| NVSCS555 a întrebat:

Daca bag un uscator de par stricat in priza pot sa ma curentez si sa mor?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă firele/cablul e corect izolat, nu. Dar trebuie să ai grijă ce atingi.
Dacă zici că e defect, ce rost mai are să-l pui la curent? Cu ce scop? Il duci la un service sau cumperi altul. Poți achiziționa altul la un preț rezonabil.

28 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De regula nu se intampla nimic

| Sofer a răspuns:

Nu ai cum sa te curentezi daca uscatorul e de plastic si are si el o protectie in el. il bagi in priza si nu porneste. deci.

| LPCTSTR a răspuns:

1. Dacă bagi un uscător de păr stricat, clar circuitul nu este inchis, deci probabilitatea ca tu să experimentezi un șoc scade.
2. Poți fi ȘOCAT NUMAI ȘI NUMAI dacă atingi firele sub tensiune.
3.De murit nu vei muri, te asigur.

| rockblu29 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Contractia mușchilor inseamna ca strangi mana, nu ca iei mana de pe firele electrice. Adica nu poti sa mai dai drumul la fire cand te curentezi, cu cat contractia este mai mare

| LPCTSTR a răspuns (pentru rockblu29):

Instinctul te face să iei mâna de pe sursă, n-ai testat niciodată?
Îți spun eu cum e, vrei să iei mâna de pe ele, orice ar fi.

| Sonia822 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Crezi ca curentat e apa in caldare cu furtunul de curent, si te gadila, sau ce-oi fi experimentat tu? Cand te curentezi, ti se inclesteaza nuschii, nu mai ai control asupra ta, tremuri si ies scantei, curentul intra in tine si iese, lasand o gaura mare. Poate iesi pe oriunde, creier, inima, muschi.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Sonia822):

Aoleo mane... Te-ai uitat la prea multe documentare cu plozi urcați pe stâlpi de înaltă tensiune.
Află că n-o să-ți iasă inima din piept și nici creierul din cap prin gaura făcută de curent pentru că curentul n-o să-ți facă găuri în piele... cel puțin curentul de 120-260V de la priză.
Plus că există siguranțe, așa că de ce ne mai certăm?

| Sonia822 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu m-am uitat la documentare, ci am vazut in fata mea. Nu erau gauri in piele, ci in carne, de se vedea osul. Nu se specifica in ce stare e uscatorul de par, unde se afla problema, de ce natura e, si cat de grava e.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Sonia822):

La fel nici tu n-ai specificat că în fața ta ai văzut un exemplu supus la un curent de N-ori mai mare față de cel al rețelei locale de 120-260V.
Ce-ai văzut tu sigur a fost acțiunea arcurilor electrice puternice care sigur se formează la un voltaj mai mare de 260V și un amperaj de peste 500mA în curent continuu și 100mA în c. alternativ, cel puțin care să prăjească carnea și să creeze găurile de care vorbești.
Dacă tot te legi de un caz real, de ce nu ni-l explici? Dacă se poate cu detalii și despre curentul la care a fost supus.

| Sonia822 a răspuns (pentru LPCTSTR):

E suficient sa fi vazut ceva grav, ca sa nu-ti doresti sa faci experiente si sa experimentezi ceva mai soft. Nu i-o face gauri, dai in 3 secunda ii da aritmie, in 10 secunde e posibil un stop cardiac, urmat de un accident cerebral, corpurile oamenilor sunt fragile, ulterior ii cedeaza toate organele. Tu oi fi de piatra, restul nu. E nevoie de 3 (trei) secunde ca cele expuse sa se intample!

| Sonia822 a răspuns (pentru LPCTSTR):

E suficient sa fi vazut ceva grav, ca sa nu-ti doresti sa faci experiente si sa experimentezi ceva mai soft. Nu i-o face gauri, dar in 3 secunde ii da aritmie, in 10 secunde e posibil un stop cardiac, urmat de un accident cerebral, corpurile oamenilor sunt fragile, ulterior ii cedeaza toate organele. Tu oi fi de piatra, restul nu. E nevoie de 3 (trei) secunde ca cele expuse sa se intample!

| LPCTSTR a răspuns (pentru Sonia822):

Fie... cum zici tu, si-asa n-ajung nicaieri.

| Sonia822 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Pai unde sa ajungi, daca tu ii spui ca nu va muri, stiind ca la 7 miliamperi face stop cardiac, ii intrerupe inima!

| LPCTSTR a răspuns (pentru Sonia822):

Hai ca ești amuzant(ă) rolling on the floor
De curiozitate, ce-ai fumat?
Fibrilații cardiace AI NUMAI după 3 secunde la 100mA în curent ALTERNATIV și 500mA în curent CONTINUU.
La 7mA ai durere dar îți poți controla mușchii rolling eyes
Au scăzut valorile rezistenței corpului uman cu vreo 1248.77%, respectiv 7214.86% de faci fibrilații cardiace la 7mA și nu știam eu?
Mai documentează-te că dacă te-aude un plod de-a 7-a îți dă una peste gură rolling on the floor

| Sonia822 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Asa cu cum am spus, oi fi tu de piatra. La restul li se intampla lucrurile prezentate mai sus.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Sonia822):

