| XxXxAlessiaXxX a întrebat:

De la o vreme nu ma mai pot intelege deloc cu parintii, cand eram m-ai mica totul era ok dar acum e groaznic, ei nu ma pot intelege de loc si eu nu stiu cum sa ii fac sa ma inteleaga.Eu nu sunt copil exemplu, dar sa fim seriosi nici ei nu sunt parintii ideali.Intodeauna ma jignesc si vorbesc urat cu mine.Cred ca numai ei au dreptate, imi da exemple de "copilul perfect", si eu le dau exemple ce copii rai si incep sa urle la mine.Nu ii mai pot suporta, imi spun mereu ca sunt de c***t si v-oi fii o rata.Nu imi place sa le arat ca pe mine chiar ma afecteaza cand ma injura si spun lucruri urate, nu imi place sa plang in fata lor i-ar atunci cand o fac nu ma iau deloc in seriosstraight face. Intr-un fel sau altul din tot ce imi zic ei dau de inteles ca vor sa scape de mine.In familia mea sunt chiar in plus.Si in loc sa le pese de ce le zic, imi vorbesc la misto. Tipa la mine intruna si orice as face nu e bine, si dupaceea se intreaba de ce nu stau si cu ei, stau la calculator si nu ies din camera mea decat cand plec undeva. Ei au inpesia ca un copil mai rau ca mine nu exista.Si nu inteleg ce fac rau, sunt linistita, nu deranjez pe nimeni, am bun simt, stiu sa ma comport, nu prea imi place mie scoala cam atat.Imi da mereu exemplu pe o colega de la mine din clasa cu care sunt prietena, si imi vine sa ma culc si sa nu ma mai trezesc.Sincera sa fiu cand eram in clasa 5 invatam bine aveam note de 9-8-7 mai rar 6, si nu erau multumiti de mine, si am vazut ca nu am cum sa ii fac multumiti, am scazut usor usor... Cand fac o prostie imiedeat se duc si se lauta la toate rudele si totii vecinii, dar nu vad niciodata partile mele bune, cand fac ceva bine trag de ei sa ii spuna bunicii.Ar mai fi de spus multe, mult prea multe. Oricum toate astea mie m-au ajuns. Ce pot face? P. S"am 13 ani

25 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Prea lung. Bafta!

| muffy1 a răspuns:

Mama cate raspunsuri sa te ajute, chiar ca toti de pe site au varsta unei libelule.
k, baga la cap o faza, prin ce treci tu acum, se cheama pubertate, get used to it.
nu, nu e vina parintilor ca nu te inteleg, nu nu ar putea sa fie mai buni cu tine si nu, nu ai dreptul sa le reprosezi nimic. cu totii am trecut prin asta, si ghici ce, dupa 18 19 ani o sa realizezi ca o doamne, ce copil nesuferit si ce iad creeam pentru parinti cand eram mai mic. toti am fost mici si prosti, tu abia incepi si o sa iti treaca pe la 17 ani. obisnuieste-te de acu sa tipe la tine, obisnuieste-te sa se enerveze, si sa iti refuze aproape orice, pentru ca ghici ce, o sa o meriti. o sa le faci viata un calvar, te vei comporta ca the ultimate asshole, vei fi nesuferita, enervanta, vei avea pretentii de om matur cand esti doar un tanc prostut, si vai, nimeni nu te va intelege.
e singura perioada pe care o vei regreta amarnic in viata ta, nu pentru ca nu erai inteleasa, erai persecutata, sau alte rahaturi, ci pentru ca vei realiza cand vei creste cat de nesuferita erai si ce nervi ai putut sa le faci parintilor tai.
asa ca nu te mai vaita pe siteuri ca esti la pubertate, si incearca macar sa te porti cum vor ei, nu vei reusi, da nu esti exceptia de la regula, esti un tanc la pubertate, care habar nu are ce bine o duce.

| LifeIsNotPerfect a răspuns (pentru muffy1):

Ok, are you done? nu toți sunt asa. eu am 13 ani și recunosc ca o mai enervez pe mama dar nu reprezint ceea ce ai descris mai sus.
iar la 17 ani pentru unii nu trece, ci se înrăutățește. (nu în toate cazurile)
Si noi cei de 12-13-14 ani suntem persoane și nu mi se pare normal sa ne descrii ca pe niște monștri. DA, este adevarat ca unii sunt "copii-problema" și de necontrolat dar gândește-te înainte sa spui asta despre TOȚI.
Nu caut cearta, doar îmi exprim părerea plus m-a cam deranjat ceea ce ai zis, iar alții de vârsta aceasta au părintii cu foarte multi bani și nu trebuie sa se plângă ca nu ii înțelege nimeni, cause they have everything they want.
Ceilalți mai săraci ar vrea și ei o grămada de lucruri dar cum sa se plângă?
So don't say "cu totii am trecut prin asta" pentru ca nu e chiar asa.
Toti suntem diferiti si avem alt comportament.
I hope I made my point! big grin

