| Thecurious a întrebat:

Buna seara, miscarea absoluta si repausul absolut exista doar la nivel conceptual?

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mișcarea se definește în raport cu un sistem de referință.
Mișcarea absolută, ar fi ce?
Dta aici inventezi o noțiune.
Ar putea fi mișcarea care nu depinde de nici un sistem de referință. Există asemenea entități în mișcare absolută. Fotonii.
Repausul absolut, să îl legăm de ce?
Tot de sistemul de referință. La nivel conceptual am găsit o entitate fizică pe care am putea să o concepem în repaus absolut și anume spațiul total, al întregului univers. Toate corpurile se mișcă în el, iar el este nemișcat. Cam așa concepea spațiul Newton. Acum spațiul este un ceva ca o intersecție de pânze, fibre, suprafețe care vibrează în ritmul undelor gravitaționale, emise de corpurile care au masă. Așa că nu prea e repaus nici în structura intimă a spațiului însuși.
Apoi dta mai emiți cuvintele - nivel conceptual. Te joci cu focul!
Ce nu este la nivel conceptual? Nivelul fizic dincolo de cel conceptual. Nivelul fizic, adică cel așa zis real, în raport cu cel conceptual?
Știi să definești aceste nivele, pe care se chinuie filosofii să le definească de mii de ani și la care nu au ajuns la nici o concluzie, sau vorbești num-așa ca bravul soldat Sveyk, ca să te afli în treabă?
Pe scurt din partea mea, ca să nu lungim discuția.
Noi nu putem cunoaște lumea decât prin modele, iar acestea sunt bazate pe concepte, deci cunoaștem lumea doar la nivel conceptual. Aceste modele constatăm că ne ajută să ne deplasăm, să trăim în lume tot mai bine.
Astfel dta întrebi despre cele două concepte, dacă ele există.
Da la nivel conceptual ele există. Cum ar putea fi ele definite la nivel conceptual, am arătat mai sus.
Așa că întrebarea dtale explicitată, așa ca să înțelegi și dta ce ai întrebat când ai introdus acel - doar- în discuție, sună așa.
Ceva ce există (ar putea exista) la nivel conceptual, mai poate exista și la alt nivel ( cel al realității fizice)?
O să îți răspund.
Acel -există - al dtale se traduce prin - e real?-.
Eu te lămuresc acum cât îmi stă în putință în 2-3 propoziții.
Există o lume a lucrurilor, o numim reală, real vine de la res, care înseamnă lucru.
Există o lume la modelelor, unde sunt niște lucruri numite concepte.
Ele sunt ca niște imagini într-o oglindă, pe o scenă interioară. Ele nu sunt mai puțin - adevărate (cele care oglindesc realități)- mai puțin consistente decât obiectele din lumea reală, doa că fac parte din altă lume, cea a imaginilor din oglindă.
Dta așa întrebi. Niște imagini din oglindă, care oglindesc niște lucruri dinafara oglinzii există și înafara oglinzii?
Nu înafara oglinzii sunt lucrurile oglindite de ele, care sunt altceva.
Dacă știi asta, nu mai pui întrebarea. Dacă o pui, amesteci și confunzi cele două lumi. Așa face toată lumea. E mai comod așa.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Conceptele ar reprezenta reflexiile in oglinda a realitatilor.
Aceasta ar putea fi rezumarea ultimelor paragrafe?

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Da, sunt din oglindă, din minte, din cap, din cărți, din ceea ce știm noi oamenii cu toții împreună.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Va scrieti memoriile?

| sabin89 a răspuns (pentru sadrian46):

Fii si tu mai politicos. Ia-l cu dumneavoastră, nu cu dumneata, ce naiba!

| Thecurious explică (pentru sabin89):

( Prin imprejurimile mele politetea este necunoscuta, nici rudele ei nu sunt mai putin straine. Nu sunt deranjat de apelativ.)Nu cred ca vrei sa te adresezi cu dumneavoastra unui pusti.

| sabin89 a răspuns (pentru Thecurious):

A fost un răspuns ironic. Nu vezi că abia a apărut pe site si se dă buricul pământului. Te ia cu "ai pus întrebarea ca să te afli în treabă", desi întrebarea e una foarte bună. Si apoi, el nu vede că toată lumea vorbeste aici la per tu? El se adresează la toţi cu dta. De ce? Să fie mai cu moţ? Come on.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Le-am scris deja, și mai continui.
Blogurile mele de divertisment instructiv - My blogs for instructive entertainment

http://bit.ly/2MZ1aZ4

http://bit.ly/2xK1SUi

| sadrian46 a răspuns (pentru sabin89):

Mulțumesc Intunericimii dvs serenissime, pentru sfatul dvs, prețios ca piesele de satelit, lua-m-ar naiba!

| sadrian46 a răspuns (pentru sabin89):

Dacă vă referiți cumva la mine, dacă nu vă este cu supărare, datorită strămoșilor moldoveni, eu și pe o vacă o respect, mă refer la ea ca la dânsa. Dacă lumea vorbește aici cu per tu, ăsta nu e un motiv pentru mine, așa m-am obișnuit.

| Frank51 a răspuns:

Nu, exista la nivel fizic. Cand te misti esti in miscare in sistemul tau de referita fata de alte persoane, iar cand stai esti in repaus tot in sistemul tau de referita. Evident la nivel cuantic aceste teorii sunt teoretice big grin

| ziftode a răspuns:

Nu prea inteleg intrebarea
intr-adevar orice punct fix de pe suprafata pamantului descrie 5 miscari in acelasi timp, prin spatiu

poate tu pui o intrebare dintr-un manual si nu de cultura generala, asa ca eu bat campii, deci, ce ar fi sa detaliezi!

| Thecurious explică (pentru ziftode):

Am gasit acest articol pe wikipedia https://ro.wikipedia.org/......8%9B%C4%83 care ma intriga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Te referi la un sistem macro sau cuant? Biologic sau chimic?
Pentru ca exista, insa depinde si la ce te referi.

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

E vorba despre o notiune intalnita pe wikipedia. Am dat link-ul.
E din domeniul fizicii, cel putin asa vrea sa para teoreticianul ei.