| bestfully a întrebat:

Am o intrebare referitoare la biblie. Putem avea incredere in ea? Sunt foarte confuza. Am primit o brosura numita de ce putem avea incredere in biblie. Brosura are ca argumente profetiile: cucerirea Babilonului cu aproape 200 de ani inainte de caderea acestuia, faptul ca Babilonul urma sa devina o ruina, si chiar asa este, oamenii vor fi mai rai, vor fi razboaie, si multe altele. Dar eu pana acum consideram biblia o carte veche, scrisa de oameni primitivi. Argumentele m-au pus pe ganduri. Nu vreau sa mai iau dupa parerile altora, vreau sa cercetez, sa ma documentez, sa aflu singura daca biblia e demna de incredere. M-as bucura daca stiti carti, documentare, orice care sa aiba legatura cu biblia. Si as prefera ceva obiectiv, nu subiectiv, scris de creationisti. Desi Pavel Corut o critica extrem de mult, aceasta carte a reusit sa schimbe vietile multor oameni., in bine. E cartea cea mai raspandita de pe pamant, milioane de oameni o predica si in cele mai indepartate zone ale pamantului. Mama mea e martora a lui Iehova, dar eu sunt atee. Martorii fac multe sacrificii, ei chiar cred in biblie.Nu cred in viata dupa moarte, pentru ca biblia spune ca omul e tarana si acolo se va intoarce, si ca mortii nu sunt constienti de nimic. Ei iau exemplu din nemultumirea sufleteasca a regelui Solomon, considerat cel mai intelept. El avea totul, dar ii lipsea ceva. Se straduiesc sa le vorbeasca altora, sa fie buni, iubitori, se straduiesc sa predice, au o viata plina de sacrificii, isi dedica fiecare secunda din viata lui Iehova. Fac rugaciuni chiar si pentru mancarea pe care o au pe masa si considera ca Dumnezeu le-a dat-o, considera ca proprii lor copii sunt ai lui Dumnezeu, cand le moare cineva drag au o speranta profunda ca vor fi inviati, au foarte mult bun simt, sunt organizati, sunt linistiti, sunt laudati de majoritatea oamenilor pentru comportamentul lor(cu exceptia celor cu prejudecati), isi obliga copiii sa participe la adunari, ii iau cu ei. Binteinteles, ei cred ca le fac un bine. Cred ca o sa fie impreuna in paradis. Iar altii si-au dat viata pentru biblie si pentru credinta lor. Toate aceste lucruri ma pun pe ganduri.
Mama a zis ca ma bate vantul in toate partile daca nu am credinta. Stiu ca e mai bine sa fii credincios pentru ca ai o speranta. Dar e greu sa cred ceva ce mi se pare imposibil sa fie adevarat. Martorii cred intr-un paradis pe pamant, in care vor trai vesnic, daca vor face vointa lui Dumezeu. Ei critica preotii, refuza sa se inchine la icoane, la moaste. Unii dintre ei declara ca au citit, ca au studiat foarte mult biblia si sunt siguri ca este cuvantul lui Dumnezeu. Dar si eu m-am documentat si am aflat ca Maria era o prostituata, ca Isus a fost analfabet si ca ce a spus el nu este in Noul Testament. Daca e adevarat, cum pot atatia oameni sa creada intr-o iluzie? Cum as putea afla adevarul? Sunt mai multe evanghelii care au fost scoase de biserica, si acolo scrie aceste lucruri. Dar crediniosii spun ca au fost scrise dupa evanghelii, nu in acelasi timp. De asemenea ei dau vina pe Satana pentru ca incearca prin aceste carti sa ne indeparteze de Dumnezeu. As vrea sa pot fi in continuare atee fara remuscari, dar ma gandesc ca poate credinciosii au dreptate. Eu nu cred nici in existenta lui Satana. Mama a zis ca am ales sa merg cu Satana, dar eu i-am zis ca Satana e in om, omul poate fi si rau, fara nici un Satana. Dar mi-a raspuns ca el vrea sa ma pacaleasca ca el nu exista,. ca sa ma induca in eroare. Oare sunt pacalita de Satana? Mie mi se par povesti cele din bilbie, iar povestea cu invierea si cu paradisul e o poveste foarte frumoasa, dar nimic mai mult. Nu inteleg de ce oamenii o iau in serios. Sper sa aflu adevarul in aceasta viata. Oare chiar nu exista adevar absolut pe pamant? Totul e relativ?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Ceea ca scrii suna autentic, a framantare sufleteasca reala.
Eu ca si copil vazand credinta parintilor mei (nedictatoriali, prieteni) m-am molipsit de ea, apoi in urma unor dezamagiri relationale mi-am pierdut-o, am devenit agnostica, nu mai eram sigura de nimic, nici de existenta lui Dumnezeu; pe urma am revenit la credinta.
Intrebi daca exista adevar absolut sau totul este relativ. Daca sustii ca totul este relativ, inseamna ca nu poti sa spui in acelasi timp ca e un adevar absolut ca totul e relativ. Daca nu exista adevar absolut nu exista nici un motiv logic ca afirmatia totul e relativ sa aiba valoare de adevar, inseamna de fapt ca nu ai spus nimic.
Spui ca preferi sa citesti ceva obiectiv, nu ceva subiectiv, scris de creationisti.
Ideea de obiectivitate are ca premisa un standard impartial la care sa o raportezi. Daca obiectivitate insamna sa ai ca premisa anticreationismul, nu mai are rost sa cercetezi nimic, ca stii deja concluziile.Ateismul sustine ca e absolut sigur ca nu o fiinta dinafara materiei a creat materia. Pentru acesta afirmatie nu are nici o dovada materiala, de altfel cum ai putea avea deovezi materiale pentru a face aprecieri legat de ceea ce e dincolo de materie? Nu e tot un articol de credinta?

