| XxXBlackVampireXxX a întrebat:

Buna
De unde suntem siguri ca Dumnezeu, raiul, satana, iadul exista?

P. S. nu vreau raspunsuri din biblie sau de la slujbe... vreau parerea voastra.

26 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Despre : rai, Satana, iad cred că nu există! Dumnezeu, cred că există!

| DorelSudoru a răspuns:

Creerul omului simte nevoia sa faca ceva cand nu poate intelege unele lucruri...de aici ideea cu religia+ca substine mare parte din economia mondiala

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Da, logic că părerile sunt împărţite, doar toţi gândim diferit şi tot aşa.
Şi ce vrei să descoperi prin acestă întrebare? Crezi că este cineva capabil să se muleze pe concepţiile tale şi să-ţi explice motive logice şi plauzibile pentru care acest presupus Dumnezeu să existe?
Sau să-ţi demonstreze că nu există, fără a intra în paradoxuri că informaţiile?

Nu suntm siguri de nimic, nici măcar de ziua de mâine. Aşa că nu avem de unde să ştim dacă există cu adevărat sau nu.
Manipulare, prostie, supunere, putere, ucidere, discriminare, credinţă oarbă, abandonare, dezmăţ, răscoale ş.a.m.d -> asta a făcut creinţa în Dumnezeu în ultimile milenii. Trage ce concluzie vrei din ceea ce am spus. Eşti singurul stăpân pe părerile tale, aşa că nu te lasă şi mai influenţat de oameni, decât eşti deja.

@THCC : Cel mai absurd principiu. Nu voi pierde nimic şi nu voi regreta niciodată faptul că Nu cred în Dumnezeul Biblic, chiar dacă există.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

@AnaMaria : Dacă dai conversaţii de acest gen, îmi pare rău, dar nu mi se par absolut deloc plauzibile. Nu îţi poţi susţine punctul de vedere?
P.S. Am citit acum mai mult timp acestă "conversaţie" şi o pot contrazice destul de uşor. happy

| chelstone a răspuns:

Dumnezeu = creatia oamenilor smecheri intretinuta de oameni fara capul pe umeri, oameni ce se asteapta sa le pice ajutor din cer.

| chelstone a răspuns:

THCC, daca asta e ''principiul'' dupa care te ghidezi inseamna ca nu esti un adevarat credincios, ci doar un fricos

| chelstone a răspuns:

Ana maria, aceeasi poveste s-ar plia si pe religia musulmanilor, deci exista alah? hai sa fim seriosi, mai terminta cu toate prostiile

| AlxMro a răspuns:

Cum s-a format universul? In plus, asa de vast si bine pus la punct? mai exact cine la format? Daca omul a evoluat din maimuta de ce nu se mai intampla acest lucru? Ti s-a intamplat sa ai ganduri rele, cum ar fi sa omori sau sa violezi sau sa faci rau altcuiva? De unde crezi ca vin gandurile alea?

| XxXBlackVampireXxX explică:

Deci singura chestie care am inteles-o e faptul ca parerile sunt impartite si ca fiecare crede ce vrea.

| AnaMaria_2328 a răspuns:

Eu cred, pentru ca asa simte inima mea, si eu sint 100% sigura,fara indoiala ca Dumnezeu exista,ca il iubesc foarte mult, asa sunt eu, in plus mi s-a intamplat minuni.Nimeni nu iti poate dovedi stiintific ca exita Dumnezeu, rai, iad.Aceasta nu se defineste, decit, prin inima!

| AnaMaria_2328 a răspuns:

Citeste acest dialog interesant:"Intr-o sala de clasa a unui colegiu, un profesor tine cursul de filozofie…
- Sa va explic care e conflictul intre stiinta si religie…
Profesorul ateu face o pauza si apoi ii cere unuia dintre noii sai studenti sa se ridice in picioare.

- Esti crestin, nu-i asa, fiule?

- Da, dle, spune studentul

- Deci crezi in Dumnezeu?

- Cu siguranta

- Dumnezeu e bun?

- Desigur, Dumnezeu e bun.

- E Dumnezeu atotputernic? Poate El sa faca orice?

- Da

- Tu esti bun sau rau?

- Biblia spune ca sunt rau.

Profesorul zambeste cunoscator. Aha! Biblia! Se gandeste putin.

- Uite o problema pentru tine. Sa zicem ca exista aici o persoana bolnava si tu o poti vindeca. Poti face asta. Ai vrea sa il ajuti? Ai incerca?

- Da, dle. As incerca.

