna neconditionat ar insemna sa faca numai roboti si ar actiona intr-un mod dictatorial.

in schimb te baga pe veci in iad, daca nu crezi in el, tot acelasi lucru e

| GabiDumitrescu a răspuns:

Deci toate premisele tale sunt false. MIzeria oficiala e ca i-a creat dar le-a dat libertatea de a alege, desi stia dinainte ce vor alege. Nu se pupa, nu? Exact asta e completa lipsa de logica pe care nimeni cu adevarat sanatos la cap nu o poate accepta cand vine vorba de crestinism.
@unvecin: Las-o ma, ca macane! Conform logicii tale, eu fiindca o iubesc pe fiica-mea ar trebui sa ii frec cate o mama de bataie din cand in cand si sa o las infometata/insetata/bolnava "ca sa o incerc" poate chiar sa o las sa calce pe trecerea de pietoni cand e rosu, ca sa ii las libertatea de a alege.

| LPCTSTR a răspuns:

Dummezeu,Satan, Allah, Budah, etc. fac parte din tradiție, așa cum spunea RAY ( https://www.tpu.ro/......-intrebat/ ) în scrisoarea pentru draga sa Juliet, și sunt numai creații ale omului plictisit, menite, prin tradiție, să se dezvolte ca un strat mincinos peste adevărul pur.

| SG1995 a răspuns:

Ca să-i trimită pe necredicioși ca tine în iad. laughing

| Lioana a răspuns:

De unde stii tu ce stie Dumnezeu? Toate sunt doar presupuneri. Nu avem acces la aceste informatii.

| Blaga_Adina_1985 a răspuns (pentru Lioana):

Din biblie,? eu măcar am citit-o și nu vorbesc din auzite.treaba asta nu are legătură cu credința sau religia și nici eu cu ele. Dumnezeu există iar asta nu poate fi contrariat nici confirmat

| Lioana a răspuns (pentru Blaga_Adina_1985):

Nu cred ca scrie in Biblie ceea ce stie Dumnezeu si nici ca l-a creat pe Lucifer. Si apoi Biblia a fost scrisa de oameni.

| Steregoi a răspuns (pentru Lioana):

Dumnezeu stie sa mentina viata biologica pe Pamant si sa ne dea fructe si legume.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Blaga_Adina_1985):

In ce sens nu poate fi contrariat sau confirmat?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Stia ca Zana Maseluta este experta la oral

| AC4S4 a răspuns:

Într-adevăr, Dumnezeu știe totul, dar noi nu. Nu putem știi de ce a făcut Dumnezeu așa. Poate nici nu putem înțelege, chiar dacă ne-ar fi explicat.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru AC4S4):

Nu trebuie sa intelegem, trebuie sa murim prosti.

| AC4S4 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Una e să nu vrei să înțelegi, alta e să nu poți.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru AC4S4):

Ce sa inteleg? Ceea ce spune unul si altul? Sunt doar supozitii. Eu inteleg doar ceea ce mi se demonstreaza.
Si cu asta nu vreau sa mai discut. Bigotismul nu se poate combate prin argumente.

| Steregoi a răspuns:

Dumnezeu stia ca era o posibilitate ca acel inger sa devina Satan sau impotrivitor dar asta nu l-a impiedicat sa se apuce sa creeze. Pe Dumnezeu nu-l sperie libertatea de alegere pentru ca stie ca in cele din urma el va alege sa traiasca doar cei loiali lui. Puterea e in mainile lui. In acelasi timp i-a oferit acelui inger suficiente motive sa-l iubeasca si sa-l respecte pe Dumnezeu. La fel face si cu oamenii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

De unde stii tu chestiile astea? Ai vorbit cu el?

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Prin intuitie sau al 8-lea simt.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Steregoi):

Te contrazici singur!

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns (pentru sickkkkkk666):

In sensul ateist e ca si cum ai intreba cum de galaxia noastra a ajuns sa gazduiasca viata biologica si nu altele.

| Steregoi a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Faptul ca gandesti in limite mai mici decat mine nu inseamna ca ma contrazic. Nu ma contrazic singur.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

In sensul ateist =nu exista asa ceva, in sensul stiintific, de unde stii tu ca nu exista viata?

