| xStres a întrebat:

Cum pot scapa de timiditate? >:"

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Trebuie sa ai incredere in tine.Ea este o senzatie de bine in propria ta piele. Unii se nasc cu aceasta abilitate, iar altii o dobandesc pe parcursul vietii.Trebuie sa privesti ca pe un lucru natural in orice domeniu si sa iti faci curaj.Asa vei reusi sa te ridici deasupra imprejurarilor, si vei capata incredere in tine.Fa un pas!

| BebeStrumf a răspuns:

Dorind sa nu mai tii la prejudecatile tale.

| CoquineNoire a răspuns:

Scrie pe o foaie "sunt timida", strange-o in maini cu forta si arunc-o la gunoi.
te vei simti eliberata, psihic.

| bluebios a răspuns:

Incerca sa te implici in diverse activitati care te obliga sa intri in contact cu oameni noi de exemplu inscriete la diverse cursuri: dans, limbi straine, IT etc (faza cu dansul cred ca e cea mai buna ca sa comunici cu oameni noi) sau ai mai putea sa te inscrii la organizatia de tineret a unui partid (in caz ca iti place politicawinking ) sau sa te implici in diverse actiuni de voluntariat (cauta pe net sunt tot felul de organizatii non-profit care au nevoie de voluntari). Stiu ca iti va fi greu la inceput, dar alta solutie nu este pentru a invinge o tema, trebuie sa o infrunti.

| 13 a răspuns:

De ce sa scapi de timiditate? O persoana timida atrage de cele mai multe ori persoane care stiu sa aprecieze simplitatea. Un om intelept a zis odata "Tacerea face cat 1000 de cuvinte"

| summer12 a răspuns:

Si eu sunt timida uneori si am ajuns la concluzia ca oamenii te apreciaza asa cum esti, nu trebuie sa fii neaparat si tu popular. E nevoie si de oameni timizi, cu bun simt, care gandesc inainte sa spuna ceva. Timiditatea poate fi o calitate, chiar ceva atragator, misterios, dar si un dezavantaj intrucat iti faci mai greu cunostinte noi sau esti mai emotiv si nu reusesti sa fii mai indraznet.
Daca ai timiditatea in caracter, atunci nu o poti schimba, dar o poti transforma intr-un avantaj. Mai bine incearca sa fii puternic, increzator, sa nu te lasi manipulat.
Si ca sa inchei cat mai in favoarea timiditatii, uite un citat de Maurice Coyaud : "Timiditatea - un defect al oamenilor mari, tupeul - defectul oamenilor mici. "

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiind mai indrazneata. Aminteste-ti mereu ca si cei care te fac sa te simti timorata, sint si ei oameni si la rindul lor se fisticesc in anumite situatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti spun eu cum am scapat de timiditate:m-a maturizat liceul si adolescenta. Nu stiu daca va sau a functionat in cazul tau.Bafta

Răspuns utilizator avertizat
| VaD a răspuns:

Ce sa faci pentru a scapa de timiditate
- incepe prin a nu-ti mai analiza fiecare gest sau cuvant si prin a nu mai considera ca ceilalti abia asteapta sa iti vaneze greselile;
- cand ai de indeplinit o sarcina care te solicita la maximum, incearca sa nu te mai gandesti la cat esti de nervos si repeta-ti in gand ca o sa faci fata situatiei;
- nu te gandi ca o sa esuezi;
- daca ai de tinut un discurs, nu uita sa vorbesti tare, clar, sa articulezi cuvintele si sub nici o forma sa nu te grabesti. Daca vorbesti in nume personal, pronunta cat mai des cuvantul "eu"ť, iar daca vorbesti in numele unui grup, "noi"ť.
- incearca sa intri in contact cu oameni necunoscuti, cu care sa porti discutii pe diverse teme.

1.Accepta ceea ce esti(timiditatea inclusa). Primul sfat pe care pot sa ti l dau eu, e sa faci pace cu tine insati.O sa fie dificil sa invingi timiditatea daca nu ''te placi'' nici macar un pic.
2.Incearca sa gasesti cauza timiditatii tale.Ce te blocheaza? De care situatii ti e frica cel mai mult? De fiecare data cand te vei simti intimidata, opreste te si concentreaza te un moment asupra interiorului tau.Cu cat te vei cunoaste mai bine cu atat iti va fi mai usor sa scapi de timiditate.
3.Traieste raportul tau cu timiditatea ca pe o sfida.Acesta este obiectivul tau pe care trebuie sa l atingi.
4.Nu esti chiar atat de important!happy
glumeam...ideea este că oamenii din jurul tău nu au intenţia de a observa defectele tale, să nu mai vorbim ca si amintesc de ele!
5.Razi de tine si de restul lumii!
6.Esti mai frumos daca esti imperfect! Nimeni nu si va aminti de o persoana fara defecte, de una care nu greseste niciodata, pestru ca si defectele coloreaza viata.

Succes!

| Ema_2075 a răspuns:

Cred ca cel mai important este sa-ti doresti acest lucru foarte mult. Incearca sa fii mereu increzatoare in tine. Nu asculta tot ce spun altii despre tine, fii hotarata, arata lumii ca esti puternica.Nu sta cu capul in pamant cand vorbesti cu cineva, ci priveste-ti interlocutorul in ochi. Fii mereu cu zambetul pe buze si incearca sa iti alungi gandurile mai putin placute din minte deoarece cu cat ai o atitudine mai pozitiva, cu atat ceilalti te vor considera o persoana increzatoare in tine. Accepta ideea ca toti avem defecte, dar si calitati si incearca sa-ti valorifici aceste calitati. Sper ca ti-am fost de foloshee hee