- Deci esti bun.

- N-as spune asta.

- Dar de ce n-ai spune asta? Ai vrea sa ajuti o persoana bolnava daca ai putea. Majoritatea am vrea daca am putea. Dar Dumnezeu, nu…

Studentul nu raspunde, asa ca profesorul continua…. El nu ajuta, nu-i asa? Fratele meu era crestin si a murit de cancer, chiar daca se ruga lui Isus sa-l vindece. Cum de Isus e bun? Poti raspunde la asta?

Studentul tace.

Nu poti raspunde, nu-i asa? El ia o inghititura de apa din paharul de pe catedra ca sa-i dea timp studentului sa se relaxeze.

- Hai sa o luam de la capat, tinere. Dumnezeu e bun?

- Pai…, da, spune studentul

- Satana e bun?

Studentul nu ezita la aceasta intrebare, "Nu"

- De unde vine Satana?

Studentul ezita.

- De la Dumnezeu.

- Corect. Dumnezeu l-a creat pe Satana, nu-i asa? Zi-mi, fiule, exista rau pe lume?

- Da, dle.

- Raul e peste tot, nu-i asa?Si Dumnezeu a creat totul pe lumea asta, corect?

- Da

- Deci cine a creat raul? Profesorul a continuat.

- Daca Dumnezeu a creat totul, atunci El a creat si raul. Din moment ce raul exista si conform principiului ca ceea ce facem defineste ceea ce suntem, atunci Dumnezeu e rau.

Din nou, studentul nu raspunde.

- Exista pe lume boli? Imoralitate? Ura? Uratenie? Toate aceste lucruri groaznice, exista?

Studentul se foieste jenat.

- Da

- Deci cine le-a creat?

Studentul iarasi nu raspunde, asa ca profesorul repeta intrebarea.

- Cine le-a creat? Nici un raspuns. Deodata, profesorul incepe sa se plimbe in fata clasei. Studentii sunt uimiti. Spune-mi, continua el, adresandu-se altui student, crezi in Isus Cristos, fiule?

Vocea studentului il tradeaza si cedeaza nervos.

- Da, dle profesor, cred.

Batranul se opreste din marsaluit.

- Stiinta spune ca ai 5 simturi pe care le folosesti pentru a identifica si observa lumea din jurul tau. L-ai vazut vreodata pe Isus?

- Nu, dle. Nu L-am vazut.

- Atunci spune-ne daca l-ai auzit vreodata pe Isus al tau?

- Nu, dle, nu l-am auzit.

- L-ai simtit vreodata pe Isus al tau, l-ai gustat sau l-ai mirosit? Ai avut vreodata o experienta senzoriala a lui Isus sau a lui Dumnezeu?

- Nu, dle, ma tem ca nu.

- Si totusi crezi in el?

- Da.

- Conform regulilor sale empirice, testabile, demonstrabile, stiinta spune ca Dumnezeul tau nu exista. Ce spui de asta, fiule?

- Nimic, raspunde studentul. Eu am doar credinta mea.

- Da, credinta, repeta profesorul. Asta e problema pe care stiinta o are cu Dumnezeu. Nu exista nici o dovada, ci doar credinta.

Studentul ramane tacut pentru o clipa, inainte de a pune si el o intrebare.

- Dle profesor, exista caldura?

- Da

- Si exista frig?

- Da, fiule, exista si frig.

- Nu, dle, nu exista.

Profesorul isi intoarce fata catre student, vizibil interesat. Clasa devine brusc foarte tacuta.

Studentul incepe sa explice.

- Poate exista multa caldura, mai multa caldura, super-caldura,mega-caldura, caldura nelimitata, caldurica sau deloc caldura, dar nu avem nimic numit "frig". Putem ajunge pana la 458 de grade sub zero,ceea ce nu inseamna caldura, dar nu putem merge mai departe. Nu exista frig – daca ar exista, am avea temperaturi mai scazute decat minimul absolut de -458 de grade. Fiecare corp sau obiect e demn de studiat daca are sau transmite energie, si caldura e cea care face ca un corp sau material sa aiba sau sa transmita energie. Zero absolut (-458 F) inseamna absenta totala a caldurii.

Vedeti, dle, frigul e doar un cuvant pe care il folosim pentru a descrie absenta caldurii. Nu putem masura frigul. Caldura poate fi masurata in unitati termice, deoarece caldura este energie. Frigul nu e opusul caldurii, dle, ci doar absenta ei.