Poti incerca cu voce tare sa spui ceva de genul: Eu nu sunt sigura de nimic ma indoiesc de toate, nu cred ca existi, dar daca totusi existi, m-ai creat si e adevarat ce pretind unii ca ma iubesti atat de mult si vrei ceva de la mine, convinge-ma, arata- Te, surprinde-Ma! Poti sa incepi sa rasfoiesti si Biblia( eu zic de preferinta sa incepi cu evangheliile) si inainte sa spui de exemplu: daca existi si daca e Cartea Ta. fa –ma sa inteleg ce vrei Tu sa inteleg. Daca vrei sa gasesc oameni impreuna cu care Tu vrei sa te caut, scoate-mi-i in cale! Poate nu vrei sa fiu in ceata toata viata!
N-are rost sa-ti bati capul. Daca nu exista Dumnnezeu nu se va intampla nimic!

31 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Vai, vai, vai! Ce baieti buni sunt ortodocsii. Eu nu cred in zei, deci nici in D-zeu; lol ce nume e asta Dumnezeu?! Ha, ha, ha. Nu e nici un nume. "Pacat" ca acest zeu important si atotputernic are destule defecte...adica e handicapat pentru un zeu... El spune ca le stie pe toate dinainte, foarte interesant stii ce o sa fac dar vrei sa vezi ce fac; ha, ha, ha. Mi se pare inutil. Altceva. zeul asta atotstiutor este conectat la cateva miliarde de creiere de om.citeste gandurile, urmareste miscarile, asculta rugaciunile, raspunde rugaciunilor, pedepseste oamenii, rasplateste oamenii,

| Parintele a răspuns:

... dar de fapt el dinainte stie tot. Ce rost au toate astea? E atotputernic? daca da, in momentul in care ia o decizie, se poate razgandi? daca da, inseamna ca greseste, daca nu, inseamna ca nu e atotputernic. Martorii lui Yehova sunt niste fanatici carora li s-a spalat creierul cu clor. Am si eu niste cunostinte in secta asta. Mi-e mila de ei. Pe langa cele pe care le stiti ei mai au si multe obiceiuri foarte nebune, atunci cand refuza transplantul de organe sau perfuziile de sange. Ei mai au si niste sefi batrani care sunt considerati sfinti.Ha! Draga mea stai cu picioarele pe pamant, ramai atee, cerceteaza si nu te lasa trasa in capcana acestei secte perfide care se imbogatzeste de pe urma enoriasilor (ca in orice religie). Explicatia pentru credinta unora este ca sunt niste oameni fricosi care s-au nascut in familii indoctrinate religios. De mici le-a fost bagat in cap ca exista cineva sus, ca e bun, dar te pedepseste, ca te iubeste, dar te trimite in iad, stie tot despre tine, dar cand te rogi, te rogi la pereti, nu-ti raspunde nimeni. Asa cum ai invatat adunarea in clasa 1-a si n-o sa ti-o scoti din cap toata viata, asa patesc si astia cu religia: le este bagata in cap si nu o mai pot scoate. Frica de moarte a omului este iar un teren exploatat de religie si dupa cum stii toate religiile promit invierea si viata vesnica, fericita, dar nu acum. ok?! ha, ha, dupa ce o sa mori; pana mori...stai in genunchi, roaga-te, da de pomana, munceste, dar nu te imbogatii, da la saraci, fii fericit cu duhul, da-i la popa, da-i la dascal, da-i pe lumanari, da-i la groapa, da-i la botez, da-i la nunta, da-i la sfestanie, da-i la cersetor, CE? Banii! Banii tai. D-zeu are nevoie de banii tai! Majoritatea dovezilor stiintifice sunt impotriva "dovezilor" biblice. Totodata, mai nou, se incearca de catre credinciosi sa se faca o apropiere a lui D-zeu de stiinta, lool, niciodata! Deasemeni se incearca a se da o dimensiune stiintifica bibliei, La naiba biblia este o carte plina de greseli grosolane, plina de fapte urate, abuzuri sexuale, instigare la crima si fapte bizare. E scrisa de unii mai destepti din acele timpuri pentru prostii de atunci, insa dupa cum vezi exista multi prosti si azi si biblia li s-a potrivit ca o manusa buna. Doar cei care citesc biblia cu ochii inchisi pot crede ca este inspirata de catre un zeu. Sau cei pentru care biblia este citita de altii, de exemplu popii citesc din biblie doar ce trebuie.

