| CoquineNoire a întrebat:

Buna seara, pun aceasta intrebare aici, deoarece consider ca educatia copiilor este o filozofie, dar si o stiinta. Nu am pus-o la categoria "Educatie" pentru ca pe acolo bantuie boraci care cer teme, deci nu avea rost, si daca imi este raportata, imi asum riscul. Nu este o noutate faptul ca generatia asta devine din ce in ce mai spurcata (ma refer la sexul de la varste fragede), daca nu descopeream TPU, nu stiam ca sunt atat de multi copii slabi de minte in ceea ce priveste inceperea vietii sexuale. Am realizat ca nu prea se mai merita sa faci copii in ziua de azi, pentru ca e frica asta de ce va urma, chiar daca iti educi copilul corespunzator si faci tot posibilul sa fie bine. Daca il bati, nu e potrivit, ca ajunge sa te urasca, daca ii oferi libertate, nici asa nu e bine, aici ma refer la fete, mai ales. Anturajul scolilor, spiritul de turma ajunge cel mai des sa influenteze negativ. Va intreb pe voi, pe cei care sunt parinti, dar si pe cei de varsta mea, ce aveti de gand sa faceti/cum va veti educa copiii? (scuzati cacofonia)
Mai are generatia asta/urmatoarea o sansa?

Si ca bonus, uitati ce tupeu colosal si ordinar din partea unui exemplu din alte milioane de specimene, de unde a pornit si intrebarea mea. Si asa, nimic nu ma mai mira.

http://www.TPU.ro/......u-cred-ca/

Răspuns Câştigător
| Ecea a răspuns:

Haide mai,iti faci prea multe griji...
Nu este vina copiilor, parintii sunt de vina pentru ca nu stau cu ei de vorba, nu au timp de copii pentru ca lucreaza 12 ore pe zi si au o gramada de probleme.Este normal ca lucrurile sa scape de sub control,multi din parinti se intreaba : "cu ce am gresit", normal,nu ai facut nimic pentru copilul tau si dupa te intrebi cu ce ai gresit.
Foarte multi oameni considera ca este suficent sa ai un copil pentru a devenii parinte,este foarte gresit, la fel de usor ar putea spune ca daca si-ar procura un pian ar devenii mari pianisti.
Unui copil nu este suficent sa ii dai de mancare, bani de buzunar si ii speli hainele.Chestia asta poate sa o faca si o bona, implica mult mai multa responsabilitate.
Un copil trebuie stimulat in permanenta, trebuie sa ne ocupam de educatia lor in primul rand.Aici iarasi este o problema, daca parintele sta toata ziua la televizor si se uita la nora pentru mama sau mai stiu ce alte porcarii de emisiuni, e normal ca nici copilul sa nu faca mare lucru.Nu poti spune unui copil sa citeasca o carte daca tu stai toata ziua si freci menta.Nu poti spune unui copil ca nu e bine sa mananci shaorma daca tu asta faci toata ziua.
Cand copilul o sa vada ca parintele citeste,face sport,asculta muzica buna,etc o sa fie stimulat si o sa vrea sa faca si el asta.
Pe mine tatal meu a inceput sa ma stimuleze intelectual cand am inceput sa cresc,devenise totul mai interesant,vroiam sa stiu si eu la fel de multe ca el.

Eu sunt de parere ca nu se merita sa faci un copil pana nu poti sa ii oferi totul,incepand de la bani,afectiune,etc pana la educatie si cultura.
Daca nu ai timp de el,nu inteleg de ce ii mai facem.
Eu sunt foarte pregatit sa am un copil,insa sunt foarte constient de ce responsabilitati implica asta,nu as vrea sa o dau in bara vre-odata,nu as vrea sa imi spuna copilul meu ca vrea ceva si eu sa nu pot sa ii ofer, stiu cat de greu a fost pentru mine, nu vreau sa chinui pe altii.
Inca intalnesc oameni care spun "copilul meu cand o sa aiba 18-19 ani o sa il trimit la munca". BRAVO.GENIAL.Daca vrei sa distrugi viata unui om nevinovat trimite-l sa munceasca sau lasa-l sa stea degeaba, nu exista o cale mai buna spre dezastru.
Multi cred ca istoria trebuie sa se repete, in sensul ca daca ei au muncit de la 13 ani,au dat cu sapa sau mai stiu eu ce,cred ca asa trebuie sa faca si copilul lor sa vada ca viata e grea.
Pai la ce dracu faci un copil? Sa ii arati cat de grea e viata? Sa fim seriosi,daca tu ai fost prost in copilarie nu distruge viitorul urmasului tau.
Munca este pentru oamenii care nu au altceva mai bun de facut.

Nu stiu ce sa spun despre urmatoarea generatie,sunt putin sceptic,vad ca oamenii sunt din ce in ce mai prosti, citesc din ce in ce mai putin, asculta din ce in ce mai multa muzica proasta.Nu vad ce educatie pot primii acesti copii.

| CoquineNoire explică (pentru Ecea):

Exact asa m-am gandit si eu, un parinte influenteaza in mod pozitiv si negativ copilul sau, dupa activitatile si obiceiurile sale. si da, aspectul financiar primeaza si el in educatia unui copil, insa nu trebuie rasfatat prea mult. un raspuns complex si bun.