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Steregoi):

De unde stii tu cum gandesti? Ti-am spus doar ca te contrazici. Citeste-ti postarea. Daca nu observi contrazicerea pot sa-ti spun si eu c gandesti in limite mai mici decat mine. Deci? In viata si in lume totu-i relativ. Tie ti se pare ca tu gandesti in limite mai mari ca mine, mie mi se pare ca eu gandesc in acest mod.big grin

| Steregoi a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Am recitit ce am scris si nu e nici o contradictie. Esti cumva fanatic de o tii fara argumente valabile?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Steregoi):

Nu sunt mentorul tau sa-ti explic. Nu vezi contradictia... sa-ti fie de bine.

| Steregoi a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Minți.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Steregoi):

La ce te referi cand spui ca mint?

| Steregoi a răspuns (pentru CodrutElian1990):

La tot. Putina minciuna strica tot.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Steregoi):

N-am inteles la ce te referi, dar nu mai insist. Eu stiu ca nu am mintit cu nimic. Daca te referi la prezentarile mele din urma, astea sunt ca un pamflet, iar in pamflet nu se minte, ci se prezinta sub forma de critica niste situatii care sa arate ca zicala "Bate seaua sa priceapa iapa" este adevarata.

| Nilsson a răspuns:

Ca sa raspund cat mai concis: pentru ca Dumnezeu isi iubeste creatia si ne-a lasat posibilitateade a ne intoarce la El chiar daca am gresit.
Daca ar crea numai fiinte care sa I se supuna neconditionat ar insemna sa faca numai roboti si ar actiona intr-un mod dictatorial.

| Mclaren12 a răspuns:

Nu te amagi.
- Yehova, zeul biblic, nu exista, cel mai probabil asa zisul zeu omnipotent si omniprezent a fost inventat odata cu crestinismul pentru a spala pe creier paganii convertiti cu forta

- Satan/Lucifer este un Zeu pagan, nu are nicio legatura cu crestinismul. Evreii l-au calomniat in scrierile lor pentru a intoarce lumea impotriva religiilor pagane antice. Dupa cum vezi a cam functionat din plin. Cand aud de Satan crestinii fac pe ei de frica cand in realitate doar au fost spalati pe creier intrucat diavolul este la fel de fals ca si Yehova

- Adam a fost furat de la popoarele antice care au precedat crestinismul cu mii fe ani, cum ar fi sumerieni, Yezidii, akkadieni, mersopotamieni.

Iar "pacatul" nu este decat o masinarie folosita de crestinism pentru a exploata frica crestinului indoctrinat. La frica omul este mult mai usor de controlat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de unde stim noi ca a creat pe Satan, Adam si Eva etc? De unde sa stim ca Dumnezeu exista, e clar ca totul este o mare prostie care a manipulat o mare parte din oameni.Chestiile astea sunt doar niste basme, nu pot sa imi dau seama cum pot crede unii in asa ceva...

| Blaga_Adina_1985 a răspuns (pentru anonim_4396):

Un început trebuie să existe și asta a fost prima variantă scrisă care nu poate fi nici dovedită dar nici contrariată

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Blaga_Adina_1985):

Fii lui Adan si ai Evei cu cine au facut copii; cine erau celelalte femei, in afara de Eva?! Ceva incest; adica Eva s-a frecat cu proprii fii!? laughing laughing laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu, ce ar fi viata fara el?, exact la fel, asa cum grecii l-au creat pe zeus neintelegand fenomenul fulgerului, sau Nordicii pe Thor, asa nici Evreii, nu si-au putut gasi raspunsul la intrebarea, cine ne-a creat? Asadar Dumnezeu e cel care stie, dar vin eu si spun... ok ok, Dumnezeu ne-a creat, dar pe Dumnezeu cine l-a creat? La intrebarea asta am eu raspunsul, pe Dumnezeu l-a creat mintea umana, imaginatia noastra, un zeu ce ne vrea binele, dar nu vede toate nedreptatile de pe pamant, un zeu ce a creat o lume imperfecta, un zeu ce omoara copii, sau le ofera foamete. Lucifer e un derivat din Dumnezeu, tot mintea umana l-a creat, dar te intreb eu, ce inseamna de fapt binele, ce inseamna raul? Raspunsul este relativ, nu exista bine sau rau, iad sau rai, etc, fiecare individ e diferit, asa cum pentru zebra, i se pare teribil ca leul ii mananca puiul, asa pentru leu i se pare perfect normal sa ii manance puiul zebrei, ca sa fac o analogie, de ce oamenilor li se pare normal sa manance animale, dar gainilor sa zic nu, e absurd, dar adevarat, chiar daca nu au constiinta. Oamenii au creat un set de reguli, dupa care sa traim, ne-am dezvoltat si evoluat in grupuri de indivizi, iar acum empatizam cand unul din grupul nostru pateste ceva rau, pentru ca intra instinctul de grup, daca unul moare, exista sansa sa murim. Suna ciudat, dar e adevarat, oricum, pentru mai multe raspunsuri in legatura cu de ce dumnezeu nu exista, gasesti aici The God Delusion, Richard Dawkins