Omule, înțelegi că la 7 MILIAMPERI simți durere DAR îți poți CONTROLA MUȘCHII?
Ce afirmație-i asta?
Li se-ntâmplă tuturor la la 7 MILIAMPERI să facă stop cardiac? rolling on the floor

| Sonia822 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Iti propun sa incerci happy

| LPCTSTR a răspuns (pentru Sonia822):

Am un laptop alimentat la o priză fără împământare, știu cum e să trecă prin mine vreo 20mA în curent continuu. Și uite că dac-ar fi s-o iau în curent alternativ, ar fi trebuit să fac stop cardiac de foarte mult, daca tot susții prostiile tale.
Te rog, nu-mi zice c-o să-ți înveți copii că la 7 miliamperi faci stop cardiac că mi-e frică c-or să fie extrem de dezamăgiți când vor afla într-a 6/7-a că le-ai spus prostii.

| Sonia822 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Da, daca are 45 kg, moare de la 7 miliamperi. Uite un manual, pune mana si invata. http://www.tti.ieeia.tuiasi.ro/......20uman.pdf

| LPCTSTR a răspuns (pentru Sonia822):

Măi ființă umană, îmi cer mii de scuze pentru următoarele cuvinte, însă, omule, ce-ai fumat? rolling on the floor
ÎN DOCUMENTUL TĂU SCRIE:
" 25mA nedefinit
Creştere uşoară a presiunii sângelui.
Uşoară tetanizare a muşchilor respiratori.
NU se semnalează VĂTĂMĂRI la nivelul sistemului CIRCULATOR SAU AL INIMII."

Cum îți explici asta?
Cum de în documentul tău scrie că la 25mA ai XYZ și NU moarte PRIN STOP CARDIAC? rolling on the floor

Oi fi eu prea prost și văd numai ce scrie în cărți, acum tu să-mi zici...

| Sonia822 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Daca are sub 45 kg, in conditii de umiditate din baie, in functie de simpla ei percepere, excitatia centrilor nervosi la momentul respectiv, cantitatea de mancare ingerata, forta organismului, starea de sanatate, dar si alti parametri, i se poate opri inima.
Tu ai argumentele tale impotriva tuturor profesorilor universitari. Nici cu manualul in fata nu le dai dreptate.
La un om perfect sanatos:
Pagina 2: La 20 ma contracţiile devin spasmodice, dureroase, iar la 50 ma acesta poate provoca decesul, fie prin stop cardiac, fie prin blocarea activităţii centrului respirator.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Sonia822):

FIINȚĂ SUPRANATURALĂ CARE ești și nu întelegi ce spune omul.
Măi femeie, spui "Pagina 2: La 20mA contracţiile devin spasmodice, dureroase, iar la 50mA acesta poate provoca decesul, fie prin stop cardiac, fie prin blocarea activităţii centrului respirator."
DAR OMULE, CE LEGĂTURĂ EXISTĂ ÎNTRE CE SPUI MATA ȘI CE SPUN EU?
Tu spui că la 7 miliamperi faci STOP CARDIAC și după-mi spui că la 20 apar dureri și abia la 50 stop rolling on the floor

DE PE CE PLANETĂ EȘTI? straight face rolling on the floor
Degeaba dai exemple dacă nici tu nu știi ce scoți pe gură.
Și ți-am mai zis, dacă te-aude un plod de-a 7-a, îți dă peste gură când aude că la 7 MILIAMPERI faci stop cardiac.

Nu te mai contrazice cu mine c-o faci degeaba. Dacă cartea ta zice că la 20mA NICI MĂCAR NU mori, TU DE CE zici că la 7 MILIAMPERI faci stop cardiac? straight face
Adică, scuză-mă, dar ori ești proastă ori te faci, altef nu-mi explic.

| Sonia822 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Am scris mai sus. Opreste-te, odata, ca e vara... Am treaba

| LPCTSTR a răspuns (pentru Sonia822):

Tot nu accepți că nu scoți numai prostii? rolling on the floor
Oh, incompetența... ce face din oameni...

| Dismally a răspuns:

Depinde cat de norocos esti si ce este defect la uscator, ai putea sa nu patesti nimic, sa te electrocutezi si poate chiar sa mori.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Tot ce e posibil!
Mie mi s-a defectat când învățam să mă usc. Aveam vreo 5-6 ani și mă uscam, dintr-o dată s-a dus. O fi făcut ceva „scurtcircuit". Dacă nu era mama mea lângă mine să-l ia înainte să mai fac eu ceva, nici să scriu răspunsul ăsta nu mai cred că apucam big grin deci ai grijă

| BiancaI a răspuns:

Nu dar logic nu o sa functioneze

| DuaaAlin a răspuns:

Probabil