| CristinaCriss18 a întrebat:

Tocmai am intrat la liceu in clasa a9 a la profilul stiinte ale naturii. Nu este chiar profilul pe care doream sa-l urmez dar imi convine si asa. Nu prea stiu multe despre aceste profil.

Imi puteti da niste date mai exacte de ex. care sunt materiile de baza? Sunte destul de grele? Din punctul vostru de vedere este usor sau greu? Ce facultate as putea sa urmez cu acest profil?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Tocmai ce am terminat liceul la acest profil. Ce pot sa-ti zic, a fost destul de lejer. Materiile de baza au fost matematica, romana cat de cat, fizica, chimia si biologia. Dupa parerea mea, fata de mate-info, este foarte usor. Eu nu invatam mai deloc si am terminat cu media undeva pe la 8.70, iar la BAC am luat 8.00. O sa faci 3-4 ore de matematica, 3-4 ore de romana, 3 ore de biologie, 3 ore de chimie, 3 ore de fizica. E posibil sa-ti mai bage si optionale la astea 3 materii si sa ai cate 4 ore. Informatica o sa ai 2 ore daca imi amintesc eu bine + inca una de TIC (ceva cu Word, Access, Power Point si toate minunile astea). In clasa a 10-a o sa mai scada orele de informatica, iar din a 11-a vei face doar TIC. Pe istorie, geografie nu se prea pune pret, o ora pe saptamana. Limbi straine (engleza si franceza faceam eu) cate 2 ore pe saptamana. Teze vei da din romana, matematica si la alegere 2 din 3 dintre biologie, chimie si fizica. BAC-ul il vei da la romana, la matematica (M2, mult mai accesibil decat la mate-info) si la alegere una de data aceasta dintre chimie, biologie si fizica. Eu am terminat la acest profil si voi merge la facultate de istorie si stiinte politice, ceea ce nu este tocmai recomandat. Am prieteni care merg la politehnica, la universitatea maritima sau la ceva cu nu stiu ce inginerie chimica si din astea, nu stiu sa spun exact. Cel mai in regula ar fi sa mergi, totusi, la medicina, cam pentru asta te si pregateste profilul asta. In concluzie, dupa parerea mea, eu zic ca ai intrat la cel mai bun profil.

2 răspunsuri:
| elleme a răspuns:

Buna. Eu sunt la mate info si stiu despre stiinte ale naturii ca este un profil tot real doar ca aici faci matematica M2. Se bazeaza foarte mult pe chimie si biologie. Mie personal mi se pare un profil cat de cat ok adica biologia este chiar usoara, e doar de tocit si la chimie daca ai materiile de baza din generala o sa iti fie foarte usorhappy Restul sunt materii oarecare pe care le-ai avut si in generala (romana, matematica M2, geografie, istorie, engleza, sport etc). Eu cred ca daca te tii de treaba poti sa intrii foarte usor la farmacie sau la medicina, bineinteles daca iti si place. Multa bafta pe viitor!

| GheorghiuIoana a răspuns:

Buna! Profilul de stiinte ale naturii se bazeaza mult pe chimie si biologie. Daca tie iti plac aceste materii, inseamna ca e ok. Eu sunt la mate info, si iti spun ca e destul de dificil sa faci mate si fizica la greu, dar daca iti place totul merge perfect. La stiinte ale naturii este mai usor si mai bine decat la celalalte profile. Adica este un profil mediu. Dupa ce termini liceul, poti merge in special la facultatiile care sunt dedicate stiintelor de baza ale profilului. De exemplu, la tine bio si chimie. Esti mult mai bine vazuta daca vrei sa te duci la o astfel de facultate, tu fiind la un profil asemanator. Sa spunem ca ai baza pusa inca din liceu, cu toate ca la facultate chestiile deja se complica si se aprofundeaza.
Dupa parere mea, daca tie iti plac materiile de baza din acest profil, totul va merge ok.
Succes!