| Laila12Izabela a răspuns:

Pentru,ca fara existenta răului, nu ar mai nici bine. Lucifer a fost si el inger a lui Dumnezeu, dar își dorea să conducă, iar Dumnezeu a fost nevoit să-l alunge. Fără existenta răului ce motiv ar mai fi sa existe doar bine? Dacă totul ar fi bine mereu, totul ar deveni plictisitor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Laila12Izabela):

Exact. De aia isi bat parintii copiii. Daca ar avea o copilarie fara batai, ar fi absolut plictisitor.

| Steregoi a răspuns (pentru Laila12Izabela):

Nu e adevarat. A fi doar bine nu e plictisitor.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Laila12Izabela):

Ha,ha! Ce bazaconii poti sa indrugi! De unde stii tu ca ar fi totul plictisitor? Oamenii ar ramane cu cititul, cu educarea propriilor persoane, cu calatoritul, cu relaxarea impreuna cu prietenii.
Si, de fapt, nu ar mai exista denumirea de "bine", caci binele tot ar continua sa exista. Dar cui ii pasa ca ar exista sau nu o denumire pentru actiunile noastre?

Iarasi, spui cele mai retardate lucruri care pot fi spuse. Daca tu ti-ai pierde pe cineva drag (un parinte, iubitul, bunicul, copilul) din cauza ca ar fi tinut captiv mai multe zile, torturat, violat si, in cele din urma, omorat, ti-ar conveni? Ai mai fi de parere ca raul trebuie sa existe? Tu, la fel ca multi credinciosi vorbiti aiurea pana cand sunteti pusi fata in fata cu o situatie limita.

Credinta e folositoare doar pentru cei care SE AFLA in situatii limita, ca sa aiba si ei un gram de speranta. In rest, se poate observa foarte usor ca este cat se poate de NOCIVA.