| thealchemist a răspuns:

In primul rind nu poti sa spui ca martorii sunt crestini. sunt numai 2 biserici crestine, cea catolica si cea ortodoxa. atit. ce spune mama ta e din punctul de vedere al unei secte. si inca una foarte extremista. e pacat ca din cauza obtuzitatii lor unii aleg sa fie atei.
cel mai bine ar fi sa studiezi crestinismul din perspectiva crestina, nu din punctul de vedere pervertit al unui cult minor si care se evidentiaza doar prin publicitatea pe care si-o face. dpdv crestin poti sa-i spui mamei tale ca ea este satanista, ca si restul cultelor pseudo-crestine care sunt mai multe decit pot sa enumar eu aici.
iar povestile din Biblie sunt reale, numai ca trebuie sa le intelegi corect, iar din perspectiva martorilor sunt putine sanse. oricum, te felicit ca ai rezistat pina acum spalarii creierului, si decit sa intelegi totul gresit e mai bine sa ramii atee pina vei avea sansa de a studia crestinismul in mod corect. nu stiu exact ce sa te sfatuiesc, doar ca trebuie sa fii foarte atenta cu privire la ce numesti crestinism si ceea ce alegi sa crezi.

| Duhovnicul a răspuns:

Eu nu pricep de ce sunteti atat de convinsi ca biblia aia e adevarata... Doar pentru ca are o vechime de 2000 de ani inseamna ca e pe bune? Sa fim seriosi.
La faza cu "vor fi razboaie", mda chiar sunt foarte multe razboaie si conflicte, dar ghici ce? Din cauza religiei sunt : cruciadele, inchizitia, permiterea sclaviei, persecutarea homosexualilor, subjugarea femeilor precum si terorismul religios. Cei care au scris biblia au fost totusi constienti ca omul e dominat de instinctele sale animalice si ca ne vom omori intre noi laughing. Oamenii cred pentru ca au fost indoctrinati de mici sa creada si functioneaza de minune, pe langa asta le este frica de moarte si isi pun mari sperante in acest zeu.

| anad a răspuns:

E bine sa ai o credinta, dar nu impusa de altii, ci in ceea ce simti tu ca accepti, crezi,, te ajuta, te linisteste si te impaca sufleteste cu tine si cu ceilalti.

Răspuns utilizator avertizat
| andre999 a răspuns:

Draga mea, Noul testament este cuvantul lui Dumnezeu si pe acesta s-a creat baza crestinismului. Nu stiu unde ai citit tu ca Maria era prostituata asa ai auzit de la Pavel Corut care are o forma de pseudocultura fara sa stie de fapt ceva. Hristos era intr-adevar analfabet asa cum au fost toti marii profeti ai lumii. Coranul a fost scris de analfabetul Mohamed dar acea carte nu poate fii egalata cu nimic pamentean. Shakespeare pe langa Biblie sau Coran "este un scriitor din Gaesti ". Nu mai crede toate prostiile, documenteaza-te cerceteaza si vei afla adevarul si acel adevar este Hristos. Citeste acele evanghelii care spui tu ca le-a scos Biserica si vezi ce scrie in ele, du-te la Biblioteca centrala din Bucuresti. Noi suntem fiinte eterne daca am muri maine ce rol am avea aici? daca am disparea absurd din natura ca o capra inseamna ca Universul este cea mai mare absurditate. Eu iubesc stiinta si cu ajutorul ei l-am descoperit pe Dumnezeu, studiaza biologia celulara, studiaza astronomia, studiaza ce au scris marile genii ale omeniri despre biblie ( newton si kepler au fost nebuni dupa Hriostos, iar newton a studiat in amanunt Biblia ) Einstein spunea ca "Stiinta fara Dumnezeu este schioapa si religia fara stiinta oarba". Studiaza, afla, documenteaza-te.Sunt necesari ani de zile ca sa ai raspuns la toate intrebarile legate de Biblie si ca sa iti consolidezi credinta. Adevarul absolut este Hristos.

| Adyr0 a răspuns:

Daca recunosti faptul ca esti pacatoasa si ca Isus este singurul care-ti poate ierta pacatele, ca a murit pe cruce pentru pacatele TALE si ale lumii, poti sa-ti vezi linistita de viata si poti sa fi convinsa ca vei avea viata vesnica.

