| Ioana_9154 a întrebat:

Puteti sa-mi dati si mie cateva exemple de sisteme cu energie potentiala si cinetica? Daca se poate si cu poze.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

,energia cinetica cand mergi cu masina, energia potentiala cand stai cu masina pe loc

energia cinetica este cand un corp sta pe loc
energia potentiala cand un obiect se afla in miscare

3 răspunsuri:
| WhatheWow a răspuns:

Toate energiile sint oarecum energii potentiale iar atunci cind datorita lor se obtine miscare se numeste energie cinetica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai o poza cu tine? daca urci pe o inaltime, capeti energie potentiala, E=mgh,
m=masa ta, g=9, 81 ct., h=inaltimea...
daca fugi ai energie cinetica, E=mv^2,
m=masa ta, v=viteza cu care fugi...
sper ca nu mai trebuie unitatile de masura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Energia cinetica este energia unor corpuri in miscare dar nu masina care se misca dar o minge ce se indreapta spre fereastra si cind se loveste in fereastra atunci se formeaza energia cinetica
Iar energia potentiala este sistemul corp-pamint o minge ce o arunci in sus si cade inapoi
Sper ca te-am ajutat