| AndreiMihaita23 a întrebat:

Buna, am o intrebare.
Fac o ucenicie in Germania ca IT Systemelektroniker (adica învăț IT/Electrotehnică) si azi pe șantier l-am întrebat pe tehnicianul de la care învăț cum calculez sau mai bine zis care este formula de calcul atunci vreau sa măsor curentul electric care trece prin rezistența cum aflu cat iese.
Pentru cum stiti daca curentul electric iese rezistenta valoarea sa scade adica din 12V iese mai puțin.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Felicitari,ma bucur, bravo tie ca esti curios si vrei sa inveti

| Violleta2022 a răspuns:

Imi place la nebunie fraza asta, care nu face vreun sens:
"Pentru cum stiti daca curentul electric iese rezistenta valoarea sa scade adica din 12V iasa mai puțin".
In special "pentru cum stiti daca" laughing

PS Ai putea cantari o galeata de curent, unde-i scazi cei 12V si cine stie, poate-i afli rezistenta lui! laughing

| DANNY1004 a răspuns (pentru Violleta2022):

''Cantarii'' si '' aflii'' tot nu ''fac'' vreun sens.

| Violleta2022 a răspuns (pentru DANNY1004):

Daca nu ai simtul umorului, este bine sa mergi mai departe!

| Steregoi a răspuns:

Curentul nu iese. Curentul exista doar intr-un circuit închis.Te-ai dus in Germania ca sa vezi daca iese curentul dintr-un circuit?

| anonymus4106 a răspuns:

Nu e formula I = U / R? Adică rezistență mai mare înseamnă curent mai mic iar tensiune mai mare înseamnă curent mai mare.

| DANNY1004 a răspuns:

AnaMaria50, stiu ca m-ai trecut la ''ignorati'' ca sa nu iti mai pot raspunde, dar daca ai fost chiar asa de amuzanta, de ce ai corectat dupa ce te-am ironizat?
Eu am simtul umorului, dar tu nu ai simtul gramaticii si in plus te mai si apuci sa ii corectezi pe altii care macar au o scuza ca fac scoala in alta tara.
Culmea e ca te mai si voteaza unii pe aici sa fii utilizatorul anului happy

| sabin89 a răspuns (pentru DANNY1004):

Trebuia să laşi să treacă 24 de ore si pe urmă să-i spui, că după aia nu mai putea modifica. Am văzut si eu că foloseste mai mereu doi de "I" atunci când trebuie numai unul. Probabil e mult de când a terminat scoala si a mai uitat si ea regulile. happy

| DANNY1004 a răspuns (pentru sabin89):

Chiar nu ma gandeam ca o sa modifice, dar sigur gasea vreun motiv ca sa para ca are ea dreptate. Important e ca a corectat, dar robotelul TPU imi e dator acum.