| anonim_4396 a întrebat:

Care au fost cauzele interne și externe pentru?laughing
1.Prabusirea regimurilor comuniste.
2.integrarea Romaniei în structurile euroatlantice.
3.intoleranța religioasă.

Vă multumesc!

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Economia nu era adaptată la piață. Extern, Marele Urs și Marele Licurici. Și micul vecin din vest.
2. Oamenii politici au fost mituiți la greu ca să o facă.
3. Lipsa toleranței.

| 22Elena a răspuns (pentru sadrian46):

Multumesc mult! Mereu sunteti la momentul potrivit!

| sadrian46 a răspuns (pentru 22Elena):

Nu mai știu despre ce era vorba, dar mă bucur.

| Cosmin86 a răspuns:

Vrei sa-ti facem temele?

Si de ce vorbesti la trecut, intoleranta religioasa exista si astazi, chiar si in Ro.
"integrarea Romaniei în structurile euroatlantice", ca ne-am milogit de aia sa ne primeasca si pe noi, de-aia! Mai citeste si tu o carte!

| 22Elena a răspuns (pentru Cosmin86):

Multumesc pentru sfat

| gabicoo a răspuns:

1- Căderea regimurilor comuniste:
- cauze interne: economia centralizată, lipsa piețelor de desfacere pentru produsele industriale depășite tehnologic de cele din vest, importul de resurse energetice, exportul produselor alimentare și lipsa alimentelor și a bunurilor de strictă necesitate pe piața internă.
- cauze externe: jocul de interese al marilor puteri. Politicile promovate de Mihail Gorbaciov: glasnost, perestroika au fost interpretate greșit în țările din blocul comunist.
2 - Integrarea României în structurile euroatlantice: interesul strategic al SUA pentru bazele militare românești din Dobrogea și de la Marea Neagră in contextul campaniei militare purtate de americani în Afganistan după 9.11 și cel al revinimentului puterii militare a Rusiei în regiune.
3- Intoleranța religioasă: în România nu prea există. Există o ură etnică între români și maghiari in Transilvania. Ură amplificată de interesele politice ale UDMR car dorește să țină captiv electoratul maghiar. Și mai există acea ură a majorității locuitorilor țării față de minoritatea rromă care se datorează comportamentului antisocial al acestei etnii. In plan european există o formă de intoleranță religioasă la adresa musulmanilor. Dar în acest caz fostele metropole plătesc pentru greșelile trecutului lor colonial, dar și pentru politica lor actuală din Siria și Libia!

Mulțumit?

Vreau Funda!