| anonim_4396 a întrebat:

As dori si eu niste exemple de poezii de forta, lirice, filosofice, dramatice si comice. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Cu poezia lirica nu cred ca e o problema. Mai toate poeziile sunt lirice. Eminescu are multe (Lacul: Sara pe deal); de Bacovia nu mai vorbim. Poezii de forta: Lupta vietii, Regina ostrogotilor - ambele de Cosbuc. Comice? La Pasti a lui Toparceanu sau Vizite a lui Cosbuc. Nu ai spus daca vrei exemple numai din poezia ramaneasca sau pot fi si din engleza. Anyway.

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Wow! ce de exemple doresti tu!

| Withoutnamenoname a răspuns (pentru sabin89):

Daca nu aveai habar de nimic, mai bine nu mai comentai aiurea. Site'ul asta e facut sa ajuti oamenii cu raspunsuri si sfaturi. Nu sa fii mistocar si zeflemist.

| sabin89 a răspuns:

Stii cum e cu fuga dupa doi iepuri. Daca ceri asa multe deodata, vezi ca nu se baga nimeni sa raspunda. Puteai sa te multumesti cu un singur tip, sa fi zis dati-mi niste exemple de poezie lirica (sau oricare alt tip) si obtineai macar ceva, decat nimic. Uite, de exemplu, eu ti-as fi spus ca Scrisoarea I-a si Glossa ale lui Eminescu sunt poezii filosofice.

| Withoutnamenoname a răspuns (pentru sabin89):

Apreciez. Dar imi trebuie pentru UNATC toate acele tipuri de poezii. Nu ma pot duce doar cu un singur tip la probe. Si decat sa pun 5 intrebari pentru fiecare tip, am pus una singura.