Clasa e invaluita in tacere. Undeva cade un stilou si suna ca o lovitura de ciocan.

- Dar intunericul, profesore? Exista intunericul?

- Da, raspunde profesorul fara ezitare. Ce e noaptea daca nu intuneric?

- Din nou raspuns gresit, dle. Intunericul nu e ceva; este absenta a ceva. Poate exista lumina scazuta, lumina normala, lumina stralucitoare, lumina intermitenta, dar daca nu exista lumina constanta atunci nu exista nimic, iar acest nimic se numeste intuneric, nu-i asa? Acesta este sensul pe care il atribuim acestui cuvant. In realitate, intunericul nu exista. Daca ar exista, am putea face ca intunericul sa fie si mai intunecat, nu-i asa?

Profesorul incepe sa-i zambeasca studentului din fata sa. Acesta va fi un semestru bun.

- Ce vrei sa demonstrezi, tinere?

- Da, dle profesor. Vreau sa spun ca premisele dvs filosofice sunt gresite de la bun inceput si de aceea concluzia TREBUIE sa fie si ea gresita.

De data asta, profesorul nu-si poate ascunde surpriza. Gresite? Poti explica in ce fel?

- Lucrati cu premisa dualitatii, explica studentul… Sustineti ca exista viata si apoi ca exista moarte; un Dumnezeu bun si un Dumnezeu rau.Considerati conceptul de Dumnezeu drept ceva finit, ceva ce putem masura. Dle, stiinta nu poate explica nici macar ce este acela un gand. Foloseste electricitatea si magnetismul, dar NIMENI nu a vazut sau nu a inteles pe deplin vreuna din acestea doua. Sa consideri ca moartea e opusul vietii inseamna sa ignori ca moartea nu exista ca lucru substantial. Moartea nu e opusul vietii, ci doar absenta ei.

Acum spuneti-mi, dle profesor, le predati studentilor teoria ca ei au evoluat din maimuta?

- Daca te referi la procesul evolutiei naturale, tinere, da, evident ca da.

– Ati observat vreodata evolutia cu propriii ochi, dle?

Profesorul incepe sa dea din cap, inca zambind, cand isi da seama incotro se indreapta argumentul. Un semestru foarte bun, intr-adevar.

- Din moment ce nimeni nu a observat procesul evolutiei in desfasurare si nimeni nu poate demonstra ca el are loc,dvs. nu predati studentilor ceea ce credeti, nu? Acum ce sunteti, om de stiinta sau predicator?

Clasa murmura. Studentul tace pana cand emotia se mai stinge.

- Ca sa continuam demonstratia pe care o faceati adineori celuilalt student, permiteti-mi sa va dau un exemplu, ca sa intelegeti la ce ma refer. Studentul se uita in jurul sau, in clasa. E vreunul dintre voi care a vazut vreodata creierul profesorului?

Clasa izbucneste in ras.

- E cineva care a auzit creierul profesorului, l-a simtit, l-a atins sau l-a mirosit? Nimeni nu pare sa fi facut asta. Deci, conform regulilor empirice, stabile si conform protocolului demonstrabil, stiinta spune– cu tot respectul, dle – ca nu aveti creier. Daca stiinta spune ca nu aveti creier, cum sa avem incredere in cursurile dvs, dle?

Acum clasa e cufundata in tacere. Profesorul se holbeaza la student,cu o fata impenetrabila. In fine, dupa un interval ce pare o vesnicie, batranul raspunde. Presupun ca va trebui sa crezi, pur si simplu….

- Deci, acceptati ca exista credinta si, de fapt, credinta exista impreuna cu viata, continua studentul. Acum, dle, exista raul?

Acum nesigur, profesorul raspunde:

- Sigur ca exista. Il vedem zilnic.Raul se vede zilnic din lipsa de umanitate a omului fata de om. Se vede in nenumaratele crime si violente care se petrec peste tot in lume. Aceste manifestari nu sunt nimic altceva decat raul.

La asta, studentul a replicat:

- Raul nu exista, dle, sau cel putin nu exista in sine. Raul e pur si simplu absenta lui Dumnezeu. E ca si intunericul si frigul, un cuvant creat de om pentru a descrie absenta lui Dumnezeu. Nu Dumnezeu a creat raul. Raul este ceea ce se intampla cand din inima omului lipseste dragostea lui Dumnezeu. Este ca frigul care apare cand nu exista caldura sau ca intunericul care apare cand nu exista lumina.

Profesorul s-a asezat.

PS: Studentul era Albert Einstein

| Mihaela a răspuns:

Hei.
Binele exista. Raul exista.
Nu ai de unde sa stii sigur daca exista Dumnezeu sau nu.
Daca tu crezi ca exista, atunci exista. Daca nu crezi, nu exista.
Nu suntem siguri de nimic, cu atat mai putin de lucruri pe care nu le vedem, de lucruri pe care practic nu ni le demonstreaza nimeni.
Dar de ce ar incerca cineva sa ne demonstreze ceva? Pentru ca oricum, noi credem ce vrem.
Numai bine!

| BlueR a răspuns:

Parerea mea e ca NU exista, sunt doar inventii ale oamenilor.
Daca ar exista Dumnezeu, nu ar sta 'ascuns'.

| sherlock a răspuns:

Vrei parerea noastra si nu raspunsuri din biblie? OK tu sti altceva de religia noastra decat ceea ce s-a transmis de atatia ani din generatie in generatie? Sau orice altcineva crezi ca stie? NU! Pentru ca tot ce stim e ceea ce ni s-a spus! Nu stie nimeni exact! Cu ce parere iti dai tu? Poti verifica? Ai jucat vreo data telefonul fara fir? Exact asta este orice informatie transmisa din generatie in genratie atatea mii de ani.

| Tigrilă a răspuns:

Amice hai sa iti spun cum sta treaba,in lumea asta sunt multi prosti(exagerat) acesti prosti se numesc oameni,aceasta specie e foarte usor de manipulat si de prostit in principiu'. Evolutia a creat mituri, daca te documentezi ai sa vezi ca au existat mai multi zei, Acum 3 mii de ani inainte lui Hristos a fost un zeu numit Horus la egipteni care este un fel de atotputernicul ca dumnezeu la crestini, acel Horus s-a nascut pe 25 dec, dintr-o mama virgina a murit a inviat blah blah blah eh si dupa 3 mii de ani apare Hristos bazat pe aceleasi mituri...Multi si-au dat seama ca cred in ce nu exista si sunt manipulati, acum tu care ai fost crescut cu dumnezeu in gura si rugaciuni incearca sa pui logica inainte luand in calcul cele doua posibilitati Exista sau Nu exista!
Einstein a pus religia la indoiala si este considerat cel mai inteligent om.concluzia : Ai un cap folosestel!

@anamaria auzi aratat cineva o poza sau ti-a spus Mos Craciun povestea asta? daca la sfarsit puneam PS:Studentul era Mos Craciun! eu cred ca era la fel de plauzibil ca textul tau smug

| youtube2011_7096 a răspuns:

"Daca tu crezi ca exista, atunci exista. Daca nu crezi, nu exista."
Deci eu daca acum cred ca exista un negru cu un "ciocan" mare care iti face noaptea vizite inseama ca el exista in realitate?laughing)DOAMNE, CE MINTE STRICATA AVETI UNIIrolling on the floor

| GoguStrigoi a răspuns:

Salut! In primul rand vreau sa-ti spun ca Dumnezeu exista.In Cer exista 2 "porti" Poarta Raiului si cea a Iadului.Cine ti-a spus ca Iadul ar fi in pamant, inseamna ca te-a mintit.

| THCC a răspuns:

Eu merg pe principiul:
"Daca Dumnezeu nu exista, iar tu crezi in El, nu ai pierdut nimic, dar daca Dumnezeu exista, si tu nu crezi in El, ai pierdut totul."

| Jigsaw a răspuns:

Parerea mea este ca exista un Dumnezeu, dar nu cel biblic.Iar despre rai/iad, prostii.

| agent003 a răspuns:

DonOmar, pai scuza-ma, dar gindeste-te la ce spui, crezi ca dupa ce vei muri vei ajunge direct in RAI, la ce cuvinte ai spus tu acum, Dumnezeu nu-ti este dator sa-ti salveze tie pe acel cineva drag, ca daca til salveaza pe acel cineva inseamna ca trebuie sa salveze toata omenirea de la moarte?, nu esti cu stea in frunte, inteleg ca ai simtit durere la moartea cuiva drag, dar viata continua si nu trebuie sa abati de la credinta in El doar ca nu a fost cum ai vrut tu, gindeste ca va fi o judecata de Apoi si vei fi judecat/a dupa cum ai trait si dupa ceea ce-ai facut.

| bioxenial10 a răspuns:

Amice, problema asta e veche de cand lumea. Dumnezeu/ Satana sunt conceptii idealiste pe care le poti privi din doua perspective. 1. E cea a moralei si-a constiintei pe care o ai --> Ai fost crescut intr-o familie crestina, ai invatat sa crezi in doua puteri supranaturale care controleaza lumea din colturi opuse si care nu se inghit deloc una pe cealalta. Corect, poti sa crezi asta pentru ca orice om stie ca NATURA, in esenta, e un echilibru. Echilibrul este realizat intre doua forte, asa ca trebuie sa existe un Rau si un Bine. 2. Din punct de vedere filosofic si chiar psihologic, mintea are nevoie de un sprijin moral. Ti se intampla ceva, ai nevoie de mare ajutor, o chestiune pe care n-ai cum s-o dobandesti sau pe care o dobandesti foarte greu. Nimeni nu te poate ajuta, tu nu mai poti, ca sa rezisti, tinzi sa te sprijini pe o idee: "Existenta lui Dumnezeu". Te rogi, sperand intr-o minune. Asa, speranta nu-ti este zadarnicita si incet, incet te ridici din locul in care ai plecat capul.

E relativ foarte mult de discutat despre asta. De altfel, Raiul si Iadul sunt 2 lumi, iarasi, privite idealist. Raiul/ Cerurile pot sugera ideea de superioritate, "cer inalt" respectiv ideea de inferioritate, "prapastie adanca"; "adancul pamantului". Sunt locuri imaginare in care sufletul ajunge, stii si tu, in functie de faptele rele/ bune cu care e insarcinat.

Nu vreau sa-ti inspir niciun fel de idei. Este alegerea ta ce crezi. Si-acum, parerea mea fara alte exemplificari, este aceea ca Dumnezeu e ceva in care-ti pui nadejdea. Nu stii daca exista, exact pe asta se bazeaza credinta, dar sperand si crezand n-ai nimic de pierdut. Daca esti in cautarea adevarului, afla ca n-o sa-l gasesti niciodata de la altii. Priveste in sufletul tau si singur hotaraste daca merita sa crezi sau nu. Atata timp cat iti duci viata decent, fara sa intervii in fericirea/ viata altora, Raiul e al tau, indiferent ce-ar fi sau cum ar arata. Sper ca ti-am fost de ajutor. Salutari!

| ASimpleUser a răspuns:

Da tu de unde esti sigur ca raiul dumnezeu satana si iadul nu exista?
sa te vad pe tine ce ai sa raspunzi

| DacaVreiSaVeziNimikTeRogSaDaiUnCLICK a răspuns:

Uite,iti dau cateva exemple care confirma existenta Domnului:In Ierusalim, de Paste, lumina vine din cer iar preotul care tine slujba este controlat mereu
2.Lumina Sfanta (din Ierusalim)nu te frige decat dupa cateva ore sau minute nu stiu sigur de la Inviere
3.Tu te-ai rugat vreodata la El (in scopuri bune)? Poate ca nu mereu te-a ajutat dar macar odata trebuie sa ii fi simtit prezenta
Iadul si satana exista deoarece diavolul ne indeamna spre fapte ele chiar daca noi le facem cu propria ratiune, ispita(oarecum satana) e de vina.
Eu cred in Dumnezeu si ca sa nu te intrebi de ce EL nu il distruge pe diavol iti spun eu de ce:pentru ca daca Domnul l-ar distruge ar face un pacat si El e Dumnezeu si nu face pacate
Sper ca am fost de ajutor.:*

| DonOmar a răspuns:

Pai nu suntem, de acea se numeste ' credinta ', pentru. ca suntem crescuti crezand, obligati sa credem in toate astea, nu ne nastem crezand in Dumnezeu, iad-rai, Satana, etc. Eu unul cred in Dumnezeu dar nu ma bazez pe el, in 5 iunie 2010 a murit cineva drag, m-am rugat 4 zile la El sa o salveze, da nimic, asa ca nu mai bazez ( avea 2 ani jumate)

| angelsaredickswithwings a răspuns:

Fiecare trebuie sa creada in ceva...asta e viata fieacare crede ca va deveni mai buna sau mai rea

| BlueVik a răspuns:

Omul a crezut intot deauna in cineva sau ceva.Fie statui,zei tocmai pentru ca atunci cand se simtea singur(ma refer vizavi de oameni) ii trebuia pe cineva aproape,si se imbarbata cu gandul ca cineva sus, jos, in fata lui sau unde vroia el, exista cineva sau ceva care il poate ajuta.Deci pentru un ajutor propriu eu cred.big grin parerea mea...rolling on the floor