| Fineness a întrebat:

Credeti ca majoritatea prieteniilor se nasc din interes, sau pur si simplu oamenii isi fac prietenii pentru faptul ca vor sa aiba prieteni?

Răspuns Câştigător
| Skylar a răspuns:

La ce bun daca cunosti doar oameni...chiar si daca vorbesti cu ei urmaresti un oarecare interes...

12 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Prietenii din interes dispar odata cu topirea a ceea ce lea stirnit interesul.Prietenii adevarati ramin si nu numai atit ci chiar de nu-i vei primi se vor impune.

| DorelSudoru a răspuns:

Interes,interes,interes,interes.normal nu te mai uita la filme ca te prostesti

| miradoniz a răspuns:

hee hee întâlnim rar oameni care sa ne fie destul de apropiați pentru a rămâne prieteni o viata.Dar exista, este principalulhee hee

| miradoniz a răspuns:

@Rosy te înșelihee hee din fericire! Dar,adevărat este,ca sa legi prietenii strânse, exista o condiție de baza:sinceritatea! nu vorbesc de detaliile vieții cotidiene(căci încrederea vine cu timpul), ci de sinceritatea sentimentelor.Ca sa ai prieteni,trebuie sa simți ca ții la ei; când aceste sentimente cad pe pământ roditor, dau roade frumoasehee hee încearcă, ceea ce poți câștiga este mai plăcut decât ceea ce ai putea pierde-pentru ca nu poți pierde nimichee hee

| MenInShadow a răspuns:

Multi isi fac prieteni din interes, asa ca daca ai ceva, "extraordinar" sau care altii vor sa foloseassca si ei, etc, intelegi tu ce vreau sa spun, sa ai grija.
Putini sunt in Romania prieteni d'aia in care sa ai incredere 100%

| Bogdanux a răspuns:

Din pacate, in ziua de azi, da.Prietenii adevarati sunt din ce in ce mai rari.

| Alyra a răspuns:

Părerea mea este că peste 90% din prieteni sunt din interes.
Poate nu o să mă crezi, dar singura dată când mi-a spus cineva că sunt cea mai bună prietenă a fost atunci când vroia să copieze tema de la mine.
Chiar ne certasem cu câteva zile înainte(nu ştiu ce a avut fata aia cu mine), iar peste 3 zile vine şi îmi zice: ''Hai, dă-mi şi mie tema să o copiez, eşti cea mai bună prietenă puppy dog eyes '' (Nu am considerat-o nicodată prietenă, oricum)
Trit, dar adevărat! Prietenia adevărată a cam dispărut. crying Ai ajutat vreodată pe cineva doar din dragul de a ajuta? Eu nu prea cred...De obicei atunci când ajutăm pe cineva spunem în gând aşa :'' Hai să-l ajut...cine ştie, poate că o să am nevoie şi eu de ajutor'' Am dreptate?

| zăGhost a răspuns:

Cred că oamenii îşi fac prieteni din cauză că simt nevoia de a-şi împărtăşi sentimentele, trăirile, simt nevoia de încurajări, eventual de laude... deci, pur şi simplu pentru că vor prieteni.

| itscloudyoutside a răspuns:

Depinde de fiecare om in parte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne leaga doar niste afinitati ce le avem impreuna.dar prietenia adevarata este inexistenta.a dispaut si nu de mult,dar inainte de ea au disparut; rusinea,respectul, cinstea, si urmeaza sa dispara dintre oameni dragostea.atunci va fi sfarsitul lumii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

fereste-ma Doamne de prieteni ca de dusmani ma feresc singur/a, ce intelegi din aceasta zicala?

| Marya6329 a răspuns:

Intr-adevar exista multi care sunt "prieteni" doar din interes,majoritatea, dar de asemenea exista si prieteni adevarati, minoritatea. Este destul de usor sa faci diferenta intre un prinete fals si unul adevarat...dar exista si unele cazuri in care avem prea multa incredere in prientenii nostri si nu ne dam seama cat de falsi sunt. Oricum prieteni adevarati sunt atat de rari incat dupa o viata intreaga ii poti numara pe degetele de la o manabig grin