| Thecurious a întrebat:

Buna seara, as vrea o sinteza scurta despre, operele filosofice ale lui Immanuel Kant, Critica eatiunii pure si Critica ratiunii practice.
Puteti sa le insotiti cu cate un punct de vedere personal. Multumesc tuturor celor care se straduiesc sa raspunda.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Kant se intreaba: ce putem sa stim? Prezinta antinomiile metafizicii si conchide ca in metafizica se poate demonstra atat teza cat si contrariul ei. Deci, conform lui Kant, metafizica nu este cunoastere. Subiectivitatea sunt ochelarii prin care privim lumea, de ex. educatia diferita, etnia, religia, clasa sociala, opiniile politice, etc. Obiectiv este ceea ce nu depinde pentru a fi acceptat de caracteristici subiective. Adica obiectiv=intersubiectiv (lucru asupra carora subiecti diversi pot cadea de acord).

Pe urma, introduce distinctia intre noumen (lucru in sine) si fenomen (ce ni se pare noua ca ar fi). Conform lui Kant, lucrurile in sine nu pot fi cunoscute. Il introduce pe Dumnezeu pe usa din dos, afirmand ca pentru ca stradaniile noastre sa aiba rost, trebuie sa presupunem existenta lui Dumnezeu, a libertatii si a nemuririi.