11 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

E o vorba, cum e turcu si pistolu', asa că, cum sunt parinti si copii, chestia cea mai penibila este aceea că, aceiasi parinti arunca vina pe aceasta generatie, aiurea ei sunt primi vinovati prin lipsa lor de implicare. Si inchei tot cu o vorba "ce semeni aia culegi"

| shadovv a răspuns:

La nivel de patrie pot sa spun ca educarea tinerilor este unica sansa a Romaniei exceptand forta bruta de care nu cred ca suntem in stare. Sexul si lipsa de educatie este de fapt ceea ce vor mai marii (nu ma refer la politicieni ci la cei care conduc cu adevarat). Aceasta prostie este cultivata de massmedia si de scolile prost structurate. Cum o sa mi educ copiii? Nu cred ca poate fi descris. O sa incerc sa i bag pe gat biblioteca si bunul simt...

| Woodenpints91 a răspuns:

Generaţia asta oricum era pierdută demult. Nu sunt împotriva sexului. Da dacă tot te-ai hotărât să te cotârceşti,măcar fă-o şi corect.

Deşi,la cât de distruşi sunt majoritatea,sper ca fiecare partidă a lor să se termine cu entorse şi fisuri,lăsându-i sterili pentru tot restul vieţii, să nu mai suprapopuleze planeta cu deşeuri dinăstea de oameni.
Eu, la 13 ani, eram cel mai misogin copil posibil. Bine, eu la 13 ani încă mai eram copil. Luam fetele la bătaie din simplul motiv că mă enerva prezenţa lor. Acum, la 13 ani, se fabulează partide animlice de sex vârtos, şi se întrec în care are mai mulţi ***. E trist...pentu ei. Mie mi se rupe.

| sabin89 a răspuns:

Societatea (turma) are mare influenta, adevarat. Dar si parintii au o mare influenta. Se ajunge la un fel de concurenta. Le spun si parintii sfaturi bune, le spune si turma lucruri rele. Cine castiga? Parca era o pilda cu semanatorul. Problema se reduce la pe ce fel de "pamant" cade samanta buna (sfatul parintesc). Copilul, chiar daca e minor, are si el identitate proprie, ceea ce implica si responsabilitate proprie.

| Birjaru a răspuns:

Cata vreme e sanatos la cap si nu e abuzat, n-are cum sa nu inteleaga sa nu faca lucruri ilegale, sa-si faca un liceu macar si sa-si ia un job. Orice altceva ii ceri o faci sa te simti tu mai bine si nu pentru binele lui. Si o sa se supere pe tine si se face birjar.

| CoquineNoire explică (pentru Birjaru):

Ok, e de retinut, birjarule laughing

| morningstar a răspuns:

Ai dreptate in tot ce spui. Am predat o perioada la o scoala generala si pot sa spun ca nu doar am fost dezgustata, dar m-am si ingrozit de cate le pot trece prin cap unor copii de varsta frageda.
Dar solutia nu este sa nu mai facem copii laughing Eu cred ca o educatie buna trebuie aplicata inca de cand copilul nici nu vorbeste. Cred ca nu trebuie lasat totul in baza profesorilor si nici invers.

| CoquineNoire explică (pentru morningstar):

Asa e, eu am auzit un caz de la o gradinita, cica la ora de somn o fata si un baiat s-au strecurat unul langa altul, si educatoarea cand in sfarsit ii observase, da patura la o parte si surpriza! erau amandoi cu rusinica goala.laughing deci asa ceva...nu mai ai incredere nici la gradi sa-ti lasi copilul, si asa, cand eram eu de varsta lor, si pe atunci se lingeau boracii si se cereau in casatorie. of of laughing

| morningstar a răspuns (pentru CoquineNoire):

Mama mia, ce vorbim noi de copii de 10-12 ani daca se intampla si la gradinita surprize de genul asta. Se schimba copiii, altadata la varsta adolescentei existau tabuuri, acum au picat toate.

| Rurouni a răspuns:

Hola. Eu ma indrept incet incet spre mirifica varsta de 21 de ani si... incep sa ma simt de parca as fi din alta epoca. Copchiii de pana in 18 ani de azi nu mai stiu ce inseamna scoala, educatie, bunul simt elementar, respect, si alte chestii d-astea total demodate si "pentru fraieri".
Pe mine m-a crescut taica-miu cu mana de fier pana la 14 ani, dupa care usor usor m-a lasat sa-mi fac singura alegerile. O data sa se fi uitat urat la mine, ca taceam o zi intreaga. Pana la varsta aia, il uram. Da' mai tarziu mi-am dat seama ca prin maniera lui de a ma tine din scurt, dar si de a discuta cu mine ABSOLUT orice, m-a invatat sa judec singura si sa-mi dau seama ce-i bine si ce-i rau. Si viata sexuala, abia pe la 20 de ani am descoperit-o. Cand am invatat care-i faza, ce se face, cum se face, ca sa nu ma trezesc nevoita sa intreb pe TPU "ce ma fac, cum imi dau seama daca m-a lasat gravida?!" sau "mi-a tras-o in c*r, pot ramane gravida?!" si sa dau funde cersetorilor, la fel de inculti.
Cand ma uit la mucosii astia de prin generale/licee, imi vine sa-i scuip in fata. Mi-e jena. MI-E JENA!
Cand voi avea eu copil, voi avea grija sa ma stie de frica. Dar sa si stie ca parintele e, mai inainte de toti ceilalti, cel mai bun prieten.