| David765 a întrebat:

Bună! Care ideologie credeți că a fost mai distrugătoare pentru Europa în secolul 20? Nazismul lui Adolf Hitler sau comunismul lui Iosif Stalin?
Dacă s-ar face un referendum și ați fi puși să alegeți care ideologie să reprezinte țara, ce ați alege?

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa parerea mea ambele au fost la fel de rele, este greu sa pui una in fata celeilalte.
Asa fiind nu as alege niciuna dintre cele doua, daca doar astea ar fi optiunile nu m-as prezenta la referendum.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu că ar fi una mai bună decât ailaltă, doar că nazismul a fost mai concentrat și oarecum eradicat in zilele noastre. Comunismul a domnit zeci de ani asupra oamenilor și a educației acestora.

Nu as alege o anume ideologie pentru alții, dar simpatizez țările nordice

| GabiDumitrescu a răspuns:

Comunismul cu siguranta. Nazismul permitea virfurilor sa exceleze, uneori tolerind si lipsa implicarii ideologice, mergind pana la a tolera oameni profesionisti pe felia lor care se opuneau multor opinii/conceptii oficiale dar erau totusi utili. Stalin si comunismul in general elimina mai toate virfurile din toate domeniile pentru ca in aproape toate cazurile, nu poti fi si super inteligent/profesionist si un sclav ordinar lipsit de principii. Rezultatele s-au vazut si atunci, in stagiile initiale ale operatiunii Barbarossa dar si in razboi per total (pierderile colosale ale rusilor au fost datorate in special imbecilitatii lor si lipsei de respect pentru viata umana, mai ales a soldatilor proprii, cum se vede ca e cazul si acum in Ucraina), se vad si acum (pe linga Ucraina, pe care am mentionat-o, a se vedea China). P.S. Daca ar fi sa aleg intre cele doua, as merge pe nazism fara nici o problema, cu riscul de a ma vedea declarat inapt dpv medical si eutanasiat cateva zile mai tirziu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nazismul si monarhia de la noi nu au mers mina in mina. Omiti ca asa-zisul rege era un putzulica la degetul mic al lui Antonescu. La rindul lui, Antonescu avea de ales intre un rau mai mic si care aparent era pe cale sa cistige razboiul si raul mai mare care oricum deja incepuse sa ne manince incepind de la colturi. In locul lui ce ai fi facut? Cum poti zice ca nazismul era ideologie medievala cand se punea mult mai mult accent pe invatamint si valorificarea oamenilor cu potential decat in comunism, unde limbincuristii aveau intotdeauna intiietate?
P.S. Nu sustin nazismul, ci il aleg ca raul mai mic cand cealalta alegere e comunismul, atita-tot.

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Bati cimpii - https://www.britannica.com/topic/education/Nazi-Germany
2. Da si nu prea - https://en.wikipedia.org/wiki/Women_in_Nazi_Germany - ce crezi ca ar face hauristii la noi daca ar avea majoritatea?
P.S. Evreii nu sunt neaparat cei mai destepti, doar ca pun mare pret pe educatie si interactiune cu cei din jur. La noi... din parti.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Am zis eu asa ceva? Vezi operatiunea Paperclip. Oare de ce a existat ea, daca erau asa de grei de cap?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Si ce, americanii nu au facut segregatie rasiala si au halit comunitatea lgbtqxyz+ la greu intr-o perioada? Sa nu pictam raul doar in alb sau negru...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Vezi cum era cu invatamintul pentru mase si cum puteau sa ajunga si saracii bogati/bine-vazuti...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Iar nu ai habar ce vorbesti. Spre deosebire de comunism, unde initiativa privata era doar in sfera penalului si a 2-3 afaceri tolerate din diverse motive (chestii istorice, uneori afaceri de familie cu produse agreate de dictator, cum erau aia cu braga), in Germania - inclusiv cea nazista, dar atunci cu exceptia evreilor, desigur - orice agarici putea incepe o afacere si sa o creasca. Ca iti plac tie miturile cu bogatii care halesc sange de copchil, asta e partea a doua. Cunosti milionari in euro? Eu da. Nu penalitati, ci oameni care au plecat de la un nivel mai jos, maxim mediu cu ceva aport din generatiile vechi (o familie de evrei, de exemplu, care la lovilutie in 1989 au folosit bijuteriile ascunse ale batrinilor lor ca sa dea drumul unei tipografii, iar acum ruleaza niste sute de mii de euro lunar).

