| JasminneAndreea90 a întrebat:

Bună seara! Poate cineva să îmi dea niște sfaturi în legătură cu stresul, cu suprasolicitare psihică și gânditul prea mult asupra trecutului sau asupra unui anumit lucru? Adică sfaturi care să mă ajute să mă calmez și să nu mai mă gândesc atât de mult la un anumit lucru...
Aș fi foarte fericită dacă m-ar putea ajuta cineva. Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Uvox a răspuns:

Chill! Ai fi vrut sa spun ce? Cu ce te-a deranjat o incurajare, crezi ca nu are nevoie? Ok. Am mințit, nu cred ca o sa reușească. Esti mulțumit acum?
Nu am spus sa uite ci sa accepte ca nu poate schimba trecutul dar poate schimba ce simte acum iar asta poate schimba starea prezenta si evident ce urmează. Asta este o alegere, este vorba de atitudine. Iar cineva care chiar nu isi poate "scoate din gand" a fi cazul sa caute ajutor specializat. Se numește obsesie (simplist, stiu).
Somnul nu este o soluție, este o necesitate fiziologică iar daca ai tulburari majore de somn iar ai nevoie de ajutor specializat.
Plimbările sunt bune in cazul in care reușești să nu te gândești obsesiv la probleme.
Yoga? Sigur, de ce nu?
Deci, sfaturile lui Ray al tau sunt ok dar simpliste si nu prea adresează cauza ci mai mult efectele.
Daca tu zici ca am dat un sfat greșit asa o fi.
Eu cred ca am inteles ideea, tu nu prea.
Adică pe un fost deținut (pt.crima inteleg) il ajuta mai mult plimbările, somnul si yoga? big grin
O sa spun f.f.simplu, ca sa poti merge in fața trebuie sa încetezi să te uiți în spate.
Vrei funda sau ce?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Somn,plimbare pe jos, yoga

| Uvox a răspuns:

O sa incep spunând ca este simplu si complicat in acelasi timp.
Presupun ca ruminezi la ceva din trecutul tau care in mod evident a căpătat o semnificație exagerată.
Orice ar fi, oricât de grav sau dureros este imposibil sa schimbi ce s-a petrecut.
Lasă trecutul acolo unde ii este locul, adica in spate. Viața are momente frumoase si momente urâte, asta este. Cu atat mai mult trebuie sa apreciem momentele frumoase si sa le depășim pe cele nasoale. Stii, ca sa te bucuri de curcubeu trebuie sa accepti si ploaia.
Fa pace cu trecutul, tu stii cum.
Găsește în jurul si in viața ta lucrurile/persoanele frumoase iar daca tu crezi ca nu exista, creează-le!
Iti recomand asta:

Getting Started with Mindfulness - Mindful - Mindful.org

https://www.mindful.org › meditation

Ai grija de tine si mult succes. Eu sunt convins ca vei reusi.

| sabin89 a răspuns (pentru Uvox):

"Eu sunt convins ca vei reusi."
Pe ce te bazezi de ești convins că va reuși? O cunoști de undeva? Îi cunoști trecutul? Este un user anonim, ca și mine, ca și tine și ca oricare altul. Nu știm mai nimic despre viața altor useri. Să facă pace cu trecutul? Păi știi ce trecut are? Uite, îți dau un exemplu - exagerat, numai ca să înțelegi ideea. Să presupunem că cineva a ieșit de la închisoare, unde a stat douăzeci de ani, condamnat pentru crimă. Cum să facă pace cu trecutul? Problema aia nu are cum s-o uite, îl va chinui pentru tot redtul vieții. Nu are cum s-o scoată din gând. Bineînțeles, nu zic că cea care a pus întrebarea este în situația asta, dar am dat un exemplu, așa cum am zis, exagerat, ca să scot în evidență ideea. Pentru că sunt și alte lucruri, mai puțin grave, pe care le poate comite cineva și care nici ele nu pot fi scoase din gând.
Mi se par rezonabile sfaturile pe care le-a dat Ray: somn, plimbare pe jos, yoga. Nu că ar rezolva problema, dar ajută, oricum.

| Uvox a răspuns (pentru sabin89):

Chill! Ai fi vrut sa spun ce? Cu ce te-a deranjat o incurajare, crezi ca nu are nevoie? Ok. Am mințit, nu cred ca o sa reușească. Esti mulțumit acum?
Nu am spus sa uite ci sa accepte ca nu poate schimba trecutul dar poate schimba ce simte acum iar asta poate schimba starea prezenta si evident ce urmează. Asta este o alegere, este vorba de atitudine. Iar cineva care chiar nu isi poate "scoate din gand" a fi cazul sa caute ajutor specializat. Se numește obsesie (simplist, stiu).
Somnul nu este o soluție, este o necesitate fiziologică iar daca ai tulburari majore de somn iar ai nevoie de ajutor specializat.
Plimbările sunt bune in cazul in care reușești să nu te gândești obsesiv la probleme.
Yoga? Sigur, de ce nu?
Deci, sfaturile lui Ray al tau sunt ok dar simpliste si nu prea adresează cauza ci mai mult efectele.
Daca tu zici ca am dat un sfat greșit asa o fi.
Eu cred ca am inteles ideea, tu nu prea.
Adică pe un fost deținut (pt.crima inteleg) il ajuta mai mult plimbările, somnul si yoga? big grin
O sa spun f.f.simplu, ca sa poti merge in fața trebuie sa încetezi să te uiți în spate.
Vrei funda sau ce?

| Uvox a răspuns:

Simt ca am omis ceva.
Sa nu iti spui ca așa este felul tau de a fi, te-ai submina.
Dacă nu este patologic si sunt sigur că nu e cazul, suntem ce suntem in momentul asta ca rezultat al experientelor prin care am trecut si a felului în care le-am perceput.
Asta înseamnă că orice schimbare este posibilă, evident in limitele bunului simț.
Deci, tu te poți ajuta, cu răbdare și putin efort.
Nu mult dar constant.
Orice ajuta dar cel mai mult e cum alegi sa percepi situația.
10 la sută este ce se întâmplă cu adevărat, restul de 90 este ce credem noi ca se intampla.
Baftă.

| HelpingHands a răspuns:

1. un exercițiu util pentru a calma mintea: https://www.youtube.com/watch?v=9PIabPUa2y4

2. nici o problemă nu e permanentă. Iată un filmuleț despre efemeritate: http://www.vopus.org/......trece.html

3. Dacă ai nevoie totuși să te asculte cineva cu răbdare mă poți contacta în privat și mai vedem...

Mult succes!

| Nyx a răspuns:

Daca ai timp, scrie-mi intr-un mesaj cate ceva despre tine si o sa-ti raspund cu mare drag. Toate au alinare, doar moartea e finala in viata asta.