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Se pare că nici tu nu te omori cu învățătura.
Situația economică a țării este mai grea, serviciile sunt mai nesigure și nici viața lor nu mai este așa ușoară.
Capacitatea de comunicare scade și din cauza insatisfacțiilor de la locurile lor de muncă.
Și vârsta de 13 ani este o vârstă ciudată nici copil, dar nici om, și capacitatea ta de a comunica cu ei este scăzută și din cauza vârstei astea ingrate când ești copil și vrei drepturi de adult, dar cu obligații de copil.
Adică vrei obligații minime și drepturi foarte mari.

| FadetoBlack a răspuns:

Uff... 13 ani. o varsta frageda totusi.ei nu inteleg ca esti in perioada de pubertate toti suntem asa si zicem ca parintii ne vor raul asa sunt si eu dar mnah nu stiu, incearca sa vorbesti deschis cu ei si impune-le sa te asculte pana la capat si sa nu urle si sa te jigneasca! bafta!:*

| XxXxAlessiaXxX explică (pentru FadetoBlack):

In fiecare zii le zic sa nu mai tipe la mine si sa nu mai orbeasca urat, de 4 ani incontinuwinking

| FadetoBlack a răspuns (pentru XxXxAlessiaXxX):

Uff... chiar e nasoala treaba... nu stiu ce sa spun sad

| Alexandrup a răspuns:

In Romania, astia se numesc parinti perfecti.Si eu trec prin acelasi lucru,iar intr-o zi am tipat la ei ca sunt copil, nu trebuie sa ma injure in fiecare moment in care nu fac o pagina din sapte mii cate imi dau eiSi repede mam incaltat, mi-am pus geaca pe mine si am plecat la matusa mea.De fiecare data cand vin sa ma ia inapoi matusa nu raspunde la usa.Incearca intr-o zi, noaptea, sa fugi la cea mai buna ruda a ta. Sper ca te-am ajutat.Mult noroc!

| mihaelaScumpaA a răspuns:

Si mami ma bate la cap ca stau pe calculator prea mult! da oricum calculatorul este lumea mea mica! daca nu ar axista calculatorul oricum asi inbuni! lasa-i in pace si eu am 13 ani si e cam la fel

| Alexandrup a răspuns (pentru mihaelaScumpaA):

Scuza-ma,dar tu pari copilul care plange ca nu a primit iphonul 4s de craciun

| claudiu11re a răspuns:

Lasa-i.oricum nu esti singura asa sunt si ai mei.eu la 18 ani.am plecat si am lasat. plec dincolo la lucru si nu ma mai bat la cap vreo ctiva ani buni

| XxXxAlessiaXxX explică (pentru claudiu11re):

Ei mi-au zis ca asteaptq sa cresc si sa ii las in pace, sa ne vedem de anul nou si de paste.La ceva identic ma astept si eu.

| claudiu11re a răspuns (pentru XxXxAlessiaXxX):

Atunci inseamna ca astia nu sunt parinti adevaratisad

| aumih16 a răspuns:

Nu e usor din pacate! cat esti copil e ok! dar dupa aia gata! s-a terminat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai.Draga Alessi daca tu spui ca ai 13 ani apropo esti de-o varsta k minehappy sa stii ca singura poti sa-ti rezolvi problema cerandu-i parintilor sa te asculte putin iar tu aici sa le explici si sa ai intrebi de ce se port asa cu tine? incearca si o sa vezi sa stii ca imi p ff rau sad de ceea ce aud sa stii ca si eu sunt in situatia ta la fel mi se intampla dar totusi la mine nu este chiar atat de exagerathappy parintii mei vor doar ce e mai bine pentru mine si la fel crd k si pntr tine de aceea se exprima in acest felsad orisicat bafta. sper sa accepti sfatul meu.te puphappy

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Pffffff...bun venit in lumea mea... exact la fel.Si nu-s deloc un copil problema, doar ca notele nu le am prea mari.Dar totusi, n-am numai 2 si 4 ca altii. Undeva peste 8 tot ma mentin.Ce e de facut? Imi dai de inteles din postarea ta ca ai tai is ca ai mei deci las-o balta! Nu schimbi absoult nimic! Orice-ai spune o sa urle.

| crazyinlove a răspuns:

Exact asa fac si cu mine eu am 12 ani si ma mai si bat, si tot fac glume proaste : ''Unde ni ginerelu?! O sa avem un nepotel " Si am note : 10, 9, 8,si cateodata 7 ...comunisti bolnavi

| andryoo1 a răspuns:

Te inteleg perfect, crede-ma, stiu ce zici...mai am putin si intru in depresie. macar tu ai camera TA, eu nu, ma inchid uneori in baie sa stau acolo singura.nu situ ce poti face,nici eu, poate doar ar trebui sa asteptam, sa fim indiferente si sa ne ambitionam sa avem note si mai bune, nu situ. eu una amnote bune, anul trecut am avut 10 pe line, but...am porblema cu maetamtica acum, nu mari, dar.meh. Nu stiu ce sa zic. spune-le ce simti, stiu, e greu, dar poate ai tai te vor intelege daca le vei zice tot ce ai scris tu aici +

| andryoo1 a răspuns:

Uite,de exemplu ai mei ma si inujura, in special taica-meu, maica mea face asta numai cand e nervoasa, chiar acum 15 minute m-am certat cu taicamio doar pentru faptul ca i-am zis sa-si curete masa unde a mancat.straight face plus:" doamne nu o mai suport pe fata asta, Andreea deci te omir pe cuvantul meu, cand voi fi mai nervos si cazi in aminile mele, te bat de mori"dau ceva de genul, nici eu nu stiu cum mai suport sa stau in casa asta. sad

| adalove25 a răspuns:

Macar de as fi in locul tau cred ca ar fi mai bine.Ai mei sunt exagerati rau! Sunt prima din scoala la carte, nu beau, nu fumez. Tata mi-a citit mesajele de la un baiat si a facut spume mai ceva ca arielul! Din cauza catorva mesaje nu am voie sa mai ies pe afara. La discoteca nici sa nu auda! Nu am voie cu prietenele in oras nu am voia nimic! Cateodata chiar mi-as dori sa plec undeva departe...
Ps : Am 15 ani!

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru adalove25):

Nu vreau sa par nesimtit, dar se vede ca degeaba se lauda parintii nostri cu inteligenta si educatia de care dau dovada...degeaba critica generatiile actuale, ei nu-s deloc mai presus.Asta cel putin in cazul alor mei.Ne cearta pe noi daca nu respectam nu stiu ce reguli, dar daca ei nu le respecta si nu facem decat sa le spunem mai au putin si explodeaza mai tare ca bombele atomice din al 2-lea razboi mondial.

| razvan55boy a răspuns:

Te inteleg perfect sunt cam in aceeasi situatie(sa te ucizi nu e o optiune pentru ca ajungi direct in iad). Parintii nu inteleg nimic din ce vor copii...ei cred ca fac totul perfect si ca noi nu facem absolut nimic bine! Cand luam note proaste deja ei incep sa faca spume la gura si sa strige ca nebunii in loc sa ne incurajeze sa depunem putin mai mult efort. Poate ca familia ta are mai muti bani ca a mea pentru ca eu desi am 10 ani eu nu am o mutime de lucruri pe care le-as fi vrut.Mama mea primeste aproximativ patruzeeci de milioane lunar dintre care aproape douazeeci si cinci de milioane se duc la banca pentru ca ne-am facut ditamai casa.Parintii sunt o pacoste.CAnd in familie sunt mai multi de doi copii incep sa nu mai bage pe niciunul in seama, si ii iau la misto si nu le cumpara nimic din cauza "rezultatelor"proaste la mai multe subiecte.Trebuie sa le zici ca nu mai suporti sa mai stige la tine si sa iti zica ca daca nu faci ceva bine sa iti arete ei ce trebuie sa faci si sa incerci sa faci ca ei! ACESTE SITUATII TREBUIE OPRITE!(daca devine si mai rau suna la protectia copilului!

| XxXxAlessiaXxX explică (pentru razvan55boy):

Sunt singura la parintii si primesc in fiecare zii 2.5 lei pentru pachet la scoala, dar nu imi cumpar pachet ii pastrez pentru a putea sa imi cumpar o sticla de suc si semintebig grin

| razvan55boy a răspuns (pentru XxXxAlessiaXxX):

Eu primesc 2 lei in fiecare zi si imi iau ceva sa mananc da de la o vreme am inceput sssa fac si eu asta!
surorii mele mai mari i dau cateodata 5 lei ca bani de buzunar ca sa mearga in oras cu pretenii si eu tot fur marunt de pe dulapiorul mic in week.eu stau 5 zile in care am scoala la bunici in baia mare, mama cu tata stau in lapusel!

| razvan55boy a răspuns:

Terog sa introduci in lista de mess idul:razvan55boy
facebook:Razvan Dragos