Vechiul Testament este felul in care Dumnezeu arata cat de pacatoasa este firea omului si oricat ar incerca nu poate sa respecte toate regulile impuse de El. In Noul Testament Dumnezeu cunoscut si ca Isus, ofera GRATIS viata vesnica NEMERITATA oamenilor, prin varsarea sangelui SAU NEVINOVAT SI NEPACATOS. Isus a fost singurul om de pe Pamant care n-a fost pacatos, SINGURUL, si deci SINGURUL care-ti poate da viata vesnica si-ti poate ierta pacatele. Gandeste-te ca e vorba de un Zeu care a venit pe pamant si a trait in randul oamenilor, ca un om, avea nevoie de somn, de mancare, n-ai sa gasesti asa ceva in nicio carte de mitologie sau SF. A fost cel mai frumos gest facut de cineva pentru umanitate, ceva de genul UNUL pentru toti. Stiu ca pare greu de crezut dar asta-i realitatea.

Eu nu sunt de acord cu nicio religie de pe pamant. Religia prin traditiile sale babesti matura pe jos cu Biblia ceea ce nu-i prea frumos. E bine sa mai citesti din cand in cand din ea, mai lasa toti carturarii si preotii ca nu fac altceva decat sa-ti spele creierul cu toate doctrinele lor. Si in legatura cu mama ta, Isus a zis ca oricine isi va lasa familia si-L va urma, va fi recompensat pe masura. Numai bine!

| greudespus a răspuns:

Sa stii ca putini oameni am intalnit cu asa preocupare sincera.Mai intai, te sfatuiesc sa nu crezi nimic decat daca ai studiat problema.Inteleg ca biblia ti-a captat atentia, te-a pus sa cauti un raspuns.Atunci studiaza mai departe, si vei sti.Nu studia biblia din prisma unei anume secte, biserici, etc. Asculta ce crede fiecare cult, iar la urma vei elimina credintele care nu le crezi conforme cu biblia.Adevarul nu este al meu, sau al tau, sau al lor, ci al lui D-zeu. Daca face sens ce zice o biserica hulita de altii, asculta-i si mai departe.Aici este confuzia legata de biblie, ca lumea crede ca marile biserici crestine marturisesc exact cum este scris in biblie, dar nu este asa. Ex:un om oarecare moare. Biblia zice ca omul acela ramane viu pentru D-zeu, insa el nu mai stie nimic, pana cand va fi reinviat. Daca nu este reinviat la revenirea lui Hristos, atunci va fi reinviat pentru a fi distrus impreuna cu ceilalti nelegiuiti(oameni si ingeri decazuti).
Bisericile mari spun ca trupul putrezeste, dar sufletul ramane perfect constient, si a 3-a zi este judecat, apoi merge in rai sau in iad, sau in purgatoriu (doar la catolici). Daca nu ajunge in rai, insa familia face pomeni si parastase, atunci poate fi iertat si sa mearga in rai. Sigur nu toti sunt iertati, dar este indicat sa se faca pomenile si parastasele pentru toti.La tara preotul ia 10-20 ron pentru slujba de la locul parastasului+mancare, colaci, coliva, vin, etc. Poate avea si 10 pe saptamana(caci se face la 9 zile, la 6 saptamani, la 3 luni, la 6 luni, la an, la 7 ani), sau nici unul.La biserica ia 15 ron pe sfintirea colivei, etc.Sarbatori multe, inseamna un sistem care aduce venit.Deci este o afacere. Un sistem mafiot ridicat pe ce baza biblica? Apoi oameni intregi la minte care judeca cu propria minte se intreaba cum de le merge.Pai simplu, spun ca cine nu crede este impotriva lui D-zeu si merge in iad unde va fi chinuit vesnic.Asa ca oamenii spun ca biblia este o facatura, iar bisericile niste sisteme mafiote.
A cui este vina? A celui care minte pentru bani? A celui care nu cerceteaza dar injura? A lui D-zeu ca permite asa ceva? Majoritatea baga capul in nisip si se fac ca nu vad. Merge o zi, o luna, un an dar nu o viata.Vad ca unii recomanda sa iti vezi de viata si sa te distrezi, sa faci ce iti place, etc.Pai pentru asta este viata, pentru placeri de-o clipa care creaza dependenta? Spune-mi o placere care in final nu te degradeaza.Si sa zicem ca ajungi totusi fericita, cat crezi ca tine: un an, zece, o suta. Dar pierzi mii de miliarde de ani de fericire autentica.Crezi ca D-zeu este o fiinta anosta, singura si depresiva careia nu i se impartaseste dragostea? Asa vad unii oameni. Dar ei stiu ce este fericirea, nu ca D-zeu, nu!
In concluzie, biblia are sute sau mii de preziceri implinite, sau care stau sa se implineasca.Merita toata atentia.Stii multi zic ca este scrisa de oameni, insa cel putin un lucru vine direct de la d-zeu:Tablele legii inscriptionate cu cele 10 porunci.(vezi Deuteronom cap 10). Culmea este ca tocmai cei care cred ca D-zeu le-a dat, tocmai ei nu le respecta (ex: porunca a 2-a, dar mai ales a 4-a.) D-zeu zice sa ne odihnim in ziua a7-a(Sambata pe atunci), iar crestinii tin duminica(Sunday= ziua soarelui).
Isus zice ca pana nu va trece cerul si pamantul(vezi Matei 5), nu va schimba un cuvintel din lege(cele 10 porunci), dar crestinii spun ca Isus a desfiintat legea.Asa ca adevarul a fost mult timp pervertit, biblia era o carte rara, pentru elite, tradusa in romaneste abia pe la 1700. Dupa 1989, biblia este la indemana oricui, si oamenii sunt stiutori de carte, au si timp liber, si conditii de trai (locuiesc in apartamente cu apa curenta, caldura, electricitate, etc).
Martorii lui Iehova au si ei o lumina, dar sunt si lumini mai clare si mai puternice.In cer vor ajunge si martori ai lui Iehova, si ortodoxi, si catolici, si adventisti, si baptisti etc, dar nu si atei.Nu ma pronunt de musulmani, hiundusi, evrei, etc. Oricum se cere un anume tip de comportament, dar se intra prin credinta. Teoretic cine crede in Isus Hristos, ca fiind Dumnezeu(sau parte din El, fiind fiul sau), si crede ca a rascumparat pe orice om care crede in rascumparare, si mai crede ca a inviat, si ca va invia toti mortii pentru judecata, intr-o zi hotarata din viitor, este mantuit (vindecat, salvat). Daca nu dezvolta un caracter izvorat din invataura Lui, atunci dovedeste ca nu crede si deci respinge darul primit gratuit, dar care a costat un pret de neestimat, fiind vorba de suferinta Lui D-zeu, intrupat in chip de rob.Deci El care nu trebuia sa moara a murit, iar noi care nu trebuia sa traim (datorita nelegiuirilor facute) vom trai. Un schimb drept, inaintea lui D-zeu.Singurul fel in care omul mai putea trai. Cere de la D-zeu lumina, si nu iti va da intuneric!

| yumeee a răspuns:

Sună ca şi cum mama ta este excesiv credincioasă ( citez : "Mama a zis ca ma bate vantul in toate partile daca nu am credinta.") şi pare că îţi bagă gărgăuni în cap. Una e să-i spui copilului ce este Dumnezeu, ce este credinţa, să-i dai simţ spiritual, alta e să-i spui că satana îl vrăjeşte şi că o să îl "bată vântul din toare direcţiile" dacă nu are credinţă.
Eu spre exemplu nu sunt religioasă. Nu pot să mă conving că nenea magic a suflat şi au apărut oameni, animale, vegetaţie etc. Dar cred în existenţa cuiva superior nouă, care învârte zarurile. Atât.
Mai bine ai propria ta personalitate şi propriile tale concepţii. Dacă tu alegi să consideri că "povestea cu învierea şi cu paradisul este o poveste frumoasă, dar nimic mai mult", atunci, so be it. Nu îţi trăi viaţa în nu ştiu ce remuşcări induse de religie. Una e să fi credincios, alta e să fi exagerat. În ziua de azi religia te incurajează să fi primitiv, sub motivul că bogăţiile de pe pământ nu le iei în rai. Ei şi, să spunem că aşa e, dar ăsta e un motiv să trăieşti ca un cerşetor? Deja religia nu mai are tangenţă cu credinţa. Părerea mea.
O zi faină!

| ileanaadrianastan a răspuns:

Biblia este o Carte judaica plina de metafore. Cel putin asa consideram noi, judeii. cei care am scris-o. Care sunt aceste metafore? Pai, referirile la antropomorfismul si defectele de personalitate ale Creatorului Universului, care pot fi detectate in cuprinsul acestei Carti judaice in excelsis. Trebuie sa cititi cu maaare atentie Biblia, pentru a nu cadea cumva - shelo neda sau Doamne fereste - in blasfemiile incriminate pe foarte buna dreptate si foarte justificat de scriitorul roman Pavel Corut.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Biblia este o Carte evreiasca plina de metafore. Care sunt metaforele? Referirile la antropomorfismul Creatorului Universului. In asta rezida frictiunile existente intre evrei si crestini. Crestinii iau ad litteram aceste referiri, iar noi, evreii, le sugeram sa le ia in sens figurativ. Ce este esential in judaism este Unicitatea si Incorporalitatea Creatorului Universului, alaturi de Perfectiunea, Omniscienta, Omnipotenta si Eternitatea Lui. Pavel Corut a avut perfecta dreptate atunci cand a aratat cu degetul acuzator inspre chestiile pe care crestinii le iau ad litteram. Poate si judeii le-au luat pe timpurile acelea desertice. Dar acum nu se mai intampla asa ceva. Acum Creatorul Universului, Cel Caruia Ii spunem Adonai, este Spiritul descris anterior. Si avem Probe cu o majuscula teribil de maaare. Din nefericire, aceste Probe nu sunt facute publice de Cei care conduc la moment planeta.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Biblia este o Carte evreiasca plina de METAFORE. Cel putin asa o considera judeii, cei care au scris-o. In opinia noastra, Biblia e posibil sa fi fost inspirata divin, dar a fost scrisa de oameni si pentru oameni. Exista in Biblie(Vechiul Testament) unele fraze destul de dubioase (a se citi blasfemice). Insa Rabinii ne recomanda sa le consideram metafore. Singurul lucru batut in cuie - cum s-ar zice - este Personalitatea lui D-zeu/Adonai, descris ca un Spirit etern, omnipotent, omniprezent, atotcunoscator, perfect, moral, just, lipsit complet de atribute humanoide. Toate celelalte sunt supuse interpretarii si dezbaterii.

| loli_8683 a răspuns:

Hei! oamenii au cautat dintotdeauna lucruri, fiinte sau orice alta forma de a explica lucruri pe care nu le-au putut intelege. E important daca tu, in sinea ta, rezonezi cu ceeace predica bibilia. relatia cu Dumnezeu, pana la urma, e ceva foarte intim si se poate construi dincolo de invataturile pe care le predica orice religie. e bine sa citesti Bibilia. Cultura religioasa poate sa fie oricand un atu. Daca alegi sa crezi in Dumnezeu si el exista pana la urma nu pierzi nimic. Daca nu exista si tie iti face bine sa crezi, din nou nu ai pierdut nimic. Sa fii habotnic si sa absolutizei prezenta si credinta in d-zeu e diferit de a crede in d-zeu.

| Asdfasdefta a răspuns:

Biblia? Eu cred doar ca biblia ne tine departe de a face lucruri prostesti.Astfel,ne ajuta sa fim mai"curati" la suflet. Dar biblia nu inseamna... Dumnezeu.
Eu cred ca, Dumnezeu exista dar, nu cum ne inchipuim noi.Intr-adevar,ceva exista.Nu suntem numai noi de capul nostru. Dumnezeu nu este la fel ca noi, cu fata unui om, dar se spune asa pentru ca noi nu putem intelege forma lui.
Cat despre rai si iad.nu cred asa ceva.Reincarnarea e mult mai credibila si mai "posibila". In mod sigur, Dumnezeu nu ne-a dat viata ca, dupa ce murim "sa se sfarseasca filmul".
Tu vrei sa afli multe si daca ar sti cineva exact, si ti-ar spune asta, nu l-ai crede pentru ca nu stii cert cum se desfasoara lucrurile.
Intrebarile acestea sunt puse prea repede.In viata aceasta avem "nivelul" prea scazut ca sa putem intelege ce se intampla. Oricat te-ai stradui exista acolo undeva o mica eroare care te face sa nu intelegi.
Sper ca te-am ajutat, chiar daca ti-am vorbit mai mult despre cum "nu intelegem noi anumite chestii".happy
E bine sa fii credincios...si o sa fii in clipa aceea cand iti doresti ceva mult si te rogi pentru ca sa ti se indeplineasca. Dumnezeu nu vrea sa facem nimic.Cred ca el ne-a dat viata ca sa o traim, iar noi am facut din ea o pustcarie.
Nu esti pacalita de Satana.Asta e mintea ta care incearca sa gaseasca un raspuns cert.

