| DewLoWoofy a întrebat:

Bună, am nevoie de ajutor cu chimia. Mâine voi avea teză la chimie şi sunt total pe lângă. Am aici o problemă pe care nu ştiu să o fac, problemele în general nu ştiu să le fac, dar dacă mi-aţi explica-o măcar pe asta, poate m-aş descurca şi cu celelalte. Deci : Calculaţi în câte grame se găsesc 0, 4 moli de Al2O3.
Cum adică câte grame se găsesc în moli? Ce sunt ăia moli? Nu pot înţelege chestiile astea, vă rog puţin ajutor aici puppy dog eyes Mulţumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| JinLing a răspuns:

Deci prima data faci masa moleculara al lui Al2O3, adica (27x2)+(16x3)=102
Adica 1 mol de Al2O3...102 grame
0, 4 moli Al2O3...x grame
De aici iese ca x= 0, 4x102 impartit la 1
adica 40.8 grame.
Raspuns la problema asta, in 0, 4 moli de Al2O3 sunt 40.8 grame.

2 răspunsuri:
| Duucu a răspuns:

Deci tu dai teză la chimie și nu știi ce-i aia mol? straight face Atunci ce cauți la profil real dacă nu știi BAZA chimiei?

| DewLoWoofy explică (pentru Duucu):

Da, am intrat pe Stiinte ale naturii pentru a invata. Chimia nu a fost niciodata punctul meu forte, acest lucuru datorita profesoarei care nu prea preda, nici un coleg de-al meu nu intelegea. Pana la urma nu e doar vina noastra, a elevilor daca nu stim o anumita materie, este de asemenea si vina modului de predate al profesorului. happy Just saying :3