| GabiDumitrescu a răspuns:

Putini stiau my ass, iarasi bati cimpii. Ti-am dat link mai devreme cu educatia in Germania interbelica si cum era asigurata pentru mai tatz, nu? Esti amuzant cu regimul de stinga, dar nu. Daca eu prosper si creez niste mii de locuri de munca noi in fiecare an e mai bine decat sa fac bani moderat si sa contribui ca spartul la buget ca mai apoi sa nu se intimple nimic cu banii aia. Crezi ca regimurile de stinga ajuta cu adevarat pe toti? NU, ajuta si stimuleaza LENEA. Uite, exemplu de combinatie de stinga - acum, statul roman da granturi de pana la 2 milioane de euro, nerambursabile. In ce domenii? Horeca, alimentatie, turism, organizare de evenimente. Pentru ce? Compensarea costurilor la energie! Deci eu am hotel, sa zicem, tu iti faci firma de vindut energie, mi-o dai la suprapret, statul ia si baga banul, eu ti-l dau tie. Uite, schema de stinga.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nici stinga si nici dreapta nu ar trebui sa sustina sponsorizarea oricarui cult religios de catre stat. Si nici macar facilitatile acordate lor. Sa opereze maxim ca niste ONG-uri.

| johnnny123 a răspuns:

Este ca și cum ar trebui să alegi între două forme la fel de odioase de cancer. Irelevant.

| CostinAlamariu a răspuns:

1. Comunismul a fost mai distrugător. De fapt a fost cea mai distrugatoare ideologie din istoria umanitatii
2. Distributismul

| Brizbriz a răspuns:

Ce iti place mai mult capsune rosu sau ciocolata
Hitler a intors Europa peste cap
Stalin ne-a tinut in comuism 40 de ani
daca ma pui sa aleg care e raul cel mai mic, atunci ma... scarpin in cap big grin

| CIaudiu a răspuns:

Comunismul a fost si va ramane cel mai distrugator sistem politic. La a doua intrebare evident ca as alege ideologia italienilor.

| BabaOarba a răspuns:

Stalin a facut mult mai multe victime decat Hitler. Lenin a facut si mai multe victime decat Stalin. Comunismul s-a intins ca o ciuma si a facut victime in multe alte tari.

Consider insa ca ambele sunt la fel de periculoase. Diferenta este ca nazismul nu a avut atat de multi adepti. Comunismul a fost imbratisat de popoare intregi, si ca ideologie sunt multi care accepta comunismul ca fiind o solutie, desi peste tot pe unde a fost implementat a fost un fiasco, nu este nici macar un singur exemplu pozitiv (exclud comunismul chinez care permite si o oarecare piata libera, acesta este un caz special de studiat, nu ca ar fi vreun succes, dar nu a fost falimentar ca celelalte).

Despre nazism nu avem atat de multe exemple sociale ca sa fie bine analizat, insa imagineaza-ti o lume nazista: este o lume aproape fara asistenta de sanatate, unde orice persoana, de la nou-nascut la batran, care are defecte ce nu se pot remedia (un sindrom, un accident cu invaliditate etc) va fi deportat sau ucis. Unde economia este similara cu cea din comunism, tot dictata de stat.

| David765 explică (pentru BabaOarba):

Probabil, comunismul a fost îmbrățișat de popoare, mai mult de frica terorii Armatei Roșii.

| Sisiwieuc9 a răspuns:

1. Pai hai sa ne gândim logic:
Care a fost cauza nazismului?
Comunismul.
De aici poți răspunde și tu.
2. Cu ce ideologie empatizez mai mult? Cu siguranță nu cu cea care sustine ca germanii sunt poporul arian.

| David765 explică:

Aș zice că ideologia de extremă dreaptă este în creștere. În Italia este un partid fascist care poate propune premierul (parcă), în România este partidul AUR în care liderul partidului, George Simion are apucături de Corneliu Zelea Codreanu, în Grecia tot un partid fascist își face apariția care militează pentru limitarea accesului imigranților în țara lor. Fascismul e în floare. Să vedem ce se va întâmpla până la capăt.