Sa nu uiti de funda!winking

| Costel95 a răspuns:

O! Cum va robit Satan! Cate minciuni ati scris! Parca toata lumea a luat-o razna! Cum poti spune ca nu exista Dumnezeu?:O Cum poti spune ca Biblia e o carte falsa? Voi chiar credeti ca omul a evoluat din maimuta? Daca omul ar fi evoluat din maimuta de unde ar fi aparut maimuta? Nu se poate forma ceva din nimic. Dumnezeu este sfant, el stie tot, vede tot. Els tie ce se va intampla ianinte ca omul sa fi facut. Dar El vrea sa ne arate noua oamenilor, cand Dumnezeu l-a pus la incercare pe Avraam, Dumnezeu stia ca Avraam va face orice pentru Dumnezeu, dar El n-i la dat pe Avrram ca exemplu noua. Ca noi sa putem citi in Biblie dspre el, sa luam exemplu de la el. Iar pentru al cunoaste pe Dumnezeu, nu-i deloc greu, dar trebuie sa ai o inima sincera inaintea Lui, sa fi smerita, sa recunosti ca tu L-ai rastignit pe isus si sa-ti ceri iertare. Daca tu vrei sa-L cunosti pe Dumnezeu si-L cauti zi de zi, nu se poate ca Domnul sa nu-ti raspunda. Iar despre iad...iti garantez ca exista. Daca mama ta zice ca nu exista, eu iti spun ca exista. Daca mama ta zice ca va mosteni pamantul, eu iti zic ca tu tebuie sa ajungi in rai, cum a spus Isus. Isus a spus ca merge la Tatal, adica in rai pentru a ne pregati un loc, chiar El a spus ca daca nu ar fi destule locuri in rai, ne-ar fi spus. Dar El s-a dus sa pregateasca pentru fiecare un loc. Daca vrei sa afli adevarul citeste Biblia.

| WickedBoy a răspuns:

Bla bla bla apostoli blablabla. deci:
1. Dumnezeu exista pentru cine crede in el si nu intr-o carte idioata care se presupune ca a fost scrisa de alesii domnului
2.Satanna, rai iad, din nou blablabla pentru ca nimeni nu s-a dus acolo cu un microfon sa declare :buna ziua este data de... si ma aflu in rai/iad
3. Da, totul e relativ.
4.Mama ta e cam nebuna sa iti zica ca esti pacalita de satana
5.Nu trebuie sa aflii adevarul, trebuie doar sa iti traiesti viata si sa faci ce iti place.
6. Daca vrei sa aflii daca exista iad sau nu poti grabii putin lucrurilelaughing

Mie sincer nu imi place sa cred ca blablabla Dumnezeu blablabla satana blablabla Iisus. Vreau sa imi traiesc viata cum trebuie, sa am o familie si sa fac ceva pentru ai ajuta pe cei care au nevoietongue

Tu faci cum vreilaughingwinking

| Азбука a răspuns:

Mai bine citim ceva din biblie decat intrebarea ta.
Fa-i un rezumat, posteaza-l, si poate raspunde careva...

| Азбука a răspuns:

"Nightnday a răspuns:
Apropo, răspunsul meu este direct adresat autoarei discuţiei, este personalizat, aşa că numai ea are dreptul de a-l aprecia. Nu este nevoie de calificativele voastre. "