| Laila12Izabela a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Mi-am pierdut părinții idiotule.E parerea mea.Nu iti da dracului nimeni dreptul sa ma judeci.Mi-am pierdut părinții intr-un accident de masina,exact de ziua mea, am fost singura care a supravietuit, cu ce drept spui lucrurile astea? Crezi, ca nu stiu ce e raul? Cred ca gandesti gresit amice. Uite-i care -i treaba, atata timp cat nu ma cunosti nu ai niciun drept să ma judeci.Stii cum e sa simti,ca ti se rupe inima? Stii,macar cum e atunci cand te întorci acasă si ai da orice sa-i mai vezi odată. Stii,cum m-am simtit eu, cat timp m-am invinovatit, pentru moartea lor? Stii macar cum e sa ajungi, la capătul puterilor.Am luat droguri,crezând,ca voi uita macar o secundă,ca nu mai sunt cu mine.L-am urat pe Dumnezeu,pentru asta si inca o fac,in fiecare seara,ma întrebam de ce eu? Incerc sa cred,ca Dumnezeu exista,ca totul va fi bine intr-un final,pentru,ca m-am saturat,dracului sa ma distrug sa imi vad matusa,fratii care au avut norocul,sa nu fie implicați în accident, privindu-ma neputincioși, dar vad foarte clar, ca exista si oameni ca tine.Stii cum e sa mergi la scoala si toți sa te privească cu mila,sau sa iti zică orfan,nu pentru,ca tu ai viata ta perfectă nu? Tu m-ai jignit pe mine primul așa ca,înainte să vorbești gândește. Nu iti spun toate astea,ca sa iti fie mila de mine,idiotule, m-am saturat ca lumea sa ma vada exact cum nu sunt, m-am saturat de oameni, ca tine.Nu inteleg omule ce ai cu mine.Si despre viol,sa nu îndrăznești să vorbești,despre asta,iubitul meu a încercat să mă violeze,pentru,ca nu am vrut,sa ii accept propunerile,am incercat sa imi iau viata,nemernicule, timp de un an de zile am stat cu el si ma prefaceam, ca totul e bine pentru, ca părinții mei ma considerau copilul perfect.De doi ani merg la psiholog si nici acum nu Mi-am revenit, pentru, ca dupa ce m-am despărțit de el Mi-am pierdut toți prietenii.Si imi spui mie ca nu stiu ce e durerea.Crezi,ca nu mi-aș dori să fi fost totul altfel,sa fi fost totul bine.Dar asta e viata,viata e o curva,ai inteles? Repet,nu iti spun toate astea,ca sa iti fie mila de mine nu am nevoie de mila ta cretina,am supravietuit pana acum,deci sa nu imi dai tu mie lecții,stiu ce e raul si cat mi-aș dori,ca totul sa fie bine.Mi-am pierdut speranta de mult,in Dumnezeu,dar undeva,in sufletul meu inca sper, ca Dumnezeu, va face dreptate, iar cel care m-a torturat timp de un an și cel care Mi-a omorât părinții sa plateasca. Dacă tu ai o viata perfectă nu înseamnă, ca toți avem.Care e problema ta? Sunt perfect conștientă,ca sunt altii in lume care au probleme,mult mai grave, ca mine, așa că nu vii tu un străin, sa imi dai mie lecții de viață si tare curioasă as fi, sa iti stiu cati ani ai. Repet gândește înainte să vorbești.

| Laila12Izabela a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu sunt cea mai credincioasă persoana din lume, dar nici tu esti vreun înțelept, așa că termina dracului sa ma mai judeci, daca tu ai fi in situatia mea nu ai vrea sa fii judecat.

| Laila12Izabela a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Sunt chiar curioasă sa vad ce ai de zis, pentru ca chiar am chef sa ma cert cu cineva.

| Laila12Izabela a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Dacă am sat raspunsul ala,nu înseamnă,ca e gresit e parerea mea. Dacă nu mi-ar s-ar fi întâmplat toate lucrurile astea,as fi trăit,cu impresia, ca viata e usoara, ca nimic nu ma poate doborî, dar mi s-au intamplat toate lucrurile astea si mi-am dat seama, ca viata nu deloc usoara.

| Swwetly explică (pentru Laila12Izabela):

Imi pare foarte rău pentru tine!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Laila12Izabela):

1. Am spus ce-am spus in calitate de om care si-a pierdut unul dintre parinti din cauza unei boli.
2. De ce sa nu judeci o persoana? Ceea ce spui, actiunile, gasca de prieteni de cele mai multe ori te definesc. Ca nu e cert ca esti prost doar fiindca ai prieteni prosti, e partea a doua. Dar de cele mai multe ori, daca iti petreci timpul cu prostii, esti si tu unul dintre ei, altfel ai vrea sa iti gasesti amici care te pot invata ceva.
Nu trebuie sa cunosti cap-coada viata unei persoane ca sa o poti judeca. Poti judeca si mici secvente, pentru ca si ele te definesc.
Daca cineva scuipa pe strada, nu-l judeci? Sau consideri ca cine stie ce probleme are si nu trebuie judecat? Problemele nu te scutesc de a te comporta normal.
Eu nu am judecat comportamentul tau, pentru ca, evident, nu te-am vazut, dar am judecat ceea ce ai scris, in functie de cum m-a facut sa ma simt, stiind ce mi s-a intamplat.
3. Nu stiu cum ai putut face afirmatia initiala "Dacă totul ar fi bine mereu, totul ar deveni plictisitor.", in totala contradictie cu ceea ce ai afirmat aici. Imi pare rau sa-ti zic, dar pare (tinand cont si de afirmatiile de acum) ca voiai sa spui ca ai alege o viata nonplictisitoare, in locul parintilor.
4. O perioada dupa, eu mi-am gasit alinarea in carti si in inot. Poate te ajuta si pe tine. Excelent ar fi si daca inveti constant, incercand sa faci performanta, iar atunci cand ai succese, sa li le dedici parintilor care ar fi fost mandri de tine sa te vada fericita.
5. Prietenii sunt de complezenta, nu sunt un ceva indispensabil. E foarte important sa ai mereu aspiratii inalte si astfel, lucrurile de umplutura nu vor mai conta.
6. Repet si eu, am judecat doar ceea ce ai scris in functie de cum m-a facut sa ma simt.
7. Mereu gandesc inainte sa vorbesc.
8. Varsta mea nu-i importanta.

