| BeatriceIMP a întrebat:

Am 12 spoturi cu led de 12V cu putere maxima de 7W fiecare. Am pus un transformator de 12V cu 2A si am observat ca nu ajung lumineaza la intensitate maxima.
Intrebarea mea este daca pun un transformator de 12V 10A se pot arde spoturile sau este ok?
Cum imi dau seama de cati amperi trebuie sa iau transformatorul?

Răspuns Câştigător
| armiaso a răspuns:

12 spoturi x 7w = 84W

W : V = A
84 : 12 = 7

daca nu ma insel, ceea ce e posibil, sa fie putin ruginita electrica mea.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E bun ce vrei să iei, nu se ard DACĂ tensiunea e de 12 v și nu mai mult

| Raducons a răspuns:

Iti trebuie un transfomator de 12v la 100W.Sa iei un tranformator electronic 12v la 120w exista la magazinele de electrice

| BeatriceIMP explică (pentru Raducons):

Multumesc mult :*

| Daniel323 a răspuns:

12V cu 10A este ok.
Fiecare spot consuma aproape 0.6A