- Exista mesagerie privata, si cu siguranta doar posesorul intrebarii ti-ar fi "apreciat" raspunsul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia si citeste harap alb, si biblia. dupa aia putem discuta diferenta, dintre ele.sant povesti amandoua. una iti trebuie la scoala, la bac. cealalta iti trebuie in viata si dupa viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Si eu m-am documentat si am aflat ca Maria era o prostituata, ca Isus a fost analfabet si ca ce a spus el nu este in Noul Testament." Sunt două Marii. Una, într-adevăr, a fost o păcătoasă, se numea Maria Magdalena şi s-a căit pentru ce a făcut, primind iertare. Cealaltă, soţia lui Iosif, este cea care i-a dat naştere lui Iisus Hristos (eu sunt ortodoxă şi scriu cu doi de "i"). Ce se află în restul citatului sunt bazaconii; nu ştiu ce cultură generală avea El (Doamne, iartă-mă că pun astfel problema), dar prin învăţăturile Sale, se poate observa că este personificarea Înţelepciunii.
"Oare sunt pacalita de Satana?" Nu, se numeşte liber arbitru. Ne-am născut cu acest dar şi în noi stă dreptul de a ne alege stilul de viaţă şi motivaţiile, oferindu-ni-se diferite variante şi cumpene.
"Sper sa aflu adevarul in aceasta viata. Oare chiar nu exista adevar absolut pe pamant? Totul e relativ?" Noi nu putem ajunge la adevărul absolut. Suntem oameni, muritori, supuşi greşelii. Tindem spre absolut, adică spre cunoaştere, spre îmbogăţire spirituală şi înţelepciune, dar este imposibil să admitem cu certitudine concluziile la care ajungem. Nici în ştiinţă nu există adevăruri absolute, de exemplu în ceea ce priveşte o teorie unificată a fizicii: există, pe de o parte, relativitatea generalizată (mecanica clasică) şi pe de altă parte, principiul de incertitudine (mecanica cuantică); ele sunt incompatibile, dar ambele au adevărurile lor.
Consider că Martorii lui Iehova, precum şi alte secte, au o credinţă eronată. Discută cu un preot creştin, sau mai bine cu un profesor de religie şi îţi va explica pe îndelete.
În fine, credinţa trebuie să vină din inimă. Întodeauna vor exista oameni care să încerce să denigreze tot ceea ce înseamnă Biserica. Roagă-te lui Dumnezeu pentru luminarea minţii şi vei primi nişte răspunsuri. Consideră aceasta o "cumpănă" prin care treci. Faptul că îţi pui întrebări deja este un început către cunoaştere. Îţi recomand să citeşti şi să vizionezi materialele lui Dan Puric.
Faptul că ai ajuns în această cumpănă trebuie să te facă să înţelegi că eşti o fericită, că eşti tânără şi de pe acum Dumnezeu încearcă să te ridice. Cunoaşterea religioasă nu are un drum anume, nu impune nişte paşi cu citirea într-o anumită ordine a unor materiale, totul va fi "la întâmplare", pentru că această întâmplare o decide Dumnezeu. Şi dacă eşti dispusă să acorzi o şansă credinţei, urmăreşte cu atenţie tot ce ţi se întâmplă. Roagă-te lui Dumnezeu când eşti într-o situaţie limită, sau într-o dilemă, sau într-un necaz şi ai să simţi că te ajută. Din acel moment, vei şti că Dumnezeu există. Şi există pentru a face bine, nu pentru a face rău. Vei auzi că Dumnezeu pedepseşte lumea pentru păcate; oamenii sunt Creaţia Lui şi nu le doreşte moartea, dar le dă aşa câte-un semn ca să le revină memoria. Compară relaţia dintre Dumnezeu şi om cu relaţia dintre părinţi şi copiii lor. Vei găsi foarte multe asemănări, în sensul în care părinţii se străduiesc să asigure supravieţuirea şi fericirea copiilor lor, în ordinea aceasta.
Informează-te la tine în localitate şi asta, de regulă, prin oamenii Bisericii, dacă se organizează vreun pelerinaj, adică o excursie de o zi-două la nişte mănăstiri. Urmăreşte cu atenţie tot ce se întâmplă acolo şi bagă la cap. Deocamdată eşti în faza de acumulare de informaţii. După un timp, vei simţi şi roadele. Totul este să nu iei o atitudine de Gigi-contra atunci când o persoană credincioasă te învaţă ceva. Învaţă-te să pui întrebări de genu' ce simte un credincios după ce merge într-o biserică, într-o mănăstire, la o slujbă de dezlegări de farmece, de Sf. Maslu, dacă în urma acestor practici s-au vindecat sau şi-au ameliorat sănătatea, dacă şi-au rezolvat probleme de ordin material sau o nedreptate făcută de justiţie etc. Vei fi uimită să afli câte lucruri bune li s-au întâmplat acestor oameni. Cu timpul, vei simţi şi tu micile-mari minuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropo, răspunsul meu este direct adresat autoarei discuţiei, este personalizat, aşa că numai ea are dreptul de a-l aprecia. Nu este nevoie de calificativele voastre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@abc Mulţumesc pentru sfat. Tare mult m-ai luminat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia e intr-adevar cuvantul inspirat a lui Dumnezeu. Daca chiar iti doresti sa afli adevarul, te rog sa o intrebi pe mama ta despre multele profetii ale Bibliei care s-au implinit sau care sunt in curs de implinire. Din asta poate iti dai seama ca Biblia e demna de incredere.

| cornelm1976 a răspuns:

Biblia e o povestire adeseori cu subintelesuri dedublate de pilde. E bine ca nu crezi in existenta lui Satana. Tu in ce divinitate crezi?

| alexandrucorsate a răspuns:

Cata prostie sa nominalize-zi pe cineva care iti spune ca daca nu crezi in Dumnezeu nu ti se va inampla nimic! draga eve mai ia inca o data biblia si citeste noul testament pana cand ai sa il intelegi. " larga si mare este calea care duce la pierzaree si multi sunt cei care merg pe ea dar mica este porta si ingusta este calea ce duce la viata si putini vor fi cei ce merg pe ea "