| Laila12Izabela a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Am fost gimnasta, am fost campioana si m-am lasat.Stiu,ca nu sunt mândri de mine. Fratii mei au reușit să ajungă mari,si pe deasupra sau avut unul pe altul,eu fost singura aici,prietenii mei au fost falși,eu nu imi fac prieteni,pentru ce, sa ma injunghie pe la spate? Poate m-am exprimat gresit, când am dat raspunsul, dar stiu ce e durerea.Nu pot da timpul inapoi,dar nu voi mai niciodată,la fel de fiecare dată,când intrăm în sala de gimnastică,il vedeam pe tata,incurajandu-ma,iar imaginea asta mă distrugea,asa, ca m-am lăsat și m-am apucat de box. Sa nu crezi, ca daca am fost lovită de viață, nu sunt deșteaptă imi place scoala, sunt premianta. Dar nimic nu va umple golul, pe care l-au lăsat.

| Laila12Izabela a răspuns (pentru Swwetly):

Nu ai de ce! Eu m-am obisnuit, cu asta.De fiecare data, cand cred, ca va fi bine, mai primesc o lovitura.

| Laila12Izabela a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Am fost crescută,cu oameni falși in jurul meu, am oferit bine si am primit rau, am fost învățată să țintesc cat mai sus, sa ajung ca frații mei.Nu sunt perfectă.Imi pare rau, daca asta e parerea ta, doar ca m-am cam saturat sa las capul in jos si trec peste atunci când cineva, se ia de mine.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Laila12Izabela):

Nu am zis ca trebuie sa fii perfecta. Am zis doar ca, exact cum ai constatat si tu, trebuie sa tintesti cat mai sus. Sper macar ca va aveti ca fratii si gasesti in ei un sprijin.

| Laila12Izabela a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Sunt gemeni si mereu s-au avut unul pe altul,lor le-a fost mai usor sa treaca peste, pentru, ca erau mai mult plecati, însă eu nu, cum ai spus si tu ei sunt sprijinul meu si au încercat să umple golul lăsat de părinții mei.

| Laila12Izabela a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ei sunt gemeni,iar toata viata au fost unul lângă altul s-au sprijinit mereu,lor le-A fost mai usor sa treaca peste, pentru ca ei nu mai locuiesc în țară de câțiva ani, si nu ne vedeam decât o dată pe an, sau poate chiar deloc.Asa cum ai spus tu ei sunt sprijinul meu,au încercat să umple golul lăsat de părinții mei,ba chiar au încercat să mă convingă să merg cu ei. Sunt singurele rude pe care le mai am, de asta învăț, vreau sa ajung un om important, pentru, ca vreau sa fie mândri de mine.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Laila12Izabela):

Wow... sad Îmi pare rău pentru tine.
Sper că, cândva, îți vei găsi liniștea sufletească și totul va fi bine pentru tine.
"The life is a bi*ch. We're all humans, but humans we're not."

| RAY a răspuns (pentru Laila12Izabela):

Lucifer a fost si el inger a lui Dumnezeu, dar își dorea să conducă, iar Dumnezeu a fost nevoit să-l alunge.

unde scrie in biblie asa ceva?

| Holiday a răspuns (pentru Laila12Izabela):

