| Thecurious a întrebat:

Buna seara, va rog sa imi definiti conceptul de "falsificabilitate". L-am inteles in esenta, insa as vrea mai multe detalii, ceva mai aprofundat.

27 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In limba romana nu exista un asemnea cuvant, asa ca nu este ce defini.
Cand nu stii ce inseamna un cuvant cauta pe dexonline.ro, este cel mai complet dictionar al limbii romane.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cum sa nu existe? Provine din "falsificabil".
https://ro.wikipedia.org/wiki/Falsificabilitate

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Wiipedia nu este tocmai o autoritate infailibila, nu toate articolele publicate sunt corecte.
In schimb dexonline este un dictionar aproape complet. Sigur ca pot fi unele cuvinte, mai ales cele provenite recent din limbi straine, dar nu este cazul cu cuvantul "falsificabilitate".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Hai sa-ti dau un alt exemplu atunci, daca tot imi dai cu dictionarul in cap.
Inainte de 1993, in interiorul cuvantului, se folosea î din i.
Spre exemplu Cînd in loc de când. si Mormînt in loc de Mormânt.
Dupa 1993, s-a schimbat regula, si se foloseste â din a, la mijlocul unui cuvant, sau ma rog.
Mama mea a invatat sa scrie cu celalalt, ca asa era atunci. Asta nu inseamna ca e analfabeta. Scoala s-a terminat, si nu e ca si cum s-ar mai fi dus la scoala, sau sa zica la stiri ca s-a schimbat nu stiu ce in dictionarul limbii romane. Si asta e doar un exemplu, sunt o gramada de schimbari din 90 si pana acum happy
Nu cred ca trebuie sa blamezi wiki, de ce nu raportezi pagina si le spui ca acel cuvant nu este in dictionarul limbii romane?
Cuvantul are sens, si chiar si un tampit, si-ar da seama la ce se refera.
Limba noastra este intr-o continua schimbare, cum spune si @RAY
Nu merge sa faci o pagina pe wiki singur, trebuie sa o aprobe mai multi oameni. Si daca scriu trebuie in loc de trebuie, sau folosesc o alta formulare, asta nu inseamna ca sunt analfabet happy Asa vreau eu sa scriu.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci hai să spunem: desenabilitate, pieptenabilitate, colorabilitate, schimbabilitate șamd. Este ce frumos sună toate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Ai sa razi dar da.
Desenabilitatea acestui obiect in 5d este aproape imposibila
Pieptenabilitatea parului, dupa ce s-a folosit samponul exta cool cu miros de levantica, a crescut dramatic.
na si exemple.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Ia fii atent
Aplicarea legii, este in principiu usor de pus in practica, dar in cazul nostru aplipicabilitatea legii x, lasa loc de interpretari.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

M-ai umplut de cultură!

(in discuție era invenția "falsificabilitate" - dacă cumva ai remarcat)

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din ce scrii deduc că ai mari probleme

| RAY a răspuns:

De exemplu Teoria evolutiei pana trece de falsificabilitate este o teorie stiintifica, se refera la a putea testa empiric ceea ce afirmi

| RAY a răspuns:

CatalinGti a evaluat răspunsul tău O limba nu are granite sau... ca fiind nefolositor şi eronat.

sa spui asta profesoarei tale de limba romana https://www.digi24.ro/......azi-546951

dai ca un las eronat si nefolositor,repetentule la istorie,Romana, limba evolueaza se adapteaza, intra noi cuvinte, unele cuvinte dispar, o limba este intr o continua evolutie

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Deci jur ca din greseala, am vrut sa le pun pe primele 2, dar nu am fost atent, scuze, ma uitam la o reteta pe Youtube ca vreau sa-i fac la fi-miu un pateu, eram cu ochii si pe aragaz, si mai scriam si aici. Sunt perfect de acord cu tine. Limba romana este intr-o continua schimbare. Scuze inca odata, nu asta a fost intentia mea, sa dau nefolositor si eronat, nu stiu daca mai merge sa mai schimb.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e nimic, pofta buna

| RAY a răspuns:

Acum 2 ore | Steregoi a răspuns:
Inseamna posibilitatea de a falsifica ceva. Teoria evolutionista nu este falsificabila pentru ca este falsa de la inceputul ei. O minciuna falsificata sau corupta tot minciuna ramane si nu neaparat devine adevar

vezi ma ca singur te contrazici laughing falsificabilitate = a fost testat, nu inseamna un lucru fals

| sierra1 a răspuns:

Dex zice: Niciun rezultat pentru falsificabilitate

tu l-ai inventat?

| minrest a răspuns:

Vorbesti despre termenul ''falsificabil'', este un calchiu din limba engleza. Ceva falsificabil este ceva ce poate fi dovedit fals. Prin asta poate fi verificat. Daca nu poate fi dovedit fals, adica nu e falsificabil, nu poate fi dovedit nici adevarat, asa ca ramne o simpla afirmatie fara acoperire. De exemplu, unii spun ca oamenii sunt pedepsiti dupa moarte, intr-o alta viata. Asta nu este o afirmatie falsificabila, nu poate fi dovedita ca fiind falsa, pentru ca e ceva ce se petrece dupa moarte. Dar, tocmai din cauza asta, nu poate fi dovedita nici ca fiind adevarata, asa ca este o afirmatie fara acoperire. Ideea este ca orice este nefalsificabil este egal cu zero; se iau in considerare numai afirmatiile falsificabile. Dar de ce nu este acest cuvant explicat in DEX? Pentu ca este intrat recent in uz.

| Steregoi a răspuns:

Inseamna posibilitatea de a falsifica ceva. Teoria evolutionista nu este falsificabila pentru ca este falsa de la inceputul ei. O minciuna falsificata sau corupta tot minciuna ramane si nu neaparat devine adevar. Falsificabilitate mai inseamna posibilitatea coruperea versiunii originale. Ultima versiune de teorie a evolutiei este mai falsa decat prima versiune a teoriei evolutioniste.

Ar mai fi adevarabilitate adica posibilitatea ca o teorie sa devina in timp o teorie verificata si dovedita ca fiind adevarata.

| ziftode a răspuns:

Cuvantul e auto-explicat, din cauza ca sunt doua cuvinte si practic suna a "cat de usor poate fi (ceva) falsificat"
si cu toate ca eu nu sunt Pruteanul, eroul gardian al limbii romane
totusi, in cazul asta

LIMBA ROMANA NU E GERMANA, UNDE SE FAC CONSTRUTII DIN 15MII DE CUVINTE!

iar, daca in alte limbi poate ca exista, IN ROMANA NU EXISTA
PUNCT!
exista doar cineva care vrea sa faca pe desteptul!

iar uneori ma putin cam pipi pe wikipedia, care PHOOTE romana cu TAMPENII de gen "aceasta pagina e un ciot"
CIOT pe aia a #%$@#@, idiot amarat, asta e romana, NU ENGLEZA!

| RAY a răspuns (pentru ziftode):

O limba nu are granite sau limite, o limba evolueaza se dezvolta

| ziftode a răspuns (pentru RAY):

Man, in dexonline am gasit cuvinte SUPER NOI
am gasit cuvinte care nu am auzit niciodata in limba romana
daca, cuvantul nu e pe dexonline atunci NU exista, nu in limba romana
si mai ales e la fel ca la in germana o constructie
atunci e foarte clar ca cineva la inventat

iar o limba se dezvolta atunci cand e vorbita, nu inventii a unora
iar pana acum eu nu am auzit de cuvantul ala

iar, din cate vad pe wikipedia, cineva are interesul cu, cuvantul asta, pentru ca foarte clar ca a intrat pe pagina altor limbi (unde poate ca exista) si apoi a creat si pagina in romana

| ziftode a răspuns (pentru RAY):

Iar (tot pe mareata wikipedia) cuvantul ciot a fost cu adevarat o tampenie amarata, si in engleza e folosit sus si tare, asa ca hai sa il fortam in romana

daca vrei sa fii cu adevarat cel mai bun mediu de informare/cultura generala, etc. atunci NU POTI sa faci greseli din astea intr-o limba, pentru ca vorbitorii de limba aia nu o sa mai creada nimic din ce zici tu

| RAY a răspuns (pentru ziftode):

Sincer nici eu nu inteleg acest cuvant in limba Romana, pacat ca pe wikipedia se fac greseli de astea, mai mult respect

| doctorandus a răspuns (pentru ziftode):

Si eu saracul, nu m-am prins de asta, sa-i intreb pe Flonta si pe Parvu in ce limba vorbesc. Ha, ha, ha!

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Vezi ca vorbesti limbi straine fara sa stii

| Thecurious explică:

Am auzit "falsul termen" de la cineva. Nu am consultat dex-ul inainte.
Din moment ce nu exista in limba romana, intrebarea nu-si mai are rostul.
Multumesc frumos pentru raspunsuri.

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Ar putea sa intre, repet conteaza de cat mult este folosit, de exemplu cuvantul fast food = nimeni nu spune mancare rapida, eu cercetez caracterul istoric a limbilor, limbile evolueaza, daca te ai intoarce in timp ai avea sanse sa nu intelegi si alti sa spuna ca vorbesti ceva necunoscut

| ottovintila a răspuns:

Falsifica si abilitate, 2 cuvinte. Altfel spus, abilitatea de a falsifica.