| Marian_Cocos_1987 a întrebat:

Buna prieteni după TPU
As vrea sa va adresez o intrebare la care as vrea sa imi răspundă doar cei care stiu nu cei care isi dau doar cu parerea.
Mie din clasa a 7a mi-a intrat în minte ca vreau sa devin sotie de preot cand voi creste.
Mentionez acum am 16 ani si inca nu am renuntat la această decizie pe care am luat-o atunci.
Dar eu cred ca nu sunt buna pentru a fi preoteasa pentru ca sunt o fire veselă, rebelă etc.
Am incercat sa ma schimb dar nu mi-am dat toata silința asa ca nu am reusit sa fac acest lucru.
Dar acum sunt hotărâtă să ma schimb
Voi credeti ca voi reuși să ma schimb sau nu?
Am nevoie de sfaturi bune.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vrei sa fii sotie de preot si te intitulezi Marian?

| RoCkKiD a răspuns:

OK, ideea sta in felul urmator. De ce trebuie sa te schimbi? Nu cred ca sotiile de preot ar trebui sa fie niste femei insipide, melancolice care nu-s in stare sa zambeasca.

In alta ordine de idei, nu imi pare ca scopul tau este unul final, statusul tau marital nu te defineste si nu cred ca visele tale ar trebui sa se opresca acolo. Poti fi sotie de preot si medic, avocat, inginer sau orice altceva iti doresti.

Faptul ca te casatoresti cu un preot nu te defineste ca persoana pentru ca o femeie este mai mult decat o sotie, prietena sau mama.

Ce mi-as dori sa ai in vedere e faptul ca viziunea asta ta te va obliga sa cauti relatii cu baieti care sunt studenti la seminar sau facultatea de teologie lucru care nu este rau in sine insa daca la un moment dat se va intampla sa te atraga un alt baiat ar fi o pierdere uriasa pentru tine sa ii dai cu piciorul doar pentru ca ai alte planuri.

Poate Dumnezeu are alte planuri pentru tine iar dorinta ta de a fi preoteasa nu e compatibila cu ele.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ești rebelă nu o să reușești să te schimbi prin proprie voință sau exerciții.
Iar ideea fixă că numai preoteasă, nu se potrivește cu firea ta rebelă. Așa că e mai ușor să renunți la ideea asta.
Așa că, caută o gașcă de tineri cu care să cânți cântecul rebel.
Fata mamei ce vrei tu,
Preoțel să-ți dea mămica?
Nu, nu mămico, nu!
*** e de mine, are bani și hăsta bine,
Da, da, mămico, da!

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Omul nu poate sa se schimbe fara ajutorul lui Dumnezeu.Citește Biblia si in ea vei afla sfaturi care te vor ajuta sa trăiești după voia lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Este adevărat, dar se poate schimba si in rău, nu numai in bine.Iar ca preoteasa ar trebui sa se schimbe după cum cere Biblia, fiindcă preoții din auzite sunt căsătoriți de superiorii lor, ei aleg si in general dintre fetele care frecventează biserica si se duc si in pelerinaj pe la mănăstiri.