Esti genul care cauta scuze pentru propriile esecuri oriunde, dar nu la tine. Ok, ai suferit o pierdere, dar si fratii tai au suferit aceeasi pierdere, ei sunt bine, tu nu.
Dai vina pe prieteni ca nu au fost ceea ce ai vrut tu, dar oare i-ai ales bine? Sau e normal ca un prieten sa faca ce vrei tu pentru tine? Poate ca nu, poate ai tu pretentii exagerate. Te-ai gandit la asta?
Am luat droguri, m-am lasat de sport, nu vreau sa am prieteni...etc...astea sunt doar slabiciuni ale tale, care, pe langa altele probabil, te-au adus unde esti. Dar bineinteles, altii sunt de vina. Pff.

| Laila12Izabela a răspuns (pentru Holiday):

Asculta bine pentru,ca nu am de gand sa repet de două ori,nu imi pasa de parerea ta si cum am mai spus si mai devreme,nu am povestit pentru,ca voiam sa iti fie tie mila sau oricărui altcuiva si in niciun caz nu sunt perfectă,de fapt,sunt atât de defectă,încât nu vreau ca nimeni sa imi urmeze exemplul. Cand am zis,ca le-a fost mai usor,m-am referit la faptul ca au fost capabili sa isi revina,iar eu am fost mai slabă,am fost crescută lângă oameni falși si in niciun caz nu am pretenții, exagerate, celor cărora le-am spus, ca sunt prietenii mei mi-au trădat încrederea în cel mai nenorocit mod.Nu doresc, nici celui mai mare dusman al meu sa pățească ce am pățit eu.Ai inteles? Nu le-am cerut niciodată prietenilor mei sa isi de-a viata pentru mine.Tu înainte să vorbești te uiti mai întâi la persoana ta? Nu imi caut scuze, am susținut mereu, ca nu sunt un bun exemplu pentru nimeni.Asa,ca sincer in situatia daca ai fi crescut ca mine daca ai fi indurat ce am îndurat eu, daca ai fi fost macar un pic in situatia mea ce ai fi facut? E ușor să vorbești, dar atunci când trăiești pe pielea ta, e cu totul altceva.M-au trădat cu toții, as da orice să întorc roata si fi facut totul diferit.Nu ai cum sa înțelegi si nici nu imi doresc sa înțelegi.

| RAY a răspuns (pentru Laila12Izabela):

,eu fost singura aici, prietenii mei au fost falși, eu nu imi fac prieteni, pentru ce, sa ma injunghie pe la spate?

exista prieteni falsi, da parca crestini se iubesc foarte mult intre ei

| minrest a răspuns (pentru Laila12Izabela):

Nu te judeca, draga Laila. Este de alta parere, mai precis nu crede ca daca ar fi totul bine, ar fi plictisitor. Citeste ce ai scris: nici tu nu crezi. Zici ca ti-ai dori sa fi fost totul bine, este? Tu il judeci pe el; il faci nemernic si idiot pentru lucruri pe care i le pui in gura tu.

| Holiday a răspuns (pentru Laila12Izabela):

"Asculta bine pentru, ca nu am de gand sa repet de două ori, nu imi pasa de parerea ta..."

De a mea poate ca nu, dar si a altora cel mai probabil e aceeasi. Si apoi te miri ca ti-au intors spatele toti. Probabil ca toti ti-au spus diverse lucruri, pe care in stilul tau, le-ai ignorat, iar apoi daca au vazut ca n-au cu cine discuta, te-au trimis la naiba cu smiorcaielile si figurile tale. E logic si normal.
In definitiv tu singura afirmi ca nu esti un exemplu bun, atunci de ce te mira ca ai probleme sau ca nu prea e nimeni care sa te respecte?!

| KKronstadt a răspuns:

Lucifer era deja creat. Numa' ca dragul de Luci a inceput sa puna intrebari si sa caute logica lucrurilor. Eh, lui Dumnezeu nu prea i-a placut chestia asta. Ca urmare, l-a exilat pe Terra, fiindca-l incurca la guvernare. Despre Adam si Eva pot sa spun doar atat: STFU!

| cascadoryes a răspuns:

Eu personal il vad pe Dumnezeu ca pe ceva bun, un spirit, Întâmplările bibliei pot fii creatii, Dar un Dumnezeu tot trebuie sa fie.Acele întâmplări ce te baga intr-o stare de confuzie, nu contrazic existenta Lui.

| AnneCyntia12 a răspuns:

Nici Dumnezeu nu e usa de biserica. laughing In lume nu trebuie sa fie doar bine, mai trebuie sa fie si rau. happy By the way, noi ne tragem din Adam si Eva.

| violeta88 a răspuns:

Pai daca Dumnezeu nu iar fi creat pe Adam si Eva nu mai existam noi. Adam si Eva nu au adus pacat in lume.In fine Dumnezeu nu l-a creat pe satana ci satana afost un inger care s-a intors in pottiva lui Dumnezue.Asa a fost sa fie.Nu uita nimic nu e intamplator in lumea asta!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru violeta88):

Daca Dumnezeu este atotputernic de ce l-a lasat pe inger sa se transforme in Satan? Da, asa a fost sa fie. Cand nu avem argumente ne bazam pe "asa a fost sa fie"

| WhiteAngel552004 a răspuns:

Draga Swwetly, eu nu mai sunt cea mai credincioasa persoana dupa ce m-am gândit putin la teoria asta cu Dumnezeu si o sa iti spun si de ce: In primul rand Dumnezeu i-a creat pe Adam si pe Eva, ei au avut 3 fii, unu dintre ei a murit, deci asta inseamna ca pentru a se inmulti populatia ar fi trebuit sa se "inmulteasca" cu mama lor ceea ce este un pacat. Daca stai putin si te gandesti iti dai seama ca totul este o facatura nascocita de oameni pentru ca oamenilor sa le fie frica de ceva supranatural.Stiu ca nu ți-am răspuns la intrebare fiindca nu cred ca exista un raspuns la intrebarea ta deoarece eu cred ca oamenii de la atata discutat pe subiectul asta au inceput sa se incurce in propriile lor minciuni.Cu toate astea sper ca ți-am fost de folos laughing

| Blaga_Adina_1985 a răspuns (pentru WhiteAngel552004):

Adam a fost creat după chipul lui Dumnezeu și trebuia ca gradina Eden sa fie plină de viață.Eva a fost creata din coasta lui Adam... povestea e lungă.In biblie nu sunt menționați decât fii.ei au trăit 900 de ani și au avut fii și fiice. Daca citiți Biblia cap coadă veți înțelege.Lucifer a fost izgonit împreună cu alți îngeri, cei numiți îngeri cazuti.Este posibil că aceștia să fi fost lăsați pe pământ.nu avea cum să existe atât de multe rase de oameni doar de la Adam și Eva.Cititi că veți înțelege.Biblia reprezintă o mică istorie a omenirii.

| Swwetly explică (pentru WhiteAngel552004):

Mulțumesc happy

| Steregoi a răspuns (pentru WhiteAngel552004):

Facerea 5:4:"Zilele pe care le-a trăit Adam după naşterea lui Set au fost şapte sute de ani şi i s-au născut fii şi fiice."

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Blaga_Adina_1985):

O mica istorie fictiva a omenirii, trebuie sa adaug.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Steregoi):

Dar tot incest se numeste. Apoi pe atunci se calculau altfel anii, astfel ca daca se calculeaza in anii nostri, nu ating 50 de ani. Nu am la mine documentarea necesara.

| Steregoi a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Cand Moise a scris Facerea prin 1350 ien lungimea anilor era ca in prezent. Dumnezeu nu i-a dictat ce nu era din punct de vedere comparativ cu ce era in timpul lui Moise. Iar legea contra incestului a fost data abia in timpul lui Moise. Pe timpul lui Cain potentialul de variatie genetica era mai mare si nu exista riscul malformatiilor datorita unor interferente genetice.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Steregoi):

Da, am inteles. Daca ai vazut ca Dumnezeu i-a dictat lui Moise, cu ce scria acesta? Ca sunt o fire curioasa, de aceea intreb.

| Steregoi a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Pe hartie de papirus. Avea cu ce scrie ca doar nu era hartie de papirus fara sa existe mijloace de scris mai ales ca Moise fusese student la casa faraonului si crescut de fiica faraonului.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Steregoi):

Ce scrie in biblie, pe ce a scris poruncile Moise?

| Blaga_Adina_1985 a răspuns:

Dzeu are sentimente? mie personal mi se întâmplă să fiu 100%sigura că ceva nu va merge și totuși încerc pentru că speranța moare ultima.nu se știe niciodată de unde apare surpriza. Vorbind despre biblie, este o carte despre învățături și nu poate fi înțeleasă de orișicine.Doar cei înțelepți vor reuși să descopere enigmele.Viata ar deveni plictisitoare dacă am avea totul pe tavă. Raiul și iadul sunt pretutindeni, chiar aici pe pământ. Unii sunt fericiți, altii plini de mânie însă e greu de înțeles că nu pică nimic din cer.Acum că și răspuns finalbig grinumnezeu l-a creat pe Lucifer pentru că este atotștiutor și știa foarte bine că nimeni nu îi poate lua locul.

| Steregoi a răspuns (pentru Blaga_Adina_1985):

Fructele "pica din cer" in sensul ca omul nu face nimic pentru ca sa avem fructe adica nu da la pompa sa se umfle fructele si sa devina mari dupa polenizare.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Blaga_Adina_1985):

Ai scris niste prostii, chiar si din punct de vedere religios. Nu stau sa-ti explic, ca si asa nu o sa fi de acord.
Se spune ca Dumnezeu este atotputernic. Atunci de ce lasa sa apara rele. O sa spuneti ca drept pedeapsa pentru pacate. Pai atunci unde mai este milostenia de care se spune? Dar unde ii este atotputernicia sa nu lasa sa se produca pacate? Sau atunci este cinic, ne lasa sa gresim si apoi ne pedepseste, chiar daca prin atotputernicia lui ne-ar putea opri? Cinism si rautate? Dar se spune ca Dumnezeu e bun. Aaaa! ne iarta doar daca ne rugam. Unde am mai vazut acest lucru, la scara mai mica? La stapanii de sclavi si de iobagi.
Da, biblia e scrisa sa nu fie inteleasa de orisicine, ca daca ar intelege-o cine ar mai respecta acele dogme ce anihileaza spiritul unui om?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ceea ce e pur stupid este faptul ca cei mai multi credinciosi cred in miracole. Asta inseamna ca ei sunt ferm convinsi ca Dumnezeu poate lua decizii privind vietile oamenilor.
Si te intrebi de ce ii lasa pe preoti sa sufere. (sa ii consideram pe ei, macar, ca fiind persoanele indreptatite sa creada in El, deoarece au fost educati cum sa interpreteze corect pasajele din Biblie - mai bine spus, sunt singurii credinciosi cu diploma)
Macar pe ei sa ii scape de conditia imperfecta a umanitatii si sa ii faca sa moara doar de batranete. Dar le permite cancerul, le permite sa isi vada familia furata, torturata, ucisa. Intr-un cuvant, le permite mizeria conditiei umane. Fix lor, celor care Ii duc cuvantul mai departe.
Deci, pentru cei mai multi credinciosi, Dumnezeu nu ar trebui sa fie decat intruchiparea raului.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu vezi ca si televiziunile au inceput sa se umple de prezicatori si sarlatani?
Pai daca nu i-ar lasa, cum ar mai explica sloganele: ferice de cei nacajiti, ca ei vor sti cei fericirea, ferice de cei bonavi, ca ei se vor vindeca, ferice de cei oropsiti ca ei vor stii ce-i bogatia s-a.m.d.
Imi cer scuze ca am spus cu cuvintele mele, ca nu am chef sa caut exact cum scrie in biblie. Adica exact cu ce spune Eminescu: Religia - o frază de dânşii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug,
Căci de-ar lipsi din inimi speranţa de răsplată,
După ce-amar muncirăţi mizeri viaţa toată,
Aţi mai purta osânda ca vita de la plug?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Blaga_Adina_1985):

La cata nedereptate exista in lume, oamenii ar trebui sa fie revoltati, dar ei in continuare cred ca Dumnezeu e bun, chiar daca el este creatorul nedreptatii, dar baietii destepti ce manipuleaza, stiu sa acopere bine ochii credinciosilor sa nu vada adevarul.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu nu exista,in schimb exista crestini care isi iubesc aproapele in caz ca nu stiai,crestini traiesc doar ca sa fie pe placul altora,ei nu sunt materialisti, tarfe cu o mie de fete, ipocriti, mincinosi nu, ei sunt sfinti