| Izabellaxu a întrebat:

Imi poase zice cineva care sunt diferente si asemanarile dintre ADN si ARN privind structura si solul lor?

Răspuns Câştigător
| *Lyttle.me* a răspuns:

Hey there!
Denumiri:
-ADN-acidul dezoxiribonucleic
-ARN-acidul ribonucleic
Asemanari:
-ADN-ul si ARN-ul sunt alcatuite din nucleotide. Nucleotidele fiind alcatuite din :baze azotate, zahar (pentoza) si radicalul fosforic.
Deosebiri:
-ADN-ul este format din 2 lanturi de polinucleotide, iar ARN-ul doar dintr-un lant de nucleotide;
-ARN-ul are rol in sinteza proteinelor, iar ADN-ul nu;
-ARN-ul are mai multe functii decat ADN-ul, si este de 3tipuri, precum:
*ARN m (mesager): copiaza informatia de la ADN si o transforma in ribozomi.
*ARN t (transfer): transporta aminoacizii din citoplasma la ribozomi.
*ARN r (ribozonat): intra in alcatuirea ribozomilor pe care ii activeaza.

Si poti sa spui si ce sunt ADN-ul si ARN-ul daca te intreaba.
Acizii nucleici sunt substante macro-moleculare cu rol de inmagazinare a informatiei ereditare.
Mai simplu nu stiu.
Sper ca te-am ajutat